■ Panceti odrežemo kožo, nato jo narežemo na pol centimetra debele kose. ■ Čebulo olupimo, podolžno razpolovimo in zrežemo na tanke rezine. ■ Česen olupimo in drobno sesekljamo. ■ Bedra očistimo, razpolovimo in začinimo s soljo in sveže mletim poprom. ■ V ponvi segrejemo 2 žlici olja, na katerem slanino hrustljavo opečemo. Dodamo bedra in vse skupaj počasi pečemo 10 minut; bedra vmes enkrat obrnemo. ■ Timijan povežemo v šopek. ■ K mesu dodamo narezano čebulo, sesekljan česen, timijan in lovorove liste. Vse skupaj na hitro prepražimo, nato pa zalijemo z vinom. Zavremo, nato pa pokrito počasi dušimo 15 minut. ■ Korenček očistimo, podolžno zrežemo na četrtine in narežemo na 4 centimetre dolge koščke. Stresemo ga k mesu, vse skupaj pa odkrito kuhamo še 10 minut. ■ Šampinjone očistimo, večje zrežemo na polovice ali četrtine. ■ V ponvi segrejemo 2 žlici olja, na katerem pri visoki temperaturi zlatorjavo prepražimo gobe. Stresemo jih k ostalim sestavinam, premešamo in odstavimo.
Serviranje
Piščančja bedrca v renskem rizlingu ponudimo s hrustljavim belim kruhom ali s krompirjevim pirejem.
Nadomestek
Čebulo nadomestimo ali kombiniramo s šalotko ali / in z belim delom pora.
Izboljšanje
■ Najokusnejši piščanci tehtajo približno kilogram. ■ Najbolj aromatičen je enoletni vrtni timijan.
Nasveti
■ Pri nakupu mladega korenčka izbiramo čvrste plodove s svežim zelenjem, pri starejšem korenčku pa pazimo, da plodovi niso poškodovani ali oleseneli. ■ Povsem sveži šampinjoni imajo trdno zaprte klobuke. Najbolj okusni so šampinjoni z nekoliko odprtim klobukom, pod katerim so lističi bledo rožnati. Beli šampinjoni s skoraj ravnim, odprtim klobukom, pod katerim so črni lističi, so stari in neprimerni za kulinarično obdelavo. ■ Pri kupovanju česna izbiramo velike, čvrste glavice s suho, celo lupino. ■ Šampinjone najpreprosteje očistimo tako, da jih zbrišemo s papirnato kuhinjsko brisačo. Ponavadi porežemo tudi konice betov.
Triki
Solzam med rezanjem / sekljanjem čebule se izognemo tako, da čebulo pred tem za 30 minut postavimo v hladilnik.
Pojasnila
Panceta je prekajena, na zraku sušena trebušna slanina s plastmi mesa. Zaradi njenega polnega okusa jo v manjših količinah pogosto uporabljamo zlasti v italijanski oziroma sredozemski kuhinji.
Različice
gl. pečen piščanec v belem vinu; piščanec in šampinjoni v portu in smetani; piščanec v rdečem vinu (fr. coq au vin) ipd.
Ideje
■ Piščanca najpogosteje (nadevamo in) pečemo, cvremo, poširamo, pečemo na žaru in sotiramo. ■ gl. piščančji frikase (različice); piščančji ragu (različice)
Opombe
■ V Franciji je perutnina zelo natančno razdeljena glede na starost, težo, prehrano in rejo. Tako poznajo Francozi številne piščančje različice, od 250 do 300 gramov težkega pomladanskega piščančka (fr. poussin), do nad 1,80 kilograma težkega pitanega piščanca ali jarčke (fr. poularde) in posebne specialitete, bresonskega piščanca (fr. poulet de Bresse) iz domače reje, s kontrolirano prehrano in kontroliranim poreklom. ■ Gojeni šampinjoni so najokusnejši presni.
Opozorila
Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo, saj v stiku z zrakom oksidira.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Čebulo, česen (gl. zanimivosti), korenček in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Znanstveniki se strinjajo, da je med obolelimi za rakom bistveno manj tistih, ki imajo na jedilniku pogosteje brokoli, čebulo, korenček, paradižnik in pomaranče.
Zanimivosti
■ Česen je eno redkih živil, ki tudi termično obdelan obdrži večino zdravi(lni)h sestavin. ■ Lovorov list je eno redkih zelišč, ki je posušeno boljše kot sveže.
Reki
Repa in korenje - slabo je življenje, potica dobra jed -, boljše nima celi svet. (slovenski)
Viri
številni različni viri
” Piščanca najpogosteje (nadevamo in) pečemo, cvremo, poširamo, pečemo na žaru in sotiramo. “
” Povsem sveži šampinjoni imajo trdno zaprte klobuke. Najbolj okusni so šampinjoni z nekoliko odprtim klobukom. “