Priprava
■ Krompir operemo, pristavimo v hladni vodi in skuhamo do mehkega.
■ KRHKO TESTO. Moko presejemo s soljo. Hladno maslo narežemo na kockice, ki jih stresemo na moko. Vse skupaj sekljamo, da so v masi vidni le še drobni koščki masla. Nato vse skupaj na hitro ugnetemo z dlanmi ali z mešalnikom s kavljema, da ni videti koščkov masla.
■ Dodamo jajce in gnetemo/mešamo, da dobimo drobljivo zmes. Oblikujemo jo v disk, ki ga ovijemo v prozorno folijo. Za 10 minut ga položimo v zamrzovalnik.
■ Pečico ogrejemo na 200 °C; zgoraj/spodaj, brez ventilacije. Ohlajeno testo razvaljamo med dvema listoma prozorne folije.
■ Model za pito (30 cm) obložimo z razvaljanim testom. Testo lahko gleda malo čez rob. Po dnu ga dokaj na gosto prešpikamo z vilicami. Testo obložimo z listom alu folije. Po njej v eni plasti natresemo suh fižol, riž ali pd. Model za 8 minut položimo v ogreto pečico.
■ Kuhan krompir olupimo in narežemo na pribl. 6 mm debela kolesca.
■ Model s testom vzamemo iz pečice. Folijo z oblogo odstranimo, model pa še za 6 minut položimo v pečico.
■ PRELIV. Obe smetani gladko razmešamo z jajci, soljo, sveže mletim poprom in s ščepom sveže naribanega muškatnega oreščka.
■ Model s testom vzamemo iz pečice, temperaturo znižamo na 180 °C.
■ Krompir razdelimo po testu. Nato po krompirju in testu potresemo na koščke natrgan sir. Sestavine začinimo s soljo in sveže mletim poprom, nazadnje pa jih potresemo z rožmarinom. Vse skupaj prelijemo s prelivom. Model s pito za pribl. 55 minut položimo v pečico.
Serviranje
Vroča
pita s krompirjem, kozjim sirom in rožmarinom se prileže kot topla predjed (za 4–6), z izbrano (sezonsko) solato pa tudi kot lažja glavna jed (za 2).
Nakup
Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Pri nakupu jajci smo pozorni na oznake/žig neposredno na jajcih; 0 - jajca ekološke reje, 1 - jajca proste/pašne reje, 2 - jajca hlevske/talne reje in 3 - jajca baterijske reje; gl.
pojasnila.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
Nasveti
■ Mehka moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin.
■ Če smo ljubitelji pit in jih pečemo pogosteje, je najbolje, da imamo v steklenem kozarcu shranjen suhi fižol, kakšno drugo stročnico ali riž. Isto količino lahko vedno znova uporabimo za tako imenovano
slepo pečenje.
Triki
Če se maslo v hladilniku navzame neprijetnega vonja, ga položimo na manjši krožnik. Dodamo nekaj lističev svežega žajblja, vse skupaj ovijemo v prozorno folijo in čez noč potisnemo v hladilnik. Naslednji dan bo maslo kot sveže.
Pojasnila
■ Moka nastane s stopenjskim drobljenjem in mletjem žitnih zrn v delce različnih velikosti, ki jih presejejo in tipizirajo. Glede na velikost delcev poznamo moke in zdrobe. Najmanjše delce imajo navadne moke (star izraz je gladke ali mehke moke), zdrobi pa so po velikosti delcev najbliže ostrim mokam.
■ Jajca iz baterijske reje so najcenejša, znesejo pa jih kokoši, ki so neusmiljeno zaprte v kletke (13-18 kokoši/1 m2). Jajca trgovskih blagovnih znamk so iz te reje. Jajca iz hlevske (talne) reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu (9 kokoši/1 m2). Jajca iz proste reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu z odprtinami skozi katere imajo kokoši prost izhod na pašnik. Pri ekološki reji imajo kokoši podobne razmere kot pri prosti reji.
■ Krhko testo pred pečenjem obložimo z alu folijo, potem pa ga obtežimo z rižem ali s suhimi stročnicami, da se med pečenjem ne napihne, oziroma da se na njem ne pojavijo mehurji. Ta pomožni kuharski postopek imenujemo slepo pečenje. Gl.
nasveti.
■ Na splošno velja, da so čvrste sorte krompirja primerne za solate, za pečenje, za kuhan krompir v oblicah, za slan krompir ter za ocvrtke in cmoke, pripravljene iz surovega krompirja. Mokaste sorte so primerne za priloge k zelenjavnim jedem in omakam, za pireje, za juhe in jedi iz krompirjevega testa. Čvrste ali mesnate sorte imajo praviloma nekoliko bolj ovalne gomolje.
■ Med najbolj znane francoske kozje sire uvrščamo (abecedno):
Cabécou, Cabrales, Chabichou, Chèvre, Chevreton, Crottin, Pouligny-Saint-Pierre, Sainte-Maure, Selles-sur-Cher in
Valençay.
■ Muškatovec zraste do 20 metrov visoko, vsako leto pa rodi do dva tisoč oranžno rumenih sadežev. Ko dozorijo, njihov mesnati del poči in se pokaže škrlatna ovojnica, muškatni cvet, ki obdaja temno rjavo koščico, v kateri je muškatni orešček. Šele ko notranjost semena začne ropotati, ga lahko razbijemo.
■ Najpogostejša delitev smetane je na sladko in kislo. Razlikujeta se po vsebnosti maščobe, načinu priprave in po okusu.
Različice
Ideje
gl. kozji sir (številne
ideje); krhko testo (različice in številne
ideje)
Opombe
Mit o jajcih kot holesterolski bombi je ovržen. Ob pravilni prehrani in redni telesni dejavnosti lahko zaužijemo do 2 jajci dnevno, sicer pa 1, pri čemer pa upoštevamo tudi jedi, ki jih vsebujejo.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Kadar krhko testo ugnetemo ročno, storimo to čim hitreje, sicer se začne med valjanjem lepiti na delovno površino, pečeno pa je trdo.
Zanimivosti
Poznamo kakih 5000 vrst krompirja. Pri nas jih poznamo kakih 150, najpogosteje pa kupujemo in pripravljamo sorte
adora, bintje, cleopatra, courage, desiree, jaerla, liseta, monalisa in
red scarlet.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pita s krompirjem, kozjim sirom in rožmarinom (izvirno: potato, chèvre and rosemary tart)
Meike Peters, z bloga
eat in my kitchen
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Meike Peters