Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Pikantne bučke v olivnem olju

    Odličen shranek iz mladih, blanširanih in popečenih bučk, s čilijem, kaprami in timijanom v olivnem olju

    Predpriprava

    ■ Kozarca operemo in steriliziramo; gl. nasveti.
    ■ V posodi pristavimo in zavremo kis, 7,5 dl hladne vode in žlico soli.
    ■ Bučke operemo, očistimo in podolžno narežemo na 5 milimetrov debele rezine; predolge po širini razpolovimo.

    Priprava

    ■ V zavrelico stresemo narezane bučke, ki jih blanširamo 2 minuti.
    ■ Blanširane bučke s penovko poberemo iz zavrelice. Odcedimo jih na papirnatih kuhinjskih brisačah.
    ■ Feferone očistimo, podolžno razpolovimo in razsemenimo. Polovice oprhamo pod tekočo hladno vodo, obrišemo in tanko narežemo.
    ■ Timijan osmukamo.
    ■ V ponvi segrejemo 2 žlici olja, na katerem del bučk, skupaj z nekaj narezanih feferonov in timijanovih lističev, po obeh straneh opečemo. Opečene poberemo iz ponve, potem pa po etapah enako pripravimo še ostale.
    ■ Opečene bučke začinimo s sveže mletim belim poprom, potem pa jih pokončno zložimo v kozarca. Med bučke potresemo kapre, potem pa vse skupaj zalijemo s toliko olivnega olja, da so povsem prekrite. Kozarca nepredušno zapremo.

    Serviranje

    Pikantne bučke v olivnem olju so odlična hladna predjed ali priloga k različnim narezkom, pa tudi k mesu (z žara). V temnem in hladnem prostoru jih hranimo do 3 mesece.

    Nadomestek

    Podobno lahko pripravimo mlade jajčevce.

    Izboljšanje

    ■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed.
    Improvizirajmo. Bučke se lepo ujamejo tudi s česnom, peteršiljem, koprom in poprovo meto.

    Nasveti

    ■ Kozarce in pokrovčke temeljito operemo in steriliziramo. Sveže oprane zložimo v velik lonec. Prilijemo toliko vroče vode, da jih prekrije, pristavimo, zavremo in kuhamo 5 minut. Nato lonec odstavimo, kozarce in pokrovčke pa do polnjenja pustimo v vodi. Tik pred polnjenjem jih poveznemo na čisto kuhinjsko krpo in odcedimo. Sterilizacijo lahko opravimo tudi v segreti pečici.
    ■ Kapre iz soli so aromatičnejše kakor tiste iz slanice, le da moramo tiste iz soli pred uporabo za nekaj ur namočiti v hladno vodo.
    Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave.

    Triki

    Ostrino čilija/feferona opazno omilimo, če mu odstranimo semena in notranja rebra.

    Pojasnila

    ■ Temno zelena zelenjava vsebuje več klorofila. Osrednji atom v molekuli klorofila je magnezij, ki je najpomembnejši obrambni element v našem telesu.
    ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27° C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
    ■ Pekoče paprike, za katere najpogosteje uporabljamo sinonim čili, imajo zelo različne stopnje ostrine. Najbolj pekoče so habanero, scotch bonnet in tezpur. Feferoni, ki jih poznamo pri nas, sodijo med najbolj blage.

    Različice

    gl. bučke v olju

    Ideje

    ■ gl. vložene bučke
    ■ Pikantne bučke v olivnem olju in marinirane lignje kombiniramo v odlično solato
    marinirani lignji in pikantne bučke v solati.
    ■ Pri nas vse pogosteje pripravljamo tudi bučkine cvetove, v Afriki, Aziji in Italiji pa poleg cvetov pripravljajo tudi bučkine liste.

    Opombe

    ■ Bučke vsebujejo skoraj 94 % vode, zato so lahko prebavljive. Kljub temu pa je potrebno vedeti, da med termično obdelavo absorbirajo vso maščobo.
    ■ Timijan lahko skozi vse leto uspešno gojimo v cvetličnem lončku na kuhinjski okenski polici.

    Opozorila

    ■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide.
    ■ Čili uvrščamo med ostre začimbe, ki niso primerne za otroke in ljudi z občutljivimi ali bolnimi prebavili.
    ■ Shrankov v steklene kozarce nikoli ne tlačimo. V kozarcih mora biti dovolj prostora, da se plodovi v celoti prepojijo s tekočino. Z njo morajo biti tudi povsem prekriti.

    Zdravilni učinki

    (domnevni)
    Bučke (gl. pojasnila in opombe), feferone, kis, (ekstra deviško) olivno olje in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.

    Zanimivosti

    ■ V referenčnem svetovnem vodniku L’extravergine 2007 (Guida al migliori oli del mondo di qualita accertata), ki ga največje avtoritete za olivno olje imenujejo kar biblija olivnega olja, med 600 najboljših olivnih olj na svetu prvič najdemo tudi štiri slovenske oljkarje s svojimi proizvodi.
    ■ Med najkakovostnejša (in najdražja) hrvaška olja sodi olivno olje Sandija Chiavalona (1983) iz Vodnjana, ki je svoje etikete opremil z napisom Ex albis. V Starem Rimu so z oznako Oleum ex albis ulivis ovekovečili najkakovostnejša olivna olja iz najboljših istrskih zelenih oliv.

    Viri

    ■ dopolnjen recept pikantne bučke v olivnem olju iz knjige Vlaganje, Najboljši shranki skozi vse leto; Mladinska knjiga Založba, Ljubljana 2007
    ■ številni različni viri
    ■ fotografija Brauner, Michael

    Spletne povezave

    Mladinska knjiga Založba, Ljubljana
    ■ Mladinska knjiga, spletna knjigarna 
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki