Predpriprava
■ Pripravimo
testo z drožmi za pico; mala malica za vse, ki droži že imate. Če imaš svoj preizkušen recept, testo pripravi po njem.
■ Česen spečemo. Najbolje kar celo glavico v nizki ognjevarni posodici. Odrežemo 1/2 cm zgornjega dela glavice česna. Položimo ga v posodico, da je prerezani del zgoraj. Pokapljamo ga z oljčnim oljem in spečemo v pečici, ogreti na 150 stopinj. Višek česnovih strokov ohladimo, ohlajene pa v steklen kozarček s pokrovom. Pa v hladilnik. Pečeni česen lahko dodajamo številnim jedem.
■ Testo s posodo vred položimo v hladilnik 30 minut pred začetkom oblikovanja pice. Ni obvezno, a priporočljivo. Hladnega lažje razvlečemo oz. oblikujemo.
Priprava
■ Pečico prižgemo na maksimum, brez ventilacije. Če imamo šamotno ploščo jo položimo na dno pečico in jo segrejemo skupaj s pečico. Ko je dobro ogreta po spodnji strani, jo obrnemo. Seveda lahko uporabimo tudi druge pripomočke za peko pic. Če uporabljamo klasičen črni pekač, obrnjenega položimo na srednje vodilo v pečici.
■ Očiščeno špinačo oprhamo z vodo, oprhano pa odcedimo in posušimo. Pečeni česen grobo sesekljamo. Mocarelo narežemo na kockice.
■ Testo položimo na kos peki papirja in ga s prsti raztegnemo v krog (pribl. 30 cm). Potresemo ga s sesekljanim česnom, s polovico nadrobljene fete (ne predrobno) in s polovico nakockane mocarele. Po siru potresemo špinačo, večji del po sredini. Po špinači potresemo preostalo feto in mocarelo. Oblogo izdatno obrizgamo z oljčnim oljem, nazadnje pa jo potresemo z origanom. Če ga uporabimo.
■ V pečici prižgemo zgornji žar. Pico s peki papirjem vred prenesemo na pekač. Če je šamotna plošča, pustimo, da spolzi s papirja nanjo. Stene pečice na hitro (!) poškropimo s hladno vodo. Pico pečemo 90–120 sekund.
■ Zgornji žar v pečici ugasnemo, pečico pa prižgemo na maksimum. Pico pečemo še 1 minut. Nato jo previdno (!) obrnemo za 180 stopinj in pečemo še 4–5 minut. Ali po okusu.
Serviranje
Pica z drožmi, špinačo, feto in mocarelo je samostojni obrok. Pred serviranjem jo lahko potresemo s ščepom čilijevih kosmičev. Ali pa jo pokapljamo s kakšno kakovostno čili omako.
Nadomestek
Špinačo lahko nadomestimo ali kombiniramo z blitvo, z mladimi koprivami ali z mladimi listi rdeče pese.
Izboljšanje
■ Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj. Nakup dragega mlinčka pa je opravičljiv, le če pogosto delamo z moko. Sicer raje kupujmo sveže mleto moko iz preverjenega mlina.
■
Improvizirajmo. Špinačo najbolje začinjamo z (abecedno): česnom, črnim poprom, gorčico, muškatnim oreščkom, olivnim oljem ali/in s sardelnimi fileti.
■ Odličen pripomoček za peko domačih pekovskih dobrot je močno ogreta šamotna plošča, debela 3-6 cm. Debelejša je boljša in težja. Ploščo nam odreže pečar (pribl. 7 evrov), sami pa na njej obrusimo robove.
Nasveti
■ Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru, predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem.
■ Za pico s premerom 30 cm je optimalen hlebček testa, ki tehta 290 g. Če imaš možnost peči v krušni peči ali simulaciji le-te, je pica praviloma pečena v 90 sekundah. V tem primeru je optimalna hidracija testa ali količina tekočine v testu 69-odstotna.
■ Če se želiš podrobneje seznaniti s pripravo kruha in drugih pekovskih dobrot z drožmi, priporočam nakup knjige
Kruh z drožmi, Nataše Đurić, pionirke
drožiranja pri nas. Kot nadgradnjo pa priporočam enega od tečajev pri
Poloni in Eriku.
Pojasnila
■ Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega.
■ Mocarela (
mozzarella) je priljubljen italijanski mehki sir iz vlečenega testa (
pasta filata), z zaščitenim poreklom (od 1998). Ročno ali strojno jo proizvajajo iz kravjega, najkakovostnejšo pa iz bivoljega mleka.
Različice
Ideje
gl. moka (številne
ideje);
špinača (številne
ideje)
Opombe
Špinačo uvrščamo med naravno funkcionalno hrano: vsi njeni pozitivni zdravstveni učinki so znanstveno dokazani. Z borovnicami in lososom jo uvrščamo med
naj hrano.
Opozorila
Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Zanimivosti
■ Droži so najstarejše vzhajalno sredstvo iz moke in vode. Peka kruha z drožmi naj bi se začela 4000 let pr.n.št., nekje v Egiptu. Gospodinja je domnevno pozabila košček testa in ga je uporabila pri naslednji peki. Opazila je, da je kruh veliko bolj okusen, sredica mehkejša.
■ Pica je stoletja veljala za kmečko jed, ki so jo iznajdljive italijanske gospodinje pripravljale s testom, ki je ostalo pri pripravi kruha. In z zelenjavo, ki ni šla v lonec.
■ Neapeljski pek Raffaele Esposito je leta 1889 za kralja Umberta in kraljico Margherito kreiral pico, ki jo je poimenoval po kraljici. Domoljubni ton ji je dodal z rdečim paradižnikom, belo mocarelo in zeleno baziliko oziroma z barvami italijanske zastave.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pica z drožmi, špinačo, feto in mocarelo (izvirno: sourdough pizza with spinach, feta & garlic confit)
Maurizio, z bloga
THE PERFECT LOAF
■ številni različni viri