Priprava
■ V loncu segrejemo kokosovo olje. Nanj stresemo vse začimbe, ki jih pražimo kake 3 minute. Med pogostim mešanjem do božanskih dišav.
Avtorica pravi, da je jed nekajkrat pohvalil tudi oče. Sicer zapriseženi mesojedec.
■ Čebulo drobno sesekljamo ali narežemo na karseda drobne kockice. Česen pretlačimo, lahko tudi sesekljamo. Oboje stresemo na začimbe in pražimo kake 4 minute.
■ Očiščeno korenje zrežemo na kolesca. Stresemo ga v lonec in pražimo še minuto, dve.
Jed lahko izboljšamo z vegansko kislo smetano, ki jo položimo na jed na krožniku. Pri vegetarijanski različici lahko uporabimo mlečno kislo smetano.
■ Lečo oprhamo s hladno vodo. Odcejeno stresemo v lonec. Prilijemo pelate in 4 dl vode. Še bolje,
zelenjavne osnove. Posolimo, zavremo in pokrito kuhljamo, da se leča zmehča.
Serviranje
Pikantna bela leča s korenjem in pelati je samostojna jed (za 2–3 osebe) ali prikuha (za 4–6 oseb). Če jo med kuhanjem bolj razredčimo, jo lahko ponudimo kot juho. V vseh primerih pa se prileže s kakim (indijskim)
ploščatim kruhom. In z
(vegansko) kislo smetano.
Jed se prileže z (vegansko) kislo smetano
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Bela leča ali
urid dal so cela ali razpolovljena zrna črne leče z odstranjeno lupinico. Je kremne barve in nežnejšega okusa od črne leče. Kot večina leč ima visoko vsebnost beljakovin in je odličen nadomestek za meso. Posebno priljubljena je v pandžabski kuhinji.
Leča razvije svoj polni okus, če ji proti koncu kuhanja dodamo malo kisa, limoninega soka ali vina.
■
Improvizirajmo. Lečo najbolje kombiniramo z (abecedno): blitvo, čebulo, kisom (zlasti rdečim vinskim, šerijevim), korenčkom, oljem (zlasti olivnim), paprikami, paradižniki (tudi na soncu posušenimi), rižem, siri (zlasti kozjimi) ali/in s špinačo.
Leča vsebuje malo kalorij in veliko hranilnih snovi, zato je idealno živilo tudi pri shujševalnih dietah.
■ Kokosova maščoba je enotno ime za tekoče kokosovo olje in za kokosovo maslo. To je olje, ki se pri temperaturi pod 23 °C strdi. Kokosovo olje proizvajajo iz mesa zrelih kokosovih orehov. Kupujmo ekstra deviško kokosovo olje, ki ima bolj značilen okus po kokosu. Vsebuje tudi več hranilnih snovi.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo zmeljemo tik pred uporabo.
■ Gorčična semena so plodovi ogrščice (tudi gorjušica, gorčica, repica), bela bele ogrščice, črna pa črne. Delimo jih na bela oziroma rumena (npr.
Sinapis alba), črna (
Brasica nigra) in rjava ali indijska (npr.
Brasica juncea Czern.).
■ Kumina (
Carum Carvi) so do pol centimetra dolga semena v obliki srpa. Značilen okus ji daje eterično olje karvon, ki ga je v semenih do 7 %. Limonen daje kumini svežino, ki jo zaznamo v strtih semenih; v mleti kumini se hitro razdiši.
Opozorila
Pri nakupu korenčka smo pozorni na sveže, neovelo zelenje. Ne kupujmo korenčka, ki se ga ne drži vsaj malo (svežega) zelenje. Pri korenčku se dragoceni A vitamin sprosti komaj tedaj, ko se med termično obdelavo veže z maščobo.
Viri
■ dopolnjen recept
pikantna bela leča s korenjem in pelati (izvirno:
bela leča z začimbami in korenčkom)
Klara Avsenik Žagar, z bloga
CURRYandLOVE
■ številni različni viri
Klara Avsenik