Predpriprava
■
Testo. V kozico nalijemo 4 žlice zelo hladne vode ter dodamo maslo in sol. Pristavimo in počasi segrejemo, da se sestavine stopijo. Odstavimo in ohladimo.
V skledo stresemo moko, ki ji dodamo ohlajeno masleno zmes. S kuhalnico temeljito zmešamo, da dobimo gladko testo, ki odstopa od sten sklede. Na pomokani površini ga razvaljamo približno 4 milimetra debelo.
■ Pristavimo liter blago soljene vode.
■ Modl s premerom 22 centimetrov in višino 3 centimetre namažemo z maslom. V modl položimo razvaljano testo; ob robovih ga nekoliko zavihamo, višek testa pa odrežemo. Modl s testom za 2 uri potisnemo v hladilnik.
■ Paradižnik blanširamo, olupimo, razsemenimo in drobno sesekljamo.
■ V kotličku razžvrkljamo smetano za kuhanje, mleko, jajca, sol, sveže mleto poprovo mešanico in nariban muškatni orešček.
Priprava
■ Pečico segrejemo na 180 °C.
■ Testo vzamemo iz hladilnika, prekrijemo s
peki papirjem in obložimo s fižolovimi zrni. Za 15 minut ga potisnemo v segreto pečico, da rahlo porumeni.
■ Bučko narežemo na kolesca, ki jih 2 minuti blanširamo v soljenem kropu. Nato jih odcedimo, nemudoma za minuto, dve potopimo v ledeno hladno vodo, ter še enkrat temeljito odcedimo.
V ponvi segrejemo 15 gramov masla, na katerem posušene bučke na hitro prepražimo, začinimo s soljo in sveže mleto poprovo mešanico ter potresemo z natrgano baziliko.
■ V ponvi segrejemo 15 gramov masla. Škampove repke očistimo in počasi prepražimo na segretem maslu. Nazadnje jih flambiramo s konjakom.
■ Testo vzamemo iz pečice. Nanj razporedimo blanširane bučke, na bučke pa razdelimo skuto. Potresemo jo s sesekljanim paradižnikom in flambiranimi škampovimi repki. Vse skupaj prelijemo z razžvrkljano smetanovo mešanico in za 30 minut potisnemo v segreto pečico.
Serviranje
Pita s škampi je (pred)jed, ki jo postrežemo neposredno iz pečice. Zraven ponudimo blago začinjeno rukolo ali mešano listnato solato.
Nadomestek
Jed lahko pripravimo tudi s klasičnim .
Nasveti
■ Če testo ne odleži v hladilniku, se bo drobilo.
■ Pri pripravi jedi s škampi pogosto uporabimo le
škampove repke. Zato potrebujemo za 6 porcij približno 2 kilograma rakov. Trup in klešče očistimo in operemo ter z pristavimo v toliko hladne vode, da je vsebina prekrita. Zavremo in počasi kuhljamo 20 do 30 minut. Nazadnje precedimo,
škampovo zavrelico pa lahko uporabimo na številne načine. V konkretnem primeru v njej
poširamo škampove repke, lahko pa v njej skuhamo testenine, z njo zalivamo rižoto ali pa jo uporabimo za pripravo omake.
Pojasnila
■
Quiche (fr.) je pravzaprav jed, bolj podobna italijanski
pici kakor piti. V slovenski kulinarični literaturi ga prevajajo v kolač, pito, pogačo ali torto. Pri
Gurmanu smo se odločili, da je najboljši približek vendarle pita.
■ Škamp (lat. Nephrops norvegicus) ima tudi nekaj drugih imen:
globokomorski rak,
globokomorski jastog,
norveški rak,
norveški jastog in
vitki jastog.
Različice
■ Škampove repke poširamo v
ribji osnovi ali v
škampovi zavrelici (gl.
nasveti).
■
Testo. Iz vseh sestavin, ki jim nazadnje dodamo še 1 jajce, na hitro umesimo . Oblikujemo ga v hlebček, ovijemo v prozorno folijo in za nekaj ur potisnemo v hladilnik.
Ideje
gl. , , , ,
Opombe
Če sol nadomestimo s 3 ščepci sladkorja, lahko z malo domišljije in s pravimi sestavinami pripravimo izvrstno sladko pito.
Zanimivosti
Najboljši škampi prihajajo iz
Kvarnerskega zaliva, kjer se številni sladkovodni izviri mešajo z morsko vodo. Središče kvarnerskih škamparjev je
Klenovica.
Viri
■ predelan in dopolnjen recept
pita s škampi iz revije
Elle ■ številni različni
Spletne povezave
■
revija Elle (nem.)
■ številne
druge pite (fr. quiche; angl.)