Priprava
■ Moko presejemo v skledo ali na delovno površino.
■ Hladno maslo narežemo na kockice, ki jih s prsti na hitro vtremo v moko. Da dobimo drobtinasto zmes. Dodamo sol in vodo in ugnetemo gladko testo. Testo vtremo na dno modela za pito. Dokaj na gosto ga prešpikamo z vilicami in položimo v hladilnik za 15 minut.
■ Panceto in šunko narežemo na kockice. Šparglje očistimo in natrgamo na manjše koščke.
■ Pečico ogrejemo na maksimum. V ogreto položimo model s testom. Temperaturo znižamo na 200 stopinj, testo pa pečemo 15 minut.
■ Papriko narežemo na rezance.
■ Šalotki drobno sesekljamo in posteklenimo na maslu. Dodamo panceto, šunko in papriko. Pražimo 1 minuto, nato pa dodamo še odcejeno koruzo in odstavimo.
■ Opečeno testo vzamemo iz pečice, temperaturo pa znižamo na 180 stopinj. Po testu razdelimo prepraženo mešanico, po njej pa enakomerno potresemo šparglje.
■ Jajci blago razžvrkljamo. Na razžvrkljani drobno naribamo parmezan, prilijemo smetano in mileramo. Začinimo s soljo in s sveže mletim poprom, zmes pa nalijemo na oblogo v modelu. Tega položimo v ogreto pečico za 20–25 minut. Da se pita zlato rjavkasto obarva.
Serviranje
Pita s šparglji je okusna, sočna topla predjed ali lažja glavna jed. H kateri lahko ponudimo sezonsko (mešano) solato.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom ali s sirom
fiore sardo s Sardinije, dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
Pojasnila
■ Divje šparglje nabiramo od začetka marca do sredine junija med grmovjem, po obronkih gozdov in pod daljnovodi, ki vodijo skozi gozdove. Največ jih je na Primorskem.
■ Šalotka je pravzaprav blago sladkasta delikatesna čebula.
■ Panceta je prekajena, na zraku sušena trebušna slanina s plastmi mesa. Je polnega okusa, naprodaj pa je (ne)dimljena cela ali v kosih.
■ Mileram je gost mlečni izdelek, ki ga pridobijo z obiranjem smetane z mleka in s fermentacijo. Vsebuje 30 % mlečne maščobe.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
Ideje
gl.
špargelj (številne
ideje)
Opozorila
Omejeno uživanje belušev velja za osebe s povečano sečno kislino ter ljudi, ki so nagnjeni k nastajanju ledvičnih kamnov.
Zanimivosti
Divji šparglji so pravzaprav zeleni beluši, ki jih naravi vračajo ptice in druge divje živali, ko raznašajo semena. Po videz in okusu so podobni zelenim belušem, le da so opazno tanjši in okusnejši.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pita s šparglji
■ številni različni viri