Priprava
■ Piščanca razkosamo na četrtine, očistimo, oprhamo pod tekočo vodo in zbrišemo do suhega.
■ V posodi segrejemo olje, na katerega s kožo navzdol položimo kose piščanca.
Pečemo ga 10 do 12 minut, da lepo porumeni.
■ Slanino narežemo na kockice.
■ Korenček ostrgamo in zrežemo na kolesca.
■ Belušno zeleno olupimo in drobno sesekljamo.
■ Čebulo olupimo in drobno sesekljamo.
■ Opečene kose piščanca vzamemo iz posode; shranimo jih na toplo. Na maščobo stresemo narezana slanino in korenček ter sesekljana zeleno in čebulo. Med mešanjem pražimo, da zelenjava porumeni.
■ Perutninsko osnovo pristavimo in zavremo.
■ Prepraženo zelenjavo s penovko predenemo iz posode v cedilo. V posodi pustimo pečenkin sok in za žlico maščobe. Potresemo z moko, ki jo med mešanjem rumeno prepražimo.
■ Prepraženo moko postopoma zalijemo z vročo perutninsko osnovo in zavremo.
■ Pečico segrejemo na 160 °C.
■ Krompir olupimo in zrežemo na četrtine ali osmine.
■ V perutninsko osnovo položimo kose piščanca, dodamo odcejeno zelenjavo, narezan krompir, sol, lovorov list, timijan in vejico peteršilja. Zavremo in prelijemo v ustrezno veliko ognjevarno posodo. Pokrito za približno 75 minut potisnemo v segreto pečico, da se meso povsem zmehča.
■ Preostali peteršilj osmukamo in drobno sesekljamo.
Serviranje
Piščančja enolončnica s krompirjem in korenčkom je okusan in hranljiva samostojna jed. Pred serviranjem jo potresemo s sesekljanim peteršiljem.
Nadomestek
■ Perutninsko osnovo lahko nadomestimo s piščančjo osnovo, kakovostnejša nadomestka pa sta čista perutninska juha ali čista piščančja juha.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
Čebulo nadomestimo s šalotko.
Nasveti
■ Pri sveži zelenjavi so mesta, na katerih je bila odrezana, sočna in vlažna.
■ Pri krompirju na splošno velja, da so čvrste sorte primerne za solate, za pečenje, za kuhan krompir v oblicah, za slan krompir ter za ocvrtke in cmoke, pripravljene iz surovega krompirja. Mokaste sorte so primerne za priloge k zelenjavnim jedem in omakam, za pireje, za juhe in jedi iz krompirjevega testa.
Pojasnila
■ V Franciji je perutnina zelo natančno razdeljena glede na starost, težo, prehrano in rejo. Tako poznajo Francozi številne piščančje različice, od 250 do 300 gramov težkega pomladanskega piščančka (fr. poussin), do nad 1,80 kilograma težkega pitanega piščanca ali jarčke (fr. poularde) in posebne specialitete, bresonskega piščanca (fr. poulet de Bresse) iz domače reje, s kontrolirano prehrano in kontroliranim poreklom.
■ Belušna zelena je pravzaprav delikatesna (gomoljna) zelena.
Različice
Ideje
gl.
piščanec (številne ideje)
Opombe
■ Pri enolončnicah ločimo tri glavne skupine: zelenjavne, mesne in mešane enolončnice.
■ Zmotno je mnenje, da vsebuje zamrznjena zelenjava manj vitaminov kot sveža. V pravilno zamrznjeni zelenjavi se jih ohrani celo več kot v sveži, če je ta predolgo izpostavljena transportu, svetlobi (na tržnici) ali pa če odvito predolgo hranimo v hladilniku.
Opozorila
■ V lupini in tik pod njo se v zelenjavi naberejo številni strupeni pesticidi. V celoti jih ne moremo odpraviti, pomagajo pa lupljenje ter temeljito pranje in krtačenje. Oprano neolupljeno zelenjavo nazadnje še temeljito zbrišemo s kuhinjsko krpo.
■ Pozeleneli deli krompirja, zlasti pri mladem krompirju, vsebujejo večje količine strupenega alkaloida solanina. Zato te dele s krompirja pred pripravo temeljito obrežemo.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Čebulo, korenček, (beli) krompir, (belušno) zeleno in večino zelišč uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Viri
■ dopolnjen recept
piščančja enolončnica z zelenjavo v pečici iz knjige
Velika družinska kuharska knjiga, Mary Berry's Complete Cook Book, Mary Berry, Založba Mladinska knjiga, Ljubljana 2001
■ številni različni viri