Predpriprava
■ Krhko testo. Zmehčano maslo, sladkor in sol stepamo pri najnižji hitrosti z ročnim ali z namiznim mešalnikom. Toliko časa, da dobimo lahko, puhasto zmes. Vmes nekajkrat postrgamo koščke, prilepljene za obod posode.
■ Na umešano maslo presejemo moko in pri najnižji hitrosti stepamo še 30 sekund. Da se naredijo koščki testa velikosti graha.
■ Dodamo rumenjak in stepamo še 30 sekund. Da dobimo nekaj koščkov testa, ki jih na hitro ugnetemo v kepo. Ovijemo jo v prozorno folijo in položimo v hladilnik za 60 minut.
Priprava
■ Ohlajeno testo položimo na blago pomokano delovno površino. Potresemo ga z malo moke, potem pa ga valjamo navzven, od sebe. Po vsakih nekaj potezah s kuhinjskim valjarjem testo obrnemo za 90 stopinj. Nazadnje je razvaljano testo debelo pribl. 3 mm. Iz testa izrežemo kroge velikosti domačih modelčkov za pito ali pa pripravimo eno veliko, klasično pito.
■ Testo položimo v modelčke, z ostrim nožem pa postrgamo koščke testa, ki segajo čez rob modelčkov. Z njimi lahko zamašimo morebitne luknjice v testu. Testo po dnu prešpikamo z vilicami. Modelčke s testom ovijemo v prozorno folijo in položimo v hladilnik za vsaj 30 minut.
■ Pečico ogrejemo na 175 stopinj.
■ Ohlajeno testo obložimo s po koščkom alu folije, potem pa nanj stresemo plast suhih stročnic ali riža. Modelčke s testom položimo v ogreto pečico za pribl. 30 minut.
■
Slaščičarska krema. Rumenjake in sladkor stepamo, da dobimo gosto, bledo kremo.
■ Mleko in vanilijev izvleček pristavimo in zavremo pri srednji temperaturi.
■ Moko in jedilni škrob presejemo na rumenjakovo kremo. Premešamo, da dobimo gladko testo. Nato med nadaljnjim stepanjem postopoma, po kapljicah prilijemo vroče mleko. Mešanico nalijemo v kozico in jo pristavimo pri srednji temperaturi. Med nenehnim mešanjem jo zavremo in kuhamo, da se zgosti.
■ Kuhano slaščičarsko kremo odstavimo. Če v njej zaznamo celo najmanjše grudice, kremo takoj pretlačimo skozi gosto cedilo ali kuhinjsko sito. Kremo neposredno po površini pokrijemo s prozorno folijo (da preprečimo nastajanje skorjice). Ohladimo jo na sobno temperaturo.
■ Modelčke vzamemo iz pečice. Folijo z obtežitvijo odstranimo (obtežitev ohladimo in shranimo za naslednjič), testo pa pečemo še 5 minut, da se zlato rjavo zapeče.
■ Pečeno testo ohladimo na sobno temperaturo.
■ Belo čokolado nadrobimo in stopimo v mikrovalovki (če je nimamo, pa nad vodno kopeljo). Zadostuje 15 sekund, vmes jo po potrebi premešamo.
■ Ohlajene testene skledice poberemo iz modelčkov. Po žličko stopljene bele čokolade razmažemo po vsaki testeni lupini. Pri tem posebej pazimo, da z belo čokolado zamašimo morebitne luknjice ali razpoke. Premazane testene lupinice položimo v hladilnik, da se bela čokolada strdi.
■ Maline očistimo, pistacije pa grobo sesekljamo.
■ Testene skodelice nadenemo s slaščičarsko kremo. Nato po njej razdelimo maline, ki jih polagamo od roba proti sredini. Vse skupaj potresemo s sesekljanimi pistacijami in po okusu izdatno pokapljamo z izbranim medom. Pomarančni je odlična izbira, če je le dosegljiv.
Serviranje
Pitice z belo čokolado, slaščičarsko kremo, malinami in pistacijami lahko na hitro ohladimo v hladilniku. čeprav ponavadi za to ni prave volje.
Nadomestek
gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Četrtino do tretjino moke za krhko testo nadomestimo z lešnikovo ali z mandljevo moko.
■ Krhko testo za sladice lahko odišavimo z drobno naribano limonino lupino ali/in z vanilijevim sladkorjem.
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■ Nakup najboljših vaniljevih strokov, izvlečka in prahu, po oceni kupcev
Amazona.
Nasveti
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Ko v kuhinji izbiramo med, upoštevamo različnost okusov, arom in barv, ki so odvisni od vrste čebelje paše.
Triki
■ Če nimamo časa za počasno mehčanje masla pri sobni temperaturi, hladno maslo grobo naribamo. Ali pa ga položimo v mikrovalovko in vsakih nekaj sekund preverimo, če je že mehko.
■ Če nimamo modela za pito, ga lahko za silo oblikujemo iz dvojne ali trojne alu folije. Ali pa preprosto spečemo štirioglato pito v klasičnem, nekoliko višjem pekaču.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo.
■ Zmehčano maslo je maslo, ki ga iz hladilnika vzamemo vsaj uro pred uporabo; gl.
triki.
■ Pistacije so sinonim za oreške
prave pistacije (Pistacia vera). Drevo zraste do 12 m visoko, ima 10-20 cm dolge liste in lahko doseže starost do 300 let. Korenine lahko poženejo do 15 m globoko. Pistacije so 3- do 4-krat dražje od drugih oreščkov, zato ker drevo potrebuje kar 15-20 let, preden začne obilneje roditi.
Različice
gl.
malinova pita (
različice);
pita (številne
različice);
slaščičarska krema (
različice) ipd.
Ideje
■ gl. bela čokolada (številne
ideje); krhko testo (številne
ideje); maline (številne
ideje); pistacije (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne ideje).
Opombe
■ Tole je izvrstna, zelo okusna in za pripravo zelo preprosta različica krhkega testa (pâte sucrée), za katerega ne potrebujemo hladnega masla. Testo se ne lepi in ne poka.
■ Maline domnevno vsebujejo največ zdravi(lni)h sestavin med vsemi živili. Med drugim imajo kar desetkrat več antioksidantov kot paradižnik.
Opozorila
Jagodičevje se hitro kvari, zato sveže nabranega oziroma kupljenega (u)porabimo čimprej. V hladilniku njegova neponovljiva aroma preprosto izhlapi.
Zanimivosti
Večino malin, žal, industrijsko predelajo v malinovec.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pitice z belo čokolado, slaščičarsko kremo, malinami in pistacijami (izvirno: raspberry pistachio tartelettes) Ilana Kogana, z bloga
IRONWHISK ■ številni različni viri