Priprava
■ Če nimamo piščančjih filejev, stegna izkostimo; gl. spodnji video.
Kako izkostimo/filiramo piščančje bedrce
■ V skledici zmešamo sol, sveže mleti poper, česen v prahu in mleto papriko. Meso natremo z mešanico.
■ V veliki ponvi segrejemo olje in maslo. Pri srednji temperaturi. V ponev položimo začinjene fileje. Pečemo jih 8–10 minut po vsaki strani. Da se zlato rjavo obarvajo.
Jed lahko pripravimo s piščančjimi prsnimi fileji, pa tudi s puranovimi fileji. Jed je bolj sveža, če skupaj z olivami dodamo žlico kaper. Bolj maslen okus pa dosežemo s črnimi olivami namesto zelenih.
■ Limono zrežemo na tanjša kolesca. Česen drobno sesekljamo, čebulo narežemo na karseda drobne kockice.
■ Mandlje olupimo. Olupljene blago opečemo v suhi ponvi. Opečene ohladimo in narežemo na podolžne rezinice.
■ Pečenega piščanca preložimo na toplo. V ponev položimo eno plast limone. Pri visoki temperaturi jih pečemo 30 sekund. Brez mešanja, da karamelizirajo. Nato jih obrnemo in karameliziramo še po drugi strani. Karamelizirane limone poberemo iz ponve.
■ V ponev stresemo čebulo in česen. Med mešanjem na hitro prepražimo, da zadišita. Prilijemo vino in s kuhalnico postrgamo oprimke z dna ponve. Pravimo, da deglaziramo. Dodamo med in timijan, prilijemo piščančjo osnovo in zavremo.
Oljke lahko nadomestimo s šparglji, z grahom, brokolijem, s špinačo ali cvetačo. Timijan pa z rožmarinom ali z origanom.
■ Fileje položimo v omako. Kuhljamo jih kake 3 minute, da se segrejejo. Dodamo oljke (po izvirnem receptu
Castelvetrano), po mesu pa položimo karamelizirano limono. Po vrhu potresemo mandlje, solni cvet in čilijeve kosmiče.
Serviranje
Piščanec z limono, zelenimi olivami in česnom je samostojna mesna jed. Prileže se s hrustljavim kruhom, z orzom (testenine, podobne rižu), z rižem ali s
pečenim krompirjem. Pa z veliko skledo sezonske (mešane) solate. Še bolje: s solato iz paradižnikov, fete, oljčnega olja in limonovega soka.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Piščančje bedrce ali bedro sta dva enakovredna kosa razkosanega piščanca, ki se držita levega in desnega boka piščanca. Piščančje bedrce delimo na zgornji del bedrca ali piščančje stegence ali stegno, in na spodnji del bedrca ali piščančjo kračko ali kračo.
Porcija jedi vsebuje pribl. 390 kalorij.
■ Olive delimo na zelene in na črne. Zelene so mladi plodovi, ki so bolj čvrsti od povsem zrelih črnih oliv. Te so nežnejšega okusa, vsebujejo pa tudi več olja. Najokusnejši so drobni plodovi. Zelene olive vsebujejo več oleuropeina, zato se nekoliko bolj grenke od črnih.
■ Česen (
Allium sativum) ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam. Najpomembnejši sta alicin in eterično olje.
Pri mleti rdeči papriki je zelo pomembno, da je čimbolj sveža. Starejšo od 1 leta zavržemo. Med sladokusci je priljubljena madžarska, imenovana "rdeče zlato".
■ Timijan je skupno ime za številno družino zelišč, ki se med seboj pogosto razlikujejo po videzu in sestavinah. Udomačen sinonim za timijan je materina dušica, v kuhinji pa najpogosteje uporabljamo najbolj aromatični vrtni timijan (
Thymus vulgaris).
■ Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l).
Opozorila
Perutnino obvezno skuhamo do kosti. In se izognimo možnosti zastrupitve z zelo nevarno salmonelo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
piščanec z limono, zelenimi olivami in česnom (izvirno:
lemon garlic chicken)
Anna Chwistek, z bloga
SERVING DUMPLINGS
■ številni različni viri
Anna Chwistek