Predpriprava
■ V posodi pristavimo vodo za kuhanje brstičnega ohrovta; vodo posolimo.
■ Skutino testo. V skledi gladko razmešamo skuto, jajce in olje nevtralnega okusa. Na skuto
presejemo moko s pecilnim praškom, dodamo sol in na hitro
ugnetemo gladko testo. Oblikujemo ga v hlebček, ovijemo v
prozorno folijo in za 30 minut postavimo v hladilnik.
■ Brstični ohrovt očistimo, stresemo v krop in kuhamo 10 minut.
Priprava
■ Slanino narežemo na kockice.
■ Rokfor drobno
naribamo ali
pretlačimo skozi
cedilo.
■ Pečico segrejemo na 200, ventilatorsko pa na 180 °C.
■ Tortni model s premerom 24 centimetrov namažemo z maslom.
■ Kuhan brstični ohrovt odcedimo.
■ Spočito testo razvaljamo v krog s premerom 26 centimetrov. Položimo ga v pomaslen model in oblikujemo testeni rob. Testo na gosto prebodemo z vilicami, pokrijemo s peki papirjem in obtežimo s suhim fižolom. Model za 20 minut postavimo na spodnje vodilo v segreti pečici.
■ V ponvi na hitro prepražimo nakockano slanino in odcejen brstični ohrovt.
■ Preliv. V kotličku gladko razmešamo sladko smetano, jajca, nariban sir, sol, sveže mlet črni poper in nariban muškatni orešček.
■ Skutino testo vzamemo iz pečice, v kateri temperaturo znižamo na 175, v ventilatorski pa na 160 °C. Fižol in peki papir odstranimo, po testu pa najprej razdelimo prepražen brstični ohrovt s slanino, potem pa oboje prelijemo s smetanovim prelivom. Model za približno 30 minut postavimo v segreto pečico, da se pita po vrhu zlato rjavkasto zapeče.
■ Pečeno pito s skutinim testom in brstičnim ohrovtom ali kolač iz skutnega testa in brstičnega ohrovta vzamemo iz pečice in narežemo.
Serviranje
Pita s skutinim testom in brstičnim ohrovtom ali kolač iz skutnega testa in brstičnega ohrovta je odlična topla predjed, lahko pa tudi lažja samostojna jed, h kateri ponudimo sezonsko solato.
Nadomestek
■ Recept za skutino (krhko) testo lahko nadomestimo s kakšnim svojim preizkušenim receptom, pazimo le, da ni namenjen sladicam.
■ Brstični ohrovt lahko nadomestimo s kako drugo zelenjavo po svojem okusu, vendar pa se v tem primeru najpogosteje spremenijo sestavine za preliv; gl. različice.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Brstični ohrovt se odlično ujame tudi z naslednjimi sestavinami: baziliko (zelišč ne kombiniramo z muškatnim oreščkom), česnom, koprom, timijanom, lovorovim listom, peteršiljem, kumino, žajbljem, majaronom ali / in limoninim sokom.
Nasveti
■ Svežo skuto prepoznamo po sladkastem okusu, svetli barvi in vlažnosti (ne vodenosti!). Skuta slabše kakovosti vsebuje veliko kisline.
■ Za kakovostno skutino (krhko) testo uporabimo hladne sestavine, med gnetenjem pa imejmo hladne tudi roke. Na hitro si jih ohladimo pod tekočo hladno vodo.
■ Rezanje in serviranje pite je preprostejše, če jo spečemo v modlu s snemljivim obodom.
■ Brstični ohrovt je najboljši po prvi slani, ko se škrob pretvarja v sladkor. Kupujemo temno zelene, dobro zaprte glavice brez rumenkastih listov.
Triki
Če med gnetenjem ugotovimo, da je skutino (krhko) testo postalo lepljivo, ga z večjim nožem nekajkrat prerežemo po dolžini in širini. Nato prerezane dele znova na hitro ugnetemo v testo.
Pojasnila
■ Moko pred pripravo testa presejemo, da postane zračnejša oziroma rahlejša.
■ Rokfor (fr. roquefort) je edini ovčji sir z modro zeleno plesnijo (lat. Penicillium roqueforti).
■ Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši, v nobenem primeru pa ne vpliva na kakovost jajc.
■ Glavne sestavine pecilnega praška so soda bikarbona, vinski kamen in škrob. V testo ga vedno presejemo skupaj z moko, da se enakomerno razporedi po testu.
■ Skutino (krhko) testo pred pečenjem obtežimo z rižem ali s suhimi stročnicami, da se med pečenjem ne napihne oziroma, da se na njem ne pojavijo mehurji. Ta pomožni kuharski postopek imenujemo slepo pečenje.
Različice
■ Podobno pripravimo tudi pito z brstičnim ohrovtom, le da krhko testo nadomestimo s skutinim (krhkim) testom, in kvašen kolač z brstičnim ohrovtom, pri katerem krhko testo nadomestimo s kvašenim testom.
■ gl. brstični ohrovt s slanino (različice); zelenjavna pita (številne različice)
Ideje
gl. brstični ohrovt (številne različice); pita (številne različice)
Opombe
■ V Franciji je sladka pita praviloma tarte, slana pa quiche.
■ Skuto za tople jedi vedno rahlo posolimo.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila.
■ Skuta ima pri različnih proizvajalcih različno količino vlage, zato jo pred pripravo obvezno dobro odcedimo v gazi ali na svilenem situ.
■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
■ Muškatnega oreščka praviloma ne kombiniramo s svežimi zelišči.
■ Skutino (krhko) testo vedno ugnetemo na hitro, sicer se začne lepiti; gl. tudi triki.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Brstični ohrovt uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
Največ jajc, 371, je v enem letu znesla kokoš s prozaičnim imenom N° 2988. (2005)
Viri
številni različni viri
” V Franciji je sladka pita praviloma "tarte", slana pa "quiche". “
” Svežo skuto prepoznamo po sladkastem okusu, svetli barvi in vlažnosti (ne vodenosti!). “
” Rokfor (fr. roquefort) je edini ovčji sir z modro zeleno plesnijo (lat. Penicillium roqueforti). “