■ Neolupljeno bučko, težko približno 110 gramov, grobo naribamo, ožamemo in posušimo med plastmi papirnatih kuhinjskih brisač. ■ Česen olupimo in drobno sesekljamo. ■ Pečico segrejemo na 200 °C. ■ V veliko skledo presejemo moko in sodo bikarbono. Dodamo otrobe, sesekljane lešnike (gl. opombe), sladkor, sol in sesekljan česen, nazadnje pa še odcejene bučke. Pokapljamo z oljem, potem pa med mešanejm s kuhalnico postopoma prilijemo toliko pinjenca, da dobimo mehko testo; gl. nasveti. ■ Testo nežno oblikujemo v hlebček, ki ga zvrnemo na pomokano delovno površino. Razrežemo ga na dvoje, potem pa vsak kos nekoliko pregnetemo, da dobimo gladko testo. S pomokanimi rokami oba kosa nežno razvaljamo v približno 30 centimetrov dolga svaljka; gl. opombe. ■ Svalja položimo drugega ob drugega. Zgornja konca stisnemo skupaj, potem pa oba svaljka prepletemo v pletenko; nazadnje oba konca potisnemo pod pletenko. Položimo jo na pomaslen plitev pekač in potresemo z malo moke. Pekač za 25 do 30 minut potisnemo v pečico, da kruh vzhaja in se zlato rjavo zapeče. ■ Pečen kruh vzamemo iz pečice in preložimo na rešetko, da se ohladi.
Serviranje
Pletenica z bučkami in lešniki ali beli kruh z bučko in lešniki je najboljši svež, komaj ohlajen ali še mlačen, sicer pa ga lahko hranimo do 2 dni. Kruh ponudimo k juhi ali solati, odličen pa je tudi za mazanje z različnimi namazi.
Nadomestek
Pol bučke lahko nadomestimo z enako težo drobno nastrganega korenčka.
Nasveti
■ Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru, predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem. ■ Testo na hitro obdelamo, sicer bo kruh trd. ■ Če na dnu sklede ostane moka, prilijemo še malo pinjenca. ■ Kruh hranimo v papirnati ali platneni vrečki. Če nima zraka, izgubi svežino.
Pojasnila
■ Otrobi so luščine žitnih zrn, ki se od zrn ločijo med pripravo moke. ■ Pinjenec je tekočina, ki ostane pri proizvodnji masla. ■ Moko pred pripravo presejemo, da postane zračnejša oziroma rahlejša.
Različice
■ Pletenico z bučkami, sirom in drobnjakom pripravimo tako, da opustimo lešnike in česen, testu pa primešamo 50 gramov naribanega edamca in 3 žlice drobno narezanega drobnjaka. Pletenico pred pečenjem potresemo z naribanim sirom. ■ gl. pletenica
■ Lešnike počasi prepražimo v suhi ponvi. ■ Soda bikarbona je poznana tudi kot jedilna soda ali natrijev bikarbonat. ■ Če nam je pletenje pletenke odveč, kruh preprosto spečemo v obliki hlebčka.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila. ■ Izogibajmo se nakupu izluščenih ali / in mletih oreškov, saj zelo hitro postanejo žarki.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Bučke, česen, lešnike in otrobe uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Rezina kruha vsebuje približno 130 kalorij.
Zanimivosti
■ Kombajn potrebuje le 9 sekund, da požanje toliko pšenice, kolikor je potrebujemo za pripravo 70 štruc kruha. ■ V Sloveniji deluje približno 20 industrijskih in 400 domačih pekarn. V Franciji je razmerje približno 210 proti 34.000 domačim, v Italiji pa približno 150 proti 29.000 domačim. (2002)
Viri
■ dopolnjen recept pletenica z bučkami in lešniki ali beli kruh z bučko in lešniki iz knjige Slastna peka, Zdrava prehrana za zdravo življenje, Mladinska knjiga Založba, Ljubljana 2007 ■ številni različni viri