Predpriprava
■
KRHKO TESTO (
nasveti, pojasnila, triki, opozorila…) Moko in pecilni prašek presejemo v skledo in premešamo. Dodamo hladno maslo, zrezano na lističe. Prste si ohladimo pod pipo, potem pa z njimi maslo na hitro vtremo v moko. Da dobimo nekakšno drobtinasto zmes.
■ Rumenjake nalijemo na zmes, potem pa nastrgamo limonovo lupinico. Na hitro ugnetemo gladko testo, ki ga razdelimo na dva dela v razmerju pribl. 3 : 2. Oba oblikujemo v kroglo, ki jo sploščimo v disk. Oba diska ovijemo v prozorno folijo: večjega položimo v hladilnik, manjšega pa v zamrzovalnik. Za 30 minut.
Priprava
■ Dno tortnega modela (26 cm) obložimo s peki papirjem, obod pa namažemo z maslom.
■ JOGURTOVA KREMA Z ZAMRZNJENIMI BOROVNICAMI. Beljake s ščepcem soli stepemo v čvrst beljakov sneg.
■ V posodi zmešamo jogurt, kislo smetano, sladkor, jedilni škrob in vanilijev izvleček.
Nazadnje nežno in postopoma vmešamo beljakov sneg.
■ Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Testo iz hladilnika položimo na blago pomokano delovno površino. še bolje, med dva lista peki papirja. Razvaljamo ga pribl. 5 mm debelo. Testo preložimo v, da prekrije dno in vsaj 2/3 oboda. Če se drobi, ga prenesemo po kosih, luknje pa pokrpamo. Nazadnje se to sploh ne opazi. Model s testom položimo v ogreto pečico za 7 minut.
■ Ko model vzamemo iz pečice, temperaturo znižamo na 160 stopinj. Po testu postrgamo nadev, po nadevu pa potresemo zamrznjene borovnice. Po borovnicah grobo naribamo testo iz zamrzovalnika. Model položimo v ogreto pečico za 35–45 minut. Da se testo zlato rjavkasto obarva.
■ Pečeno pito ohladimo na sobno temperaturo. Nazadnje jo dobro ohladimo v hladilniku.
Serviranje
Ohlajena
pita z jogurtovo kremo z zamrznjenimi borovnicami je nared za rezanje, serviranje in uživanje.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
Izboljšanje
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■
Improvizirajmo. Borovnice najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, limetami, limonami*, meto, muškatnim oreščkom, pomarančami in s sivko.
Nasveti
Če se krhko testo med valjanjem drobi, vanj na hitro vgnetemo žlico ali dve hladne (!) sladke smetane, mleka, beljaka ali hladne vode.
Triki
Odmrznjene borovnice so videti kot sveže, če zamrznjene stresemo v cedilo in jih prelijemo s toplo vodo (50 °C). Postopek ponovimo še enkrat.
Pojasnila
■ Počivanje testa v hladilniku je ključno. Čim dlje, tem bolje; sploščeno testo vsaj 30 minut, sicer pa bolje 2 uri, najbolje pa čez noč. Med počivanjem krhkega testa v hladilniku se sprošča gluten, kar prepreči pretirano krčenje testa med pečenjem. Čez noč ali še dlje hlajeno testo vzamemo iz hladilnika 30 minut pred valjanjem.
■ Pri kisanju se sestava mleka precej spremeni. Beljakovine se delno razkrojijo in postanejo lažje prebavljive, iz sladkorja pa se razvije osvežilna mlečna kislina, ki ureja prebavo in pospešuje delovanje trebušne slinavke.
■ Jedilni ali koruzni škrob je pri nas znan tudi kot Gustin.
Različice
Ideje
■ gl.
borovnice (številne
ideje);
drobljenec (številne
ideje);
jogurt (številne
ideje); kisle smetana (številne
ideje);
krhko testo (številne
ideje); maslo (številne
ideje)
■ Vsako pito praviloma lahko spečemo v več manjših modelčkih kot (porcijske) pitice in obratno.
Opombe
■ Jajca in beljaki, ogreti na sobno temperaturo, pridobijo med stepanjem opaznejši volumen.
■ Borovnice uvrščamo med naravno funkcionalno hrano, kar pomeni, da so vsi njihovi pozitivni zdravstveni učinki znanstveno dokazani. Poleg tega jih skupaj z lososom in špinačo uvrščamo tudi med t.i. naj hrano.
Opozorila
■ Krhko testo vedno ugnetemo na hitro, sicer se med valjanjem lepi na delovno površino. S predolgim gnetenjem spodbujamo tudi razvoj glutena. Posledica je pretrdo oz. zbito in drobtinasto pečeno testo. Seveda pa ga lahko ugnetemo tudi strojno (gl. priprava), brez toplotnega vpliva dlani.
■ Belo moko, sladkor in sol uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 g/oseba.
Zanimivosti
Linška pita nosi ime po avstrijskem Lienzu. Recept zanjo iz leta 1653 je domnevno najstarejši ohranjeni zapis za kolač. Našli so ga v arhivu samostana Admont, v kuharici grofice Anne Margarite Sagramosa.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pita z jogurtovo kremo z zamrznjenimi borovnicami (izvirno: pita od jogurta i borovnica)
Ana Topić, z bloga
shedonist (hrv.)
■ številni različni viri