Predpriprava
Krhko testo. V skledo
presejemo moko. Na sredi naredimo jamico, v katero stresemo sol in nalijemo 4 do 5 žlic hladne vode. Na moko na koščke zrežemo hladno maslo, potem pa sestavine na hitro
ugnetemo v gladko
testo. Oblikujemo ga v hlebček, ovijemo v
prozorno folijo in za 30 minut postavimo v hladilnik.
Priprava
■ Šalotko olupimo in zrežemo na drobne kockice; potrebujemo jih za 2 žlici.
■ Sir drobno
naribamo.■
Pečico segrejemo na 200,
ventilatorsko pa na 180 °C.
■ V kozici pristavimo in zavremo vodo za
blanširanje paradižnika.
■
Tortni model s premerom 24 centimetrov namažemo z maslom.
■ Spočito testo
razvaljamo v krog s premerom 26 centimetrov. Položimo ga v pomaslen model in oblikujemo testeni rob. Testo na gosto prebodemo z vilicami, pokrijemo s
peki papirjem in obtežimo s suhim fižolom. Model za 20 minut postavimo na spodnje vodilo v segreti pečici.
■ Paradižnika za 30 sekund potopimo v krop, nato pa ju odcedimo, olupimo, razkosamo na četrtine, razsemenimo in zrežemo na drobne kockice.
■ Šampinjone očistimo in grobo
sesekljamo.
■ V ponvi segrejemo maslo, na katerem sesekljane šampinjone in nakockano čebulo med občasnim mešanjem počasi pražimo 5 minut.
■ Šampinjonom dodamo nakockan paradižnik, sol in provansalska zelišča (gl. pojasnila). Med mešanjem vse skupaj pražimo še toliko časa, da se tekočina skoraj povsem ukuha.
■ Preliv. V kotličku gladko razmešamo obe smetani, nariban sir, rumenjaka, sol, sveže mlet beli poper in sesekljan peteršilj.
■ Krhko testo vzamemo iz pečice, v kateri temperaturo znižamo na 175, v ventilatorski pa na 160 °C. Fižol in peki papir odstranimo, po testu pa najprej razdelimo prepražene šampinjone s paradižnikom, potem pa oboje prelijemo s smetanovim prelivom. Model za približno 30 minut postavimo v segreto pečico, da se pita po vrhu zlato rjavkasto zapeče.
■ Pečeno pito s šampinjoni ali gobovo pito vzamemo iz pečice in narežemo.
Serviranje
Pita s šampinjoni ali gobova pita je odlična topla predjed, lahko pa tudi lažja samostojna jed, h kateri ponudimo sezonsko solato.
Nadomestek
■ Recept za krhko testo lahko nadomestimo s kakšnim svojim preizkušenim receptom, pazimo le, da ni namenjen sladicam.
■ Paradižnik izven sezone nadomestimo s češnjevci ali s pelati iz pločevinke.
■ Maslo lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega vidika slabše nadomestilo.
■ Grojer lahko nadomestimo z enako količino sirov comté, beaufort ali ementalec.
Izboljšanje
■ Del šampinjonov nadomestimo z jurčki ali / in lisičkami ali pa šampinjonov dodamo malo suhih jurčkov, ki jih pred tem namočimo v malo vode, ožamemo in sesekljamo.
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.
■ V jedi lahko kombiniramo tudi druga zelišča in začimbe, ki se lepo dopolnjujejo s šampinjoni: baziliko, česen, mleto rdečo papriko, origano ali / in timijan.
■ Delikatesna različica zeliščnega šopka je šopek plemenitih zelišč (fr. fines herbes); gl. tudi pojasnila.
Nasveti
■ Za kakovostno krhko testo uporabimo hladne sestavine, med gnetenjem pa imejmo hladne tudi roke. Na hitro si jih ohladimo pod tekočo hladno vodo.
■ Šampinjone najpreprosteje očistimo tako, da jih zbrišemo s papirnato kuhinjsko brisačo. Ponavadi porežemo tudi konice betov.
■ Rezanje in serviranje pite je preprostejše, če jo spečemo v modlu s snemljivim obodom.
Triki
■ Ko ostalim sestavinam za krhko testo primešamo zdrobljeno, nastrgano ali na lističe ali kocke narezano maslo in ugnetemo testo, se testene drobtine včasih nočejo lepo vezati. Tedaj v testo vgnetemo malo hladne sladke smetane, belega vina ali vode.
■ Če med gnetenjem ugotovimo, da je krhko testo postalo lepljivo, ga z večjim nožem nekajkrat prerežemo po dolžini in širini. Nato prerezane dele znova na hitro ugnetemo v testo.
Pojasnila
■ Moko pred pripravo testa presejemo, da postane zračnejša oziroma rahlejša.
■ Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši, v nobenem primeru pa ne vpliva na kakovost jajc.
■ Povsem sveži šampinjoni imajo trdno zaprte klobuke. Najbolj okusni so šampinjoni z nekoliko odprtim klobukom, pod katerim so lističi bledo rožnati. Beli šampinjoni s skoraj ravnim, odprtim klobukom, pod katerim so črni lističi, so stari in neprimerni za kulinarično obdelavo.
■ Grojer je odličen švicarski trdi sir, z izrazitim, a prijetnim okusom. Avtentični grojer prihaja iz kraja Gryere, znane pa so tudi številne krajevne različice, na primer beaufort in appenzeller.
■ Če krhko testo ne odleži v hladilniku, se drobi, z eno izjemo: gl. hitro krhko testo.
■ Krhko testo pred pečenjem obtežimo z rižem ali s suhimi stročnicami, da se med pečenjem ne napihne oziroma, da se na njem ne pojavijo mehurji. Ta pomožni kuharski postopek imenujemo slepo pečenje.
■ Provansalski zeliščni šopek je tradicionalni zeliščni šopek (2-3 vejice peteršilja, manjša vejica timijana, manjši lovorov list), z dodatkom vršička rožmarina. Temu šopku lahko regionalno ali glede na sestavine jedi dodamo tudi zeleno, por, šetraj ali/in žajbelj. Gl. tudi izboljšanje. Naprodaj so tudi posušene mešanice provansalskih zelišč.
Različice
■ Podobno pripravimo tudi pito s skutinim testom, šampinjoni in paradižnikom, le da krhko testo nadomestimo s (krhkim) skutinim testom, in kvašen kolač s šampinjoni in paradižnikom, pri katerem krhko testo nadomestimo s kvašenim testom.
■ gl. zelenjavna pita (različice)
Ideje
gl. pita (različice)
Opombe
V Franciji je sladka pita praviloma tarte, slana pa quiche.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila.
■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
■ Krhko testo vedno ugnetemo na hitro, sicer se začne lepiti; gl. tudi triki.
Zanimivosti
Največ jajc, 371, je v enem letu znesla kokoš s prozaičnim imenom N° 2988. (2005)
Viri
številni različni viri
Spletne povezave
gl. šampinjon (vključno naslovi dobaviteljev in dostava na dom)
” Recept za krhko testo lahko nadomestimo s kakšnim svojim preizkušenim receptom. “
” Grojer je odličen švicarski trdi sir, z izrazitim, a prijetnim okusom. “
” V Franciji je sladka pita praviloma "tarte", slana pa "quiche". “