Priprava
■ Posušeno okro snamemo z vrvice. Pristavimo jo s 5 dl hladne vode in z limonovim sokom. Zavremo in kuhamo 50 minut pri srednji temperaturi. Če je potrebno, prilijemo še malo vode.
■ Perutnino temeljito očistimo. Korenje in zeleno olupimo in zrežemo na koščke.
■ V večji lonec nalijemo 1,5 l hladne vode. Dodamo perutnino, korenje, zeleno, sol, zrna popra in lovorov list. Zavremo in kuhljamo 60 minut.
■ Okro odcedimo, oprhamo s hladno vodo in še enkrat odcedimo.
Piščančje stegno ali stegence je zgornji del piščančjega bedrca; spodnji del je piščančja kračka ali krača.
■ Perutnino poberemo iz lonca. Odstranimo kožico, meso pa natrgamo na manjše koščke. Stresemo jih nazaj v juho. Dodamo okro in kuhljamo še 10 minut.
■ V manjši ponvici razpustimo maslo. Nanj stresemo maslo, ki ga pražimo med mešanjem. Da se svetlo obarva. Prežganje zalijemo z malo juhe. Gladko ga premešamo in nalijemo v juho. Kuhljamo jo še 5 minut.
■ Peteršilj drobno sesekljamo.
Legir je v številnih različicah opazno razkošnejši.Iz 2 dl smetane in 3 rumenjakov.
■ Smetano in rumenjak glado razmešamo. To je t.i.
legir, ki ga nalijemo v juho. Dodamo peteršilj, premešamo in kuhljamo še 5 minut.
Serviranje
Vroča
piščančja obara z legirjem, begova čorba se prileže z limono. Vsak jedec doda kolesce na krožnik in čezenj nalije vročo juho.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ V številnih različicah v begovi čorbi skuhamo celo zelenjavo. Kuhano narežemo in jo stresemo v juho. Pogosto v juho zakuhamo riž, legir pa je opazno razkošnejši. Iz 2 dl smetane in 3 rumenjakov.
Segajmo po piščancih domače (proste) reje. Najokusnejši tehtajo približno 1 kg, pri težjih pa je ugodnejše razmerje med mesom in kostmi.
■ Posušena okra je pogosto naprodaj nanizana na vrvico. Sezona nabiranja je kratka, za sušenje pa jo nabirajo še preden dozori, ko je dolga 3-4 cm. Čim mlajša, tem boljša je za nizanje na vrvice in sušenje. Sušijo jo v senci, še bolje, na prepihu. Okra nanizana na eno vrvico zadostuje za 4-5 oseb in odgovarja teži 500 g sveže.
■ Okra je sorodnica hibiskusa. Prihaja iz iz tropske Afrike, pogosto jo uvrščamo med afrodiziake. Zaradi tega se tradicionalna bosenska obara imenuje begova čorba. Begom naj bi jo ponudili pred odhodom v harem. Zagotovo pa med afrodiziake uvrščamo drugo sestavino te jedi, zeleno.
Opozorila
■ Perutnino obvezno skuhamo do kosti. In se izognimo možnosti zastrupitve z zelo nevarno salmonelo.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
piščančja obara z legirjem, begova čorba (izvirno: tradicionalna begova čorba)
Aida Ibišević, z bloga
Balkan Lunch Box
■ številni različni viri

Aida Ibišević