■ Krhko testo. Maslo narežemo na lističe, ki jih vtremo v moko, da dobimo drobtine. Oboje povežemo z enim razžvrkljanim jajcem, posolimo, po potrebi pa dodamo še malo hladne vode, da dobimo gladko testo. Ovijemo ga v prozorno folijo in za 30 minut potisnemo v hladilnik. ■ Kruh položimo v skodelico in prelijemo z mlekom. ■ Pršut drobno sesekljamo. ■ Šalotko olupimo in drobno sesekljamo.
Priprava
■ V ponvici segrejemo 10 gramov masla, na katerem posteklenimo sesekljano šalotko. ■ V posodi pristavimo vodo za blanširanje jurčkov (gl. izboljšanje); vodo posolimo. ■ Kruh ožamemo in stresemo v električni mešalnik. Dodamo sesekljan pršut, jajce, orehe, posteklenjeno šalotko, sol in sveže mlet poper. Vse skupaj zmešamo v gladko zmes, ki jo predenemo v skledico, pokrijemo s prozorno folijo in za 45 minut potisnemo v hladilnik. ■ Očiščene gobe položimo v krop in blanširamo 5 minut. Blanširane odcedimo in narežemo na debelejše lističe. ■ Pečico segrejemo na 190 °C. ■ Kruhovi masi primešamo toliko smetane, da dobimo mazavo pasto. ■ Ohlajeno testo s prsti vtisnemo v okrogel model za pito. Namažemo ga s kruhovo zmesjo, potem pa prekrivno (kakor strešnike) in v krogu nanj položimo narezane jurčke. ■ Česen olupimo in drobno sesekljamo. ■ Preostalo maslo segrejemo, potem pa na njem v hipu prepražimo sesekljan česen, le toliko, da zadiši. Mešanico s kuhinjskim čopičem nanesemo na gobe, potem pa model za 25 minut potisnemo v segreto pečico.
Serviranje
Pečeno pito narežemo in nemudoma ponudimo; kot toplo predjed, samostojno pa z izbrano sezonsko solato. Pita z jurčki je delikatesna (pred)jed za posebne priložnosti.
Izboljšanje
Po našem mnenju bi bila pita še okusnejša, če bi narezane jurčke na hitro prepražili na olivnem olju. Med blanširanjem se namreč izgubi kar nekaj njihove neponovljive arome.
Nasveti
■ Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru, predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem. ■ Jurčka utrgamo tako, da ga pri dnu beta zasukamo levo in desno, potem pa ga odtrgamo, ne da bi poškodovali podgobje. ■ Kadar pripravljamo kombinacije živil izrazito nežnega vonja in okusa ter pršuta, uporabimo izključno mlad, nežen pršut, ki s slanostjo in aromo ne prekrije okusa drugih živil. ■ Za kakovostno krhko testo uporabimo hladne sestavine, med gnetenjem pa imejmo hladne tudi roke. Na hitro si jih ohladimo pod tekočo hladno vodo. Gl. opozorila.
Triki
■ Če se je maslo v hladilniku navzelo neprijetnega vonja, ga položimo na manjši krožnik. Dodamo nekaj lističev svežega žajblja, vse skupaj ovijemo v prozorno folijo in čez noč potisnemo v hladilnik. Naslednji dan bo maslo kot sveže. ■ Če med gnetenjem ugotovimo, da je testo postalo lepljivo, ga z večjim nožem nekajkrat prerežemo po dolžini in širini. Nato prerezane dele znova na hitro ugnetemo v testo.
Pojasnila
■ Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši, v nobenem primeru pa ne vpliva na kakovost jajc. ■ Če krhko testo ne odleži v hladilniku, se drobi, z eno izjemo: gl. hitro krhko testo. ■ V Franciji je sladka pita praviloma tarte, slana pa quiche.
■ Poznamo več vrst masla. Smetanovo maslo je nesoljeno maslo iz sveže smetane. Slano maslo je maslo, ki na 100 gramov vsebuje 1,5 do 2 grama soli. Čajno maslo je kakovostnejša različica masla. Domače maslo ponavadi proizvajajo iz nepasterizirane smetane; znano je po slankastem in izrazitem okusu. ■ Gobje jedi so najboljše tisti hip, ko jih odstavimo s štedilnika. Izjema so le nekatere marinirane gobje jedi oziroma solate. ■ gl. okvirček
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila. ■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 gramov na osebo. ■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem. ■ Vsi Slovenci smo gobarji!? In vsako leto se nekaj teh "gobarjev" z gobami tudi zastrupi. Nabirajmo le tiste gobe, ki jih 100 % poznamo! ■ Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščujoče. Nikakor pa ne smemo pozabiti na ustrezno zaščito pred klopi. Mnenja o cepljenju so deljena, sredstva proti klopom v obliki razpršilcev pa menda pomagajo. ■ Krhko testo vedno ugnetemo na hitro, sicer se začne lepiti. Gl. tudi nasveti. ■ gl. okvirček
Zanimivosti
■ Največje kokošje jajce doslej so izmerili v Angliji. Tehtalo je 340 gramov, vsebovalo pa je 5 rumenjakov. (2005) ■ Gobe po hranilni vrednosti uvrščamo med meso in zelenjavo. Večino hranilnih snovi, podobno kot pri mesu, tvorijo beljakovine. Poleg tega vsebujejo gobe lecitin, tipično sestavino živil živalskega izvora. Zato gobe včasih imenujemo tudi gozdno meso. ■ Drago Jeseničnik, upokojeni rudar iz Velenja, je uplenil povsem zdravega in čvrstega jurčka, težkega 2,80 kilograma. (2002)
Viri
številni različni viri
” Jurčki so izjemna delikatesa. Ker jih je v naših gozdovih (še) veliko, se tega pogosto niti ne zavedamo. “