Priprava
■ PIŠČANČJE PRSI V PONVI. Piščančje prsi očistimo, oprhamo z vodo in posušimo.
■ Čebulo narežemo na karseda drobne kockice. 2 šalotki narežemo na tanke lističe, preostale samo olupimo.
■ Pečico segrejemo na 220 stopinj.
Timijan je skupno ime za številno družino zelišč. Ki se med seboj pogosto razlikujejo po videzu in sestavinah. Udomačen sinonim za timijan je materina dušica.
■ OMAKA. V globlji ponvi pristavimo oljčno olje, narezani šalotki in nakockano čebulo. Pražimo med pogostim mešanjem, da šalotka in čebula porjavita. Prilijemo vino, zavremo in kuhamo. Da ga četrtina izhlapi.
■ V ponev nalijemo piščančjo osnovo. Dodamo lovorov list in nekaj vejic timijana. Zavremo, temperaturo znižamo na srednje nizko in kuhamo 45 minut.
■ Osem olupljeni šalotk stresemo v pekač (20x20 cm). Začinimo jih s soljo in s sveže mletim poprom. Dodamo 30 g masla ter prilijemo 0,3 dl vode. Pekač pokrijemo z alu folijo. Položimo ga v segreto pečico za 20 minut.
■ Pekač odkrijemo, šalotke pa pečemo še 15 minut. Da se zmehčajo in zlato porumenijo.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ PIŠČANČJE PRSI. Dve ponvi (pribl. 22 cm) položimo v segreto pečico za 15 minut.
■ Piščančje prsi izdatno začinimo s soljo in s sveže mletim poprom.
■ Vroči ponvi previdno (!) vzamemo iz pečice. V vsako nalijemo po 2 žlički olja. V vsako ponev položimo po 2 kosa piščančjih prsi. S kožo navzdol. Ponvi položimo v segreto pečico za pribl. 30 minut.
■ Kdor želi, lahko omako precedi skozi gosto cedilo.
■ Ponvi previdno (!) vzamemo iz pečice. Morebitno maščobo odcedimo. Meso obrnemo s kožo navzgor. V vsako ponev nalijemo po polovico kisa. S kuhalnico dobro postrgamo dno ponev. V vsako ponev dodamo po 60 g masla ter prilijemo po 0,6 dl (precejene) omake. Dodamo še po 4 šalotke in preložimo v pečico za 3 minute.
Serviranje
Na 4 segrete krožnike položimo po kos piščančjih prsi. Dodamo po 2 šalotki in prilijemo malo omake. Jed okrasimo s preostalimi timijanovimi vejicami.
Piščančje prsi v ponvi se priležejo s priljubljeno
krompirjevo ali riževo prilogo.
Sorodni recepti
Piščančje prsi v ponvi
Kuharski leksikon
■
Perutnina po francosko. Pohanec (
poussin) tehta pribl. 300 g, za 1 osebo. Malo večji piščanci (
poulets), okrog 7 tednov stare živali, tehtajo 0,7-1,5 kg; za 2-4 3 osebe. Mlada kokoš (
poularde), stara 8-10 tednov, očiščena tehta 1,15-1,5 kg. Mlad pitan petelin je star 8-9 tednov, tehta pa 1,5-1,8 kg; za 4-5 oseb. Kokoš za juho, 15-18 mesecev stara nesnica, 1,2-2 kg; za 4-6 oseb. Delikatesni kopun je skopljen petelin, do 8 mesecev, do 4,5 kg.
Segajmo po piščancih domače (proste) reje. Najokusnejši tehtajo pribl. 1 kg. Pri težjih pa je ugodnejše razmerje med mesom in kostmi.
■ Improvizirajmo.
Piščanca najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko*, česnom*, drobnjakom, gorčico*, ingverjem, karijevim praškom, koprom, koriandrom, koromačevimi semeni, krebuljico, limeto, limono*, majaronom*, meto, muškatnim oreščkom, origanom, pehtranom*, peteršiljem*, poprom, praškom petih dišav, rožmarinom, sojino omako; šetrajem, timijanom* ali/in zvezdastim janežem.
■
Šalotka (Allium cepa var. ascolanicum) je vrsta čebule, ki pa je bolj milega okusa. Zato je priljubljena v profesionalnih kuhinjah. Namesto enega plodu rodi veliko majhnih čebulic. Poznamo več sort, ki se razlikujejo po obliki in okusu. Siva šalotka je zelo aromatična in drobna.
Šalotka jersey je okrogla in rdeča ter zelo podobna čebuli. S šalotko pripravljamo ribje jedi, perutnino, primerna je za začinjanje omak in solat. Odlična je vložena v kis. Brez šalotke praktični ni francoske kuhinje. Priljubljena pa je tudi v kitajski, vietnamski, indijski in kreolski kuhinji. 100 g / 72 kalorij.
Masla ne hranimo v zaprtem predalu hladilnika na vratih. To je najtoplejši del hladilnika.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
■
Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l). Pri polsuhem velja, da vsebuje do 18 g nepovretega sladkorja ob istem pogoju. Polsladko vino vsebuje 18-45 g, sladko vino pa nad 45 g nepovretega sladkorja, ne glede na koncentracijo kisline.
Viri
piščančje prsi v ponvi (izvirno:
pan roasted chicken)
Athena Calderone, z bloga
eyeswoon
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Athene Calderone
Athena Calderone