Predpriprava
■ Pripravimo
testo z drožmi za pico; mala malica za vse, ki droži že imate. Če imaš svoj preizkušen recept, testo pripravi po njem.
■ Testo s posodo vred položimo v hladilnik 30 minut pred začetkom oblikovanja pice. Ni obvezno, a priporočljivo. Hladnega lažje razvlečemo oz. oblikujemo.
Priprava
■ Pečico prižgemo na maksimum, brez ventilacije. Če imamo šamotno ploščo jo položimo na dno pečico in jo segrejemo skupaj s pečico. Ko je dobro ogreta po spodnji strani, jo obrnemo. Seveda lahko uporabimo tudi druge pripomočke za peko pic. Če uporabljamo klasičen črni pekač, obrnjenega položimo na srednje vodilo v pečici.
■ Češnjevce operemo, posušimo in razpolovimo. Če so podolgovati, po dolžini. Mocarelo zrežemo na kockice. Olive izkoščičimo in razpolovimo.
■ Testo položimo na kos peki papirja in ga s prsti raztegnemo v krog (pribl. 30 cm). Obložimo ga s češnjevci. S prerezano stranjo navzdol, od sredine proti robu. Na sredi najbolj na gosto. Vse skupaj obrizgamo z izbranim oljem
■ V pečici prižgemo zgornji žar. Pico s peki papirjem vred prenesemo na pekač. Če je šamotna plošča, pustimo, da spolzi s papirja nanjo. Stene pečice na hitro (!) poškropimo s hladno vodo. Pico pečemo 90–120 sekund.
■ Zgornji žar v pečici ugasnemo, pečico pa prižgemo na maksimum. Pico pečemo še 1 minut. Nato jo previdno (!) obrnemo za 180 stopinj in pečemo še 4–5 minut. Ali po okusu.
Serviranje
Pica z drožmi, češnjevci in mocarelo je samostojni obrok. Pred serviranjem jo potresemo z origanom in z baziliko. Lahko jo pokapljamo z dodatnim oljčnim oljem ali s čilijevim oljčnim oljem. Ali pa jo pokapljamo s kakšno kakovostno čili omako.
Izboljšanje
■ Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj. Nakup dragega mlinčka pa je opravičljiv, le če pogosto delamo z moko. Sicer raje kupujmo sveže mleto moko iz preverjenega mlina.
■
Improvizirajmo. Češnjevce najbolje začinjamo z (abecedno): baziliko (zlasti z rdečo, limonsko), čebulo, česnom, čiliji, drobnjakom, kisom (balzamičnim, belim vinskim, malinovim, pehtranovim, rdečim vinskim, riževim, šerijevim), limonami (sok, lupinica), olivnim oljem, peteršiljem, poprom (belim, črnim) ali/in s timijanom.
Nasveti
■ Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru, predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem.
■ Za pico s premerom 30 cm je optimalen hlebček testa, ki tehta 290 g. Če imaš možnost peči v krušni peči ali simulaciji le-te, je pica praviloma pečena v 90 sekundah. V tem primeru je optimalna hidracija testa ali količina tekočine v testu 69-odstotna.
■ Odličen pripomoček za peko domačih pekovskih dobrot je močno ogreta šamotna plošča, debela 3-6 cm. Debelejša je boljša in težja. Ploščo nam odreže pečar (pribl. 7 evrov), sami pa na njej obrusimo robove.
■ Če se želiš podrobneje seznaniti s pripravo kruha in drugih pekovskih dobrot z drožmi, priporočam nakup knjige
Kruh z drožmi, Nataše Đurić, pionirke
drožiranja pri nas. Kot nadgradnjo pa priporočam enega od tečajev pri
Poloni in Eriku.
Pojasnila
Mocarela (
mozzarella) je priljubljen italijanski mehki sir iz vlečenega testa (
pasta filata), z zaščitenim poreklom (od 1998). Ročno ali strojno jo proizvajajo iz kravjega, najkakovostnejšo pa iz bivoljega mleka.
Različice
Ideje
gl. moka (številne
ideje);
špinača (številne
ideje)
Opombe
Znanstveniki se strinjajo, da je med obolelimi za rakom bistveno manj tistih, ki imajo na jedilniku pogosteje brokoli, čebulo, korenček, paradižnik in pomaranče.
Opozorila
Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Zanimivosti
■ Droži so najstarejše vzhajalno sredstvo iz moke in vode. Peka kruha z drožmi naj bi se začela 4000 let pr.n.št., nekje v Egiptu. Gospodinja je domnevno pozabila košček testa in ga je uporabila pri naslednji peki. Opazila je, da je kruh veliko bolj okusen, sredica mehkejša.
■ Pica je stoletja veljala za kmečko jed, ki so jo iznajdljive italijanske gospodinje pripravljale s testom, ki je ostalo pri pripravi kruha. In z zelenjavo, ki ni šla v lonec.
■ Neapeljski pek Raffaele Esposito je leta 1889 za kralja Umberta in kraljico Margherito kreiral pico, ki jo je poimenoval po kraljici. Domoljubni ton ji je dodal z rdečim paradižnikom, belo mocarelo in zeleno baziliko oziroma z barvami italijanske zastave.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pica z drožmi, češnjevci in mocarelo (izvirno: sourdough pizza with pomodoro crudo, mozzarella, basil and oregano)
Maurizio, z bloga
THE PERFECT LOAF
■ številni različni viri