Priprava
■ Čebulo olupimo in razpolovimo. Po prerezani strani jo opečemo v suhi ponvi, da zadiši.
■ Piščančja bedrca očistimo in pristavimo v 2 litrih hladne vode. Dodamo 2 žlički soli, zavremo, potem pa pokrito počasi kuhljamo kakih 90 minut. Da začne meso odstopati od koščic. Če sredi kuhanja dodamo 1–2 korenčka, malo peteršiljeve korenine, košček zelene, nekaj zrn črnega popra, majhen košček muškatnega oreščka in kakšno vejico peteršilja, istočasno skuhamo okusno
piščančjo čisto juho.
■ Posodo odstavimo, bedrca pa poberemo iz tekočine. Nekoliko jih ohladimo.
■ Meso odluščimo od koščic. Kožico pustimo ali zavržemo, vsega skupaj pa potrebujemo pribl. 500 g čistega mesa. Stresemo ga v multipraktik. Dodamo zmehčano maslo, 1 zravnano žličko soli in sveže mleti poper. Prilijemo 1,5 dl tekočine od kuhanja bedrc, potem pa vse skupaj zmiksamo v gladko pašteto. Ta je zelo mehka, a brez skrbi.
■ Pašteto po okusu dosolimo ali/in dodatno začinimo s poprom. Posodico s pašteto pokrijemo in položimo v hladilnik. Da se strdi.
Serviranje
Piščančja pašteta iz kuhanih bedrc je klasičen namaz. Na kruh,
krušno pecivo ali na
hrustljavčke.
Shranjevanje
Piščančja pašteta iz kuhanega mesa se v hladilniku obdrži do 7 dni.
Nadomestek
■ Če imamo piščančjo osnovo doma, lahko namesto kilograma bedrc kupimo pol kilograma filiranih bedrc.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
Piščanca najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko*, cimetom*, česnom*, čiliji (svežimi zelenimi, suhimi rdečimi), gorčico, ingverjem*, karijevim praškom, koriandrom, lovorovimi listi*, pehtranom*, peteršiljem*, poprom (belim, črnim, rdečim), rožmarinom*, soljo* ali/in s timijanom*.
Triki
Če nimamo časa za počasno mehčanje masla pri sobni temperaturi, hladno maslo grobo naribamo. Ali pa maslo položimo v mikrovalovko in vsakih nekaj sekund preverimo, če je že mehko. Lahko ga tudi počasi stopimo, potem pa ohladimo.
Pojasnila
Piščančje bedrce ali bedro sta dva enakovredna kosa razkosanega piščanca, ki se držita levega in desnega boka piščanca. Piščančje bedrce delimo na zgornji del bedrca ali
piščančje stegence ali
stegno, in na spodnji del bedrca ali
piščančjo kračko ali
kračo. Piščančja bedrca so naprodaj s kožo in kostmi, brez kože, pa tudi kot piščančji fileji, torej brez kože in kosti.
Različice
gl.
namazi (številne
različice); pašteta (številne
različice);
piščančja pašteta (številne, tudi jetrne
različice)
Ideje
gl. maslo (številne
ideje);
piščančje bedrce (številne
ideje)
Opombe
Če tekočine, v kateri skuhamo meso, ne izboljšamo z zelenjavo, lahko preostalo tekočino porabimo kot
piščančjo osnovo.
Zanimivosti
Kuhano maslo so kot
žonto, masunek ali maslo poznale že naše babice. Na kmetijah so ga uporabljali le ob prazničnih ali slavnostnih dneh, na mestnih tržnicah pa je bilo že zjutraj razprodano, čeprav je bilo najdražja od dobrot na stojnicah. Surovo maslo je bilo tedaj poznano kot
puter.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
piščančja pašteta iz kuhanih bedrc (izvirno: pileća pašteta),
Maje Babić, z bloga
Cooks and Bakes (srb.)
■ številni različni viri