Predpriprava
■ KVAŠENO TESTO (za 2 velika ali 10 majhnih ploščatih kruhkov). V srednje veliko skledo presejemo obe moki in sol.
Če uporabljamo suhi kvas, spodnji korak preskočimo. Suhi kvas zmešamo z malo moke in oboje vmešamo v toplo vodo.
■ V mešalni posodi (namiznega mešalnika) zmešamo, 1,25 dl tople vode (42 stopinj) in nadrobljen kvas. Mešamo, da se kvas povsem stopi. Prilijemo žlico olja. Med gnetenjem postopoma vmešamo preostalo moko. Gnetemo 3–5 minut pri srednji hitrosti. Ročno gnetenje podaljšamo za enak čas. Če se zdi testo presuho, prilijemo še malo tople vode. Če je preveč lepljivo, pa še malo moke. Testo je pravo, ko je prožno in se ločuje od sten posode.
■ Testo oblikujemo v kroglo. V skledi ga pokrijemo s kuhinjsko krpo in vzhajamo 45 minut.
■ Vzhajano testo na hitro pregnetemo. Pregnetenega razdelimo na 2 ali na 10 podobno težkih koščkov. Pomagamo si s tehtnico. Kosa ali koščke oblikujemo v krogl(ic)e, ki ju/jih pokrijemo s kuhinjsko krpo. Vzhajamo ju/jih 30 minut.
Koprive praviloma lahko nadomeščamo s špinačo ali z blitvo. A imajo precej boljši okus in aromo od slednjih dveh.
■ Koprive operemo, odcedimo in posušimo. Mocarelo narežemo na zelo tanke rezine.
Priprava
■ Pečico segrejemo na 250 stopinj. Skupaj s pekačem, ki ga umestimo na spodnje vodilo. Kdor ima šamotno ploščo, jo segreje namesto pekača.
■ OBLOGA. Koprive stresemo v skledo. Dobro jih zmešamo s toliko oljčnega olja, da jih tanko prekrije. Začinimo jih s ščepom soli in še enkrat premešamo.
■
Crème fraîche zmešamo z žlico sladke smetane, s soljo in s sveže mletim poprom.
■ Kosa / koščke testa sploščimo z dlanmi in tanko razvaljamo. Pripravimo samo toliko koščkov, kolikor jih gre v pekač. Na pomokani delovni površini. Preostalo testo pustimo pokrito.
■ Vroč pekač obložimo s peki papirjem. Nanj položimo razvaljano testo. Premažemo ga s sorazmernim delom
crème fraîche, po kateri položimo sorazmerni del mocarele. Pekač položimo na spodnje vodilo segrete pečice za 5 minut.
»Čas priprave« ne vključuje časa vzhajanja testa, 75 minut.
■ Pekač vzamemo iz pečice. Po mocareli enakomerno potresemo del kopriv. Pekač položimo nazaj v pečico za kakih 10 minut. Da se skorjica zlato rjavo obarva. Medtem razvaljamo, premažemo in obložimo preostalo testo.
Serviranje
Ploščati kruh z mocarelo in koprivami je najboljši mlačen do topel. K jedi lahko ponudimo jogurt ali kislo mleko.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Sveži kvas lahko nadomestimo s 5 g aktivnega suhega kvasa. Kdor želi, lahko jedi doda 100 g sesekljane pancete. Razdeli jo po mocareli na testu.
■ Mocarela (
mozzarella) je priljubljen italijanski mehki sir iz vlečenega testa (pasta filata), z zaščitenim poreklom (od 1998). Ročno ali strojno jo proizvajajo iz kravjega, najkakovostnejšo pa iz bivoljega mleka. Kraljica mocarel je burata (
burrata). Kakovostno mocarelo lahko uživamo samo, kot desertni sir. Sicer pa je nepogrešljiva sestavina številnih lazanj, pic, solat in (gratiniranih)
testenin.
Koprive uvrščamo med priljubljene in najbolj zdrave užitne divje rastline. Pekoče so zaradi vsebnosti histamina in mravljične kisline
■ Kopriva (
Urtica dioica) je ena prvih spomladanskih užitnih divjih rastlin. Rade imajo bogato, vlažno zemljo, zato jih najdemo ob vodah, ob plotovih, med grmovjem in v svetlih gozdovih. Koprivni lističi so prekriti z drobnimi dlačicami, zaradi katerih nas koža ob dotiku peče. Mlade koprive praviloma ne pečejo. Zagotovo pa ne pečejo toplotno obdelane ali posušene.
Koprive najbolje* kombiniramo s: čebulo, česnom, limonami* (sok), oljčnim oljem*, pestom, poprom (črnim), porom, ali/in s sirom* (parmezanom, skuta*).
■
Mozzarella bocconcini so drobne kroglice mocarele.
Mozzarella fior di latte je sir iz kravjega mleka.
Mozzarella treccie ima obliko ploščic.
Mozzarella bufala provola je sir iz bivoljega mleka, prekajen nad slamo.
Mozzarella affumicata je sir prekajen nad več vrstami lesa.
Mozzarella scamorza je posušen in prekajen sir.
Mozzarella burrata pa je najboljša, izrazito kremasta različica, pridobljen iz kravjega mleka s 44 % mlečnih maščob. Pa z ostanki nepredelanega sira in smetane. V Italiji je kraljica sirov in
ferarri med mocarelami.
Opozorila
■ Za nabiranje kopriv se primerno oblečemo. Kavbojke, dolgi rokavi, debelejše nogavice, škornji in rokavice. Vršičke trgamo tik nad nizom listov. Zato, da poženejo nove poganjke. Podobno, kot bazilika. Nabiramo jih v pleteno košaro ali v bombažno/platneno vrečko. Preden jih položimo vanjo, jih dobro pretresemo. Da se znebimo morebitnih obiskovalcev.
Kopriva je spomladi idealna za obnavljanje moči. Pospešuje odvajanje vode, čisti sečne poti, znižuje raven holesterola, sečne kisline in krvni sladkor. Lajša revmatične težave.
■ Koprive vsebujejo tudi nitrate, ki v kombinaciji z beljakovinami v telesu spodbujajo nastanek strupenih nitrozaminov. Zato jedi s koprivami ne pogrevamo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ploščati kruh z mocarelo in koprivami (izvirno:
wild plant foraging – nettle flatbread),
Sini, z bloga
My Blue&White Kitchen
■ številni različni viri