Predpriprava
■ Krhko testo (lahko ga pripraviš po svojem preizkušenem receptu) Rumenjake in sladkor stepamo, da dobimo gosto, bledo kremo. Dodamo na lističe narezano maslo, potem pa postopoma vmešamo moko. Ko se sestavine začnejo povezovati, na hitro ugnetemo gladko testo. Če je lepljivo, dodamo še malo moke.
■ Testo oblikujemo v kroglo, ki jo ovijemo v prozorno folijo. V hladilniku naj počiva vsaj 30 minut, še bolje 2 uri.
Priprava
■ Model za pito namažemo z maslom.
■ Breskve razpolovimo in jih narežemo na tanjše krhlje; gl.
izboljšanje.
■ Pečico ogrejemo na 160 stopinj.
■ Testo razvaljamo na blago pomokani delovni površini pribl. 5 mm debelo. Položimo ga v model, potem pa ga z vrhovi prstom blago pritisnemo vanj. Testo, ki gleda čez rob modela, porežemo, po dnu pa ga dokaj na gosto prešpikamo z vilicami. Obložimo ga z alu folijo, potem pa ga obtežimo z rižem ali s suhimi stročnicami. Model s testom položimo v ogreto pečico za 15 minut.
■ Model vzamemo iz pečice. Folijo z oblogo odstranimo, testo pa obložimo z breskvami prekrivno, kakor strešnike. Potresemo jih z vanilijevim sladkorjem. Kdor ima rad slajše sladice, jih lahko pokaplja z medom, sicer zadostuje med ob koncu pečenja. Model s pito položimo v ogreto pečico za kakih 25 minut.
■ Pito ohladimo v modelu vsaj do mlačnega. Potresemo jo z malo sveže mletega popra, pokapljamo z izbranim medom in potresemo z grobo narezanimi metinimi lističi.
Serviranje
Hitra pita z breskvami in meto je sočna sezonska sladica. Mlačno ali hladno narežemo in ponudimo. Lahko s po kepico sladoleda.
Nadomestek
■ Četrtino moke nadomestimo z mandljevo moko oz. z mandlji, zmletimi do teksture moke.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
■ Breskve in nektarine sodijo v isto skupino sadja. Nektarine so manjša, aromatičnejša in sočnejša različica z gladko kožico.
Izboljšanje
■ Krhko testo za sladice lahko odišavimo z drobno naribano limonino lupinico.
■ Breskve lahko mariniramo z malo češnjevega žganja (kirš), jabolčnega žganja (kalvados), konjaka, pomarančnega likerja (Cointreau, Grand Marnier), ribezovega likerja (cassis) ali ruma. Samo za odrasle, seveda.
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Improvizirajmo. Breskve najbolje odišavljamo z (abecedno): cimetom, citronkami, ingverjem, limonami (lupinica, sok), meto, pomarančami (lupinica, sok) ali/in z vanilijo. Vanilijev sladkor lahko nadomestimo s semeni, izpraskanimi iz vanilijevega stroka. Vmešamo jih v narezane breskve.
■ gl.
nadomestek
Triki
Če krhko testo pred valjanjem nekoliko sploščimo in pokrijemo s prozorno folijo, ne razpada.
Pojasnila
Temeljito ohlajeno krhko testo je idealno elastično in ga lažje valjamo in režemo.
Različice
gl.
breskova pita (številne
različice); krhko testo (številne
različice);
pita (številne sladke in pikantne
različice)ipd.
Ideja
■ gl. breskve (številne
ideje); krhko testo (številne
ideje);
rumenjak (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
Opozorila
Če krhko testo z dlanmi gnetemo predolgo, se iz moke sprosti lepek. Testo pa ni krhko, ampak žilavo.
Zanimivosti
Linška pita nosi ime avstrijskem Lienzu. Recept zanjo iz leta 1653 je domnevno najstarejši ohranjeni zapis za kolač. Našli so ga v arhivu samostana Admont, v kuharici grofice Anne Margarite Sagramosa.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pita z breskvami in meto (izvirno: brza pita s breskvama i mentom), s portala
Dobra hrana (hrv.)
■ številni različni viri