Priprava
■ Krhko testo. V skledi zmešamo moko in sol. Dodamo maslo, ki ga z nožem režemo toliko časa, da ostane v drobnih koščkih. Te s prsti na hitro vtremo v moko. Dodamo jajce, potem pa vse skupaj mešamo s kavljema namiznega mešalnika, da dobimo drobtinasto zmes. Oblikujemo jo v kroglo, to pa disk. Testo ovijemo v prozorno folijo, potem pa ga položimo v zamrzovalnik za 10 minut.
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj.
■ Ohlajeno testo razvaljamo med dvema listoma prozorne folije ali peki papirja. V obliki modela za pito (30 cm), pri čemer ga moramo obložiti po dnu in ob robu. Testo preložimo v model, s prsti ga blago pritisnemo, še posebej med dnom in obodom modela. Nekaj testa lahko gleda čez rob, če tega ne maramo, ga obrežemo.
■ Model s testom položimo v ogreto pečico, da se testo zlato obarva. Če se med peko napihne, zračne mehurčke potlačimo z vilicami.
■ Poper drobno stremo v možnarju.
■ Gorgonzolo nadrobimo v skodelico.
■ Hruški razpolovimo, izpeškamo in narežemo na tanjše rezine. Prekrivajoče (kot strešnike) jih v krogih položimo na zapečemo testo. Potresemo jih s sirom, obrizgamo z oljem, nazadnje pa začinimo s soljo, s strtim poprom in z večino osmukanega rožmarina. Model položimo nazaj v ogreto pečico še za 15 minut. Da se sir stopi, testo pa hrustljavo zapeče.
Serviranje
Pita s hruškami, gorgonzolo in rožmarinom je lahko topla ali hladna predjed (za 8 oseb) ali lahka glavna jed (za 2–4 osebe). Pred serviranjem jo potresemo s preostalim rožmarinom.
Nadomestek
■ Zapisano krhko testo nadomestimo s katero od številnih različic ali po svojem priljubljenem receptu.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Nasveti
■ Za kakovostno krhko testo uporabimo hladne sestavine, med pripravo pa imejmo hladne tudi dlani. Na hitro si jih ohladimo pod tekočo hladno vodo.
■ Hruško, primerno za kulinarično obdelavo, izberemo tako, da jo potipamo pri peclju, kjer se mora pod pritiskom prsta nekoliko vdati. Na drugih delih mora biti čvrsta. Takšno hruško lahko po potrebi v nekaj dneh povsem zmedimo v domačem hladilniku.
Pojasnila
■ Če krhko testo ne odleži v hladilniku, se drobi, z dvema izjemama: gl.
francosko testo za pito in
hitro krhko testo.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g).
■ Gorgonzola je slasten polnomastni, poltrdi italijanski sir, izdelan iz kravjega mleka; redkeje iz mešanice kravjega in kozjega mleka. Uvrščamo jo med
sire s plemenito plesnijo. Gorgonzolo delimo na blažjo in bolj kremasto
dolce ter na
piccante. V kuhinji najpogosteje uporabljamo prvo, drugo pa jedem dodajamo v manjših količinah.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
■ Rožmarin je priljubljeno sredozemsko zelišče nekoliko grenkega, trpkega in aromatičnega okusa, ki spominja na smolo, ter izrazitega in zelo prijetnega vonja. Kompleksnost arome rožmarina je posledica vsebnosti kar 1,5 do 2,5 % eteričnega olja. Intenzivnost njegovega vonja in okusa je odvisna od vrste tal, rastišča in podnebja.
Različice
gl.
hruškova pita z gorgonzolo in karamelizirano čebulo; krhko testo (številne
različice);
pita (številne
različice);
pita s hruškami in gorgonzolo ipd.
Ideje
gl.
gorgonzola (številne
ideje); hruške (številne
ideje); krhko testo (številne
ideje)
Opombe
Če gorgonzolo nadomestimo ali kombiniramo z rokforom, je jed nekoliko pikantnejša.
Zanimivosti
Linška pita nosi ime po avstrijskem mestu Lienz. Recept zanjo iz leta 1653 je domnevno najstarejši ohranjeni zapis za kolač. Našli so ga v arhivu samostana Admont, v kuharici grofice Anne Margarite Sagramosa.
Viri
■ dopolnjen recept
pita s hruškami, gorgonzolo in rožmarinom (izvirno: pear and blue cheese tart)
Meike Peters, z bloga
eat in my kitchen
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Meike Peters