Predpriprava
■ PICA S ŠPARGLJI, ŠAMPINJONI IN MOCARELO, PIZZA - KVAŠENO TESTO. Moko in sol presejemo v skledo. Nanjo nadrobimo kvas, dodamo sladkor in prilijemo 2 dl tople vode. Zamesimo testo, ki ga gnetemo nekaj minut.
Moko za pico lahko nadomestimo z moko tip 500 (pri Italijanih 00) ali z mešanico te moke in bele pirine moke.
■ Prilijemo oljčno olje in gnetemo še nekaj minut. Gladko testo oblikujemo v kroglo. V skledi jo pokrijemo s prozorno folijo, skledo pa preložimo v hladilnik, Vsaj za nekaj ur, še bolje, čez noč.
Pica s šparglji, šampinjoni in mocarelo, pizza
Priprava
■ Klasičen pekač iz pečice obložimo s peki papirjem. Šparglje očistimo. Mlado čebulo zrežemo na kolesca.
■ Pečico segrejemo na 250 stopinj.
»Čas priprave« ne vključuje časa hladnega vzhajanja testa. 4–12 ur.
■ Vzhajano testo razdelimo na 2 dela. Vsakega razvaljamo v velikosti polovice pekača. Razvaljano testo položimo v pekač.
■ Drobnjak drobno narežemo. Kremnemu siru primešamo oljčno olje, sol, sveže mleti poper in narezan drobnjak. Mešanico enakomerno razmažemo po testu. Pri tem pa pustimo kaka 2 cm nenamazanega roba. Po vrhu enakomerno potresemo mlado čebulo. Čez vse položimo šparglje.
Odličen pripomoček za domačo peko pice je močno ogreta šamotna plošča, debela 3-6 cm. Debelejša je boljša in težja.
■ Pekač položimo v ogreto pečico za pribl. 15 minut.
■ Šampinjone očistimo in zrežemo na debelejše lističe. če so manjši, na četrtine. Na hitro jih sotiramo (prepražimo) na malo masla ali in oljčnega olja. Pa s kakšno vejico timijana. Mocarelo narežemo.
■ Prepražene šampinjone enakomerno potresemo po pici. Čez vse razdelimo narezano mocarelo. Pekač položimo nazaj v pečico. Le toliko, da se sir stopi.
■ Po pečeni pici nastrgamo malo parmezana. Nazadnje jo pokapljamo z izbranim oljčnim oljem in s staranim balzamičnim kisom.
Serviranje
Pečena
pica s šparglji, šampinjoni in mocarelo, pizza gre na mizo takoj.
Sorodni recepti
Pica s šparglji, pizza
Kuharski leksikon
■
Pri nakupu špargljev smo pozorni na njihovo živo barvo in kompaktne, tesno zaprte vršičke. Izbiramo ravne, mesnate, enakomerno debele poganjke. Pri kratkih in debelejših poganjkih je najmanj odpadka. Sveži in čvrsti glasno počijo, ko jih prelomimo med olesenelim in užitnim delom. Pa še 2 zanesljiva znaka za sveže nabrane. Če po ploskvi, kjer je bil beluš odrezan, rahlo potegnemo z nohtom, priteče dišeč sok. Stebelca škripljejo, če jih drgnemo drugo ob drugega. Divji šparglji so zeleni in tanki. Če so mladi, počijo, ko jih prelomimo.
Najbolj okusni so sveže odrezani, zarana nabrani šparglji.
■
Šparglje najbolje* kombiniramo / začinjamo z (abecedno): česnom, dijonsko gorčico, gobami (mavrahi),
holandsko omako, jajci* in jajčnimi jedmi* (omlete, poširana, trdo kuhana), kisi (rdeči in beli vinski), koprom, limonami* (lupinica, sok), maslom, olivnim oljem*, osnovami (piščančja, zelenjavna), pehtranom, peteršiljem, poprom* (beli, črni), porom, siri (
chèvre, fontina, kozji,
münster, parmezan*, pekorino*, skuta), sladka smetana (polnomastna), solatnimi prelivi (gorčični, šerijev) ali/in s šalotko.
Aprilski beluši so za mojega šefa, majski zame, junijski pa za mojega osla (španski). Kratki sezoni se lahko izognemo s pomočjo zamrzovalnika.
■
Združenje Associazione Verace Pizza Napoletana (angl., it.) si prizadeva za ohranitev standardov pri pripravi pice, ki terja nekaj osnovnih pravil. Testo je lahko izdelano le iz moke, olja, kvasa, vode in soli. Pica je okrogla, z dvignjenim robom, premer pa je največ 30 cm. Testo gnetemo ročno, a pazimo, da ga pretirano ne segrejemo. Pico pečemo neposredno na dnu krušne peči, v kateri kurimo le kakovosten les. Temperatura pa je vsaj 400 °C. Pico praviloma pečemo 2 minuti. Jajce ne sodi na pico.
Pica s šparglji, pizza
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pica s šparglji, šampinjoni in mocarelo, pizza (izvirno:
pizza sa šparglama; asparagus pizza)
Olivera Senić, z bloga
JA U KUHINJI… (srb.)
■ številni različni viri
Olivera Senić