Priprava
■ Pečico ogrejemo na 50 stopinj.
■ Posip. Pomaranči in limono tanko olupimo, lupinice pa stresemo v manjši pekač. Tega položimo v ogreto pečico za 10 minut. Da se lupinice posušijo. Posušene ohladimo.
■ Koromačeva semena pristavimo v manjši ponvici. Blago jih prepražimo, da zadišijo. Prepražena ohladimo.
■ V terilniku/možnarju stremo sladkor, koromačeva semena, sol in čilijeve kosmiče. Dodamo pomarančne in limonine lupinice in suhi timijan in stremo še to. Nazadnje vmešamo mleto papriko in česen v prahu, mešanico pa stresemo na krožnik.
■ Pripravimo žar, zakurimo in primerno segrejemo oglje; gl.
nasveti.
■ Bučke narežemo ali nastrgamo na podlgovate rezine, debele pribl. 3 mm. Stresemo jih v skledo.
■ Breskvi razpolovimo in izkoščičimo. Nato breskve s prerezano stranjo pritisnemo na začimbno mešanico. Mariniramo jih 10 minut.
■ Feto odcedimo in posušimo. Če imamo 2 kosa po 200 g, ju razpolovimo. Sir nežno pritisnemo na začimbno mešanico. Mariniramo ga 10 minut.
■ Bučke potresemo z 2 žličkama začimbne mešanice. Nežno jih premešamo in mariniramo 10 minut. Nazadnje jih temeljito posušimo s papirnatimi brisačami.
■ Vsak kos fete ovijemo v 2–3 rezine bučk, ki jih pričvrstimo z razpolovljenimi zobotrebci. Fetine zvitke in prerezano stran breskev blago premažemo z oljem. Fetine zvitke položimo na srednje ogreti del žara. Pečemo jih 2–3 minute po vsaki strani. Breskve položimo na žar s prerezano stranjo navzdol. Pečemo jih kake 3 minute oz. toliko časa, da se svetlo rjavkasto obarvajo.
■ Pečene fetine zvitke in breskve odstavimo in hladimo 5 minut.
■ Preostale bučke zmešamo z žlico olja. Potem pa ji spečemo na žaru. Zadostuje po 1 minuta po vsaki strani.
Serviranje
Fetine zvitke, pečene breskve in bučke aranžiramo na krožnik. Pokapljamo jih z izbranim ekstra deviškim oljčnim oljem.
Pikantna feta v srajčki iz bučk in breskve na žaru so lahko lažja samostojna jed (za 2), priloga ali topla predjed (za 4).
Nasveti
Kurjava za žar je lesno oglje, ki mu za (pri)okus dodajamo različne vrste lesa. A brez skorje, ki povzroča veliko dima. Preveč lesa lahko povzroči pri pečenih živilih za odtenek grenkobe.
Pojasnila
■ Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostrega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa.
■ Buča (Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta jedilna buča (Curcubita pepo var. ovifera) in poletna oranžna muškatna buča (Curcubita moschata). V kuhinji uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke, ki so na Primorskem znane kot cukete (zucchette) ali cukini (zucchini).
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Različice
gl.
bučke s sirovim nadevom na žaru;
pečenje na žaru (številne
različice) ipd.
Ideja
gl. bučka (številne
ideje); feta (številne
ideje); koromačevo seme (številne
ideje)
Opozorila
■ Ponarejevalci ne prizanašajo niti feti. Ponarejeno feto slabše kakovosti iz kravjega mleka prepoznamo po tem, da umetno beljen sir po nekaj dneh postane rumen.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih.
Zanimivosti
Feta je od leta 2002 zaščitena z oznako geografskega porekla.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pikantna feta v srajčki iz bučk in breskve na žaru (izvirno: feta parcels with grilled zucchini and peaches in a citrus rub) s portala
MINDFOOD ■ številni različni viri