Predpriprava
■ Krhko testo. Moko presejemo v skledo. Dodamo sladkor, ščepec soli in na lističe ali na kockice narezano hladno maslo. Tega s prsti na hitro vtremo v suhe sestavine, da dobimo drobtinasto zmes. Nato po malem dodajamo hladno vodo. A le toliko, da lahko drobtine povežemo v gladko testo. Po navadi zadostuje pol decilitra vode. Testo razpolovimo, vsako polovico pa oblikujemo v kroglo, ki jo sploščimo in ovijemo v prozorno folijo. Testo položimo v hladilnik za 60 minut.
■ Jagodičevje očistimo. Jagode zrežemo na četrtine.
Priprava
■ Model za pito (22–24 cm) namažemo z maslom in potresemo z moko. Odvečno moko otresemo.
■ Jagodičevje potresemo z jedilnim škrobom, vanilijevim sladkorjem in cimetom. Po okusu ga tudi posladkamo.
■ Ohlajeno polovico testa razvaljamo na blago pomokani delovni površini. S pomočjo kuhinjskega valjarja ga prenesemo v model; gl.
nasveti.
■ Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Drugo polovico testa razvaljamo kakor prvo, v obliki nekakšnega pokrova. Lahko pustimo celega ali pa ga narežemo na trakove, zvezdice ali podobno.
■ Jagodičevje stresemo na testo v modelu. Prekrijemo ga s testom (na sredi naredimo luknjo za izparevanje), s trakovi, s srčki... Testo ob robovih oblikujemo s prsti; gl.
video.
■ Jajce razžvrkljamo, potem pa ga s pomočjo kuhinjskega čopiča razmažemo po testu. Nazadnje po njem potresemo rjavi sladkor. Model položimo v ogreto pečico za pribl. 50 minut.
Serviranje
Pita z jagodičevjem je odlična topla, mlačna ali hladna. K sladici se prileže kepica sladoleda.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
Izboljšanje
■ Krhko testo lahko odišavimo z naribano limonino lupinico.
■ Vsaka sladica z jagodami je še okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
Nasveti
■ Krhko testo najlažje prenesemo v model tako, da ga navijemo na kuhinjski valjar, nad modelom pa ga nato odvijemo; gl.
video. Testo nazadnje blago pritisnemo na dno in ob rob.
■ Jagode očistimo tako, da jih stresemo v cedilo, ki ga potopimo v hladno vodo. Cedilo zibamo sem ter tja, da voda doseže vse sadeže. Nato jih dobro odcedimo in posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Nazadnje s konico ostrega nožka porežemo peclje z lističi. V vodi jih ne namakamo.
Triki
Če se krhko testo med valjanjem drobi, vanj na hitro vgnetemo žlico ali dve sladke smetane, mleka, beljaka ali hladne vode.
Pojasnila
■ Jedilni ali koruzni škrob je pri nas znan tudi kot
Gustin.
■ Sadju, ki med pečenjem spusti veliko soka, ki namoči podlago, primešamo jedilni škrob. Ko se med pečenjem zmeša s sadnim sokom, ustvari slasten žele.
Različice
gl.
borovničeva pita (številne
različice);
jagodna pita (številne
različice); krhko testo (številne
različice);
malinova pita (številne
različice);
pita (številne
različice);
pita z jagodičevjem in oreški;
sirčkova pita z jagodičevjem brez moke ipd.
Ideje
gl.
borovnice (številne
ideje);
jagode (številne
ideje); krhko testo (številne
ideje); maline (številne
ideje)
Opozorila
Krhko testo vedno ugnetemo na hitro, sicer se začne med valjanjem lepiti na delovno površino, pečeno pa je trdo. Seveda pa ga lahko ugnetemo tudi strojno, kjer ni toplotnega vpliva dlani.
Zanimivosti
Linška pita nosi ime avstrijskem Lienzu. Recept zanjo iz leta 1653 je domnevno najstarejši ohranjeni zapis za kolač. Našli so ga v arhivu samostana Admont, v kuharici grofice Anne Margarite Sagramosa.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pita z jagodičevjem (izvirno: bobičasta pita)
Mateje Krvarić, z bloga
M’s Bakery (hrv.)
■ številni različni viri