Priprava
■ Piščančjo osnovo segrejemo. Čebulo, korenček, belušno zeleno in česen očistimo in drobno sesekljamo.
■ V loncu segrejemo olje, na katerem prepražimo sesekljano zelenjavo. Ko porumeni, prilijemo zelenjavno osnovo, dodamo lovorov list, zavremo in počasi kuhljamo 10 minut.
■ Kuhano ali pečeno peso odluščimo od kosti (gl.
nadomestek); potrebujemo 300–400 g očiščenega. Kuhan fižol odcedimo; če je iz pločevinke, ga oprhamo s hladno vodo. Meso in fižol stresemo v lonec. Vse skupaj začinimo s soljo in s sveže mletim poprom, zavremo in počasi kuhljamo 10 minut.
■ Špinačo očistimo, očiščeno pa stresemo v odstavljeni lonec. Posodo pokrijemo in pustimo 5 minut, da špinača upade.
Serviranje
Piščančja enolončnica z belim fižolom in parmezanom je samostojna jed, h kateri ponudimo parmezan in ribežen. Da si s sirom vsak postreže po okusu. K jedi pondimo tudi mlinček s poprom in kurkumo ter
opečene kruhke.
Nadomestek
■ Če uporabimo svežo perutnino – najbolje file od bedrc -, meso narežemo na kocke in ga opečemo na vročem olju. Opečenega začinimo s soljo in s sveže mletim poprom, potem pa ga preložimo na toplo. Pripravo jedi nadaljujemo po receptu.
■ Piščančjo osnovo lahko nadomestimo s piščančjo osnovo za rižote, s
čisto piščančjo juho, s čisto perutninsko osnovo, s čisto
govejo juho ali z vodo (v kombinaciji z jušno kocko).
Izboljšanje
■ Improvizirajmo. Piščanca najbolje začinjamo z (abecedno): baziliko, česnom, gorčico, limoninim sokom, majaronom, pehtranom, peteršiljem ali/in s timijanom.
■ Večina enolončnic je okusnejših dan po kuhanju, ko se prepojijo vsi okusi.
Nasveti
■ Segajmo po piščancih domače (proste) reje. Najokusnejši tehtajo približno 1 kg, pri težjih pa je ugodnejše razmerje med mesom in kostmi.
■ Pri nakupu korenčka smo pozorni na sveže, neovelo zelenje. Ne kupujmo korenčka, ki se ga ne drži vsaj malo (svežega) zelenje.
Pojasnila
Belušna zelena je pravzaprav hrustljava delikatesna (gomoljna) zelena.
Različice
Ideje
gl. beli fižol (številne
ideje);
piščanec (številne
ideje); zelenjava (številne
ideje)
Opombe
Nobena zelenjava ne vsebuje toliko beljakovin kot beli fižol. Zato je še posebno zanimiv za tiste, ki želijo zmanjšati ali omejiti porabo mesa.
Opozorila
■ Pri termični obdelavi perutnine smo pozorni, da meso skuhamo povsem do kosti. Na ta način se izognemo možnosti zastrupitve z zelo nevarno salmonelo.
■ Fižol pri večini ljudi povzroča prebavne pline oziroma vetrove. Še posebej, če ni dobro kuhan.
Zanimivosti
Špinačo uvrščamo med
naravno funkcionalno hrano, kar pomeni, da so vsi njeni pozitivni zdravstveni učinki znanstveno dokazani. Poleg tega jo skupaj z borovnicami in lososom uvrščamo tudi med tako imenovano
naj hrano.
Viri
■ dopolnjen recept
piščančja enolončnica z belim fižolom in parmezanom (izvirno: supa sa piletinom i belim pasuljem)
Olivera Senić z bloga
JA U KUHINJI… (srb.)
■ številni različni viri
Olivera Senić