Predpriprava
■ KVAŠENO TESTO. V mešalniku s kavljema za testo zmešamo vse sestavine. Sprva počasi, potem povečamo hitrost na visoko in mešamo 4–5 minut. Da dobimo prožno in sijoče testo. Lahko pa sestavine stepemo s kuhalnico v skledi. Potem pa testo gnetemo na pomokani delovni površini.
■ Testo oblikujemo v kroglo, ki jo položimo v skledo. Premažemo ga z oljem, pokrijemo in pustimo vzhajati 60 minut. Da se količina/volumen podvoji.
■ Špinačo oprhamo s hladno vodo, oprhano dobro (!) posušimo.
Zapisani nadev lahko nadomestimo s pikantno mešanico krompirjevega pireja in zelišč. Ali s pirejem iz ostankov pečene buče, z mocarelo in sesekljanim žajbljem.
■ NADEV IZ FETE IN ŠPINAČE. Čebulo razpolovimo in zrežemo na tanke rezine. V ponvi segrejemo 2 žlici olja pri srednji temperaturi. Dodamo čebulo, ki jo počasi (!) pražimo kakih 10 minut. Med pogostim mešanjem. Da se zmehča in začne karamelizirati.
■ Česen grobo sesekljamo in stresemo na prepraženo čebulo. Dodamo kumino in pražimo še 2 minuti. Prepraženo mešanico postrgamo v skledo in ohladimo na sobno temperaturo.
Komur je ljubši kremast nadev, del fete nadomesti z gladko skuto. Koper lahko nadomestimo z meto ali s koriandrom. Kdor ljubi pekoče, doda čilijeve kosmiče.
■ Špinačo grobo sesekljamo. Koper in peteršilj sesekljamo podobno. Feto nadrobimo (!); veliki kosi fete preluknjajo testo. Vse skupaj stresemo na ohlajeno čebulo. Prilijemo žlico olja in zelo dobro premešamo. Začinimo po okusu.
Priprava
■ Vzhajano testo preložimo na delovno površino. Razdelimo ga na 8 pribl. enako težkih koščkov. Vsakega oblikujemo v kroglico. Delovno površino pomokamo. Nanjo položimo prvo testeno kroglico. Sploščimo jo z dlanjo in razvaljamo v krog s premerom pribl. 15 cm. Po potrebi ga pomokamo.
■ Na sredo testa položimo za dober deciliter nadeva. Testo z vseh strani prepognemo do srede nadeva in stisnemo. Da je nadev dobro zaprt. Podobno razvaljamo in nadenemo še preostalo testo.
Pri špinačnih jedeh dobimo zanimiv (pri)okus, če tretjino špinače nadomestimo s čemažem.
Takole nadevano testo prepognemo
■ Nadevano testo po obeh straneh pomokamo. Z dlanjo ga sploščimo pribl. 1 cm debelo. Nežno, da testa ne preluknjamo. Če se pojavi kakšna luknjica, testo na tistem mestu stisnemo skupaj. S prsti.
■ (Litoželezno) ponev segrejemo. Vanjo položimo nadevan kos testa. Po vsaki strani ga pečemo po pribl. 2 minuti. Podobno spečemo vse.
Serviranje
Vroč
ploščati kruh z nadevom iz fete in špinače ali
nadevan ploščat kruh s feto in špinačo razpolovimo. Potresemo ga s soljo in s sveže mletim poprom. Pokapljamo pa z najbolj kakovostnim ekstra deviškim oljčnim oljem. Ki si ga lahko privoščimo. Jed ponudimo z (domačim) jogurtom, s krhlji limone in s koprom.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Vse sestavine za kvašeno testo, pa tudi posodo in kuhinjske pripomočke, ogrejemo na sobno temperaturo. Iz hladilnika jih vzamemo vsaj 30 minut pred pripravo. Za vzhajanje je najprimernejša temperatura v prostoru 27, nikakor pa ne sme pasti pod 20 stopinj.
Kvašeno testo enakomerno in lepo vzhaja v pečici, ogreti na 35 stopinj. Samo spodnja toplota, brez ventilacije.
■ Ko kvašeno testo pripravljamo z namiznim električnim mešalnikom s spiralo, upoštevamo nekaj osnovnih navodil. Sprva sestavine mešamo počasi, nato hitrost postopoma povečujemo. Pazimo, da ne mesimo predolgo. Pravilno ugneteno testo se ločuje od posode, rok in spiral. Vzhajano testo pregnetemo na hitro. Spirali naj gresta nekajkrat skozenj. Da iztisneta ogljikov dioksid in vneseta kisik
Kombinacija pečenega kruha, fete in špinače je popolna kombinacija. Ki spominja na burek oz. na pito s feto in špinačo.
■ Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa.
■
Improvizirajmo. Špinačo najbolje* začinjamo z (abecedno): česnom*, črnim poprom*, drobnjakom, gorčico*, hrenom, ingverjem, kardamomom, karijevim praškom, kumino, limonsko travo, meto, muškatnim oreščkom*, olivnim oljem*, pehtranom ali/in s sardelnimi fileti*.
Opozorila
■ Ponarejevalci ne prizanašajo niti feti. Ponarejena feta je proizvedena iz kravjega mleka, je beljena in slabše kakovosti. Prepoznamo jo po tem, da se po nekaj dneh rumeno obarva. Feta je od leta 2002 zaščitena z oznako geografskega porekla.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ploščati kruh z nadevom iz fete in špinače ali
nadevan ploščat kruh s feto in špinačo (izvirno:
Julia's spinach and feta flatbreads)
Julia Busuttil Nishimura, s portala
The Design Files
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Julie Busuttil Nishimura
Julia Busuttil Nishimura