Priprava
■ PIŠČANČJA PITA S ŠAMPINJONI. Grah odtajamo. Špinačo očistimo, operemo in odcedimo. Česen pretlačimo. Čebulo narežemo na karseda drobne kockice ali na zelo tanke lističe.
■ Piščančje fileje narežemo na kocke. Kdor ima stegna s kostmi, lahko na dnu strani pogleda VIDEO. S prikazom izluščenja kosti.
Grah ali/in špinačo lahko nadomestimo z drugo sezonsko zelenjavo.
■ Globljo ognjevarno posodo (25–30 cm) segrejemo pri srednji temperaturi. V segreto nalijemo polovico olja in dodamo piščančje meso. Začinimo ga s soljo in s sveže mletim poprom ter opečemo po vseh straneh. Opečeno meso predenemo na toplo.
■ V ponev prilijemo preostalo olje. Dodamo čebulo, ki jo pražimo 5 minut. Med pogostim mešanjem.
■ Šampinjone očistimo in razpolovimo. Stresemo jih na čebulo, dodamo česen in pražimo 5 minut. Da se gobe zlato rjavo opečejo.
■ Živila v ponvi pomokamo in premešamo, Postopoma prilijemo vino. Kuhljamo 1 minuto, nato vmešamo gorčico in opečenega piščanca. Prilijemo osnovo in smetano, vmešamo grah in špinačo. Ko špinača ovene, ponev odstavimo. Vsebino ohladimo do toplega.
Okus jedi opazno poglobimo, če šampinjone nadomestimo z (odmrznjenimi) jurčki. Pa z malo marsale.
■ Pečico segrejemo na 210, ventilatorsko na 190 stopinj.
■ Listnato testo razvaljamo na tanko pomokani delovni površini. Za centimeter ali dva širše od posode. Testo položimo na topla živila. Robove zavihamo navznoter.
■ Jajce blago stepemo in z njim premažemo testo. Na sredi testa naredimo manjšo luknjo za izparevanje.
■ Pito pečemo pribl. 30 minut. Da se testo napihne in zlato rumeno obarva.
Serviranje
Piščančja pita s šampinjoni je nasitna samostojna jed.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
Piščančja pita s šampinjoni
■
Piščančje bedrce ali bedro je kos piščanca, ki se drži levega in desnega boka piščanca. Sestavljata ga zgornji, širši del (piščančje stegence ali stegno) in spodnji del (kračka ali krača). Piščančja bedrca so naprodaj s kožo in kostmi, brez kože, pa tudi kot piščančji fileji. Torej brez kosti in pogosto tudi brez kože.
Najokusnejši piščanci tehtajo približno kilogram, pri težjem piščancu pa je ugodnejše razmerje med mesom in kostmi. Segajmo po piščancih domače (proste) reje.
■ Improvizirajmo.
Piščanca najbolje začinjamo z (abecedno): baziliko, česnom, gorčico, limoninim sokom, majaronom, pehtranom, peteršiljem ali/in s timijanom. Piščančja pita s šampinjoni dobi vsakič za odtenek drugačen okus.
■
Šampinjone poznamo v naravni in gojeni različici. Gojeni so naprodaj skozi vse leto. Imajo visoko hranilno vrednost in dober, diskreten okus, ki v kuhinji omogoča vsestransko uporabo. (Presne) mlade šampinjone kombiniramo v jedeh, kjer je dobrodošla njihova hrustljava tekstura. Šampinjoni z odprtimi klobučki so njihova zrela različica. Z rjavimi lističi in povsem razvitim, izrazitejšim okusom.
■
Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l). Pri polsuhem velja, da vsebuje do 18 g nepovretega sladkorja ob istem pogoju.
■
V Franciji je perutnina zelo natančno razdeljena glede na starost, težo, prehrano in rejo. Tako poznajo Francozi številne piščančje različice: 250-300 g težkega pomladanskega piščančka (
poussin), do nad 1,80 kg težkega pitanega piščanca ali jarčke (
poularde) in posebne specialitete, bresonskega piščanca (
poulet de Bresse) iz domače reje. S kontrolirano prehrano in kontroliranim poreklom.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
piščančja pita s šampinjoni (izvirno:
one pan chicken & mushroom pie)
Donal Skehan, z bloga
DONAL SKEHAN
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Donala Skehana
Donal Skehan
Kako izluščimo kosti iz piščančjega stegna