Predpriprava
■ Kvašeno testo. V skodelico nadrobimo kvas, ki ga potresemo s ščepcem sladkorja in prelijemo s pol decilitra mlačne vode. Z malo moke ga zamešamo v gosto kašo, ki jo pokrito pustimo 20 minut vzhajati.
■ V posodi pristavimo vodo za blanširanje paradižnika.
■ Kvasec prelijemo v večjo skledo, Dodamo preostalo moko, 2 decilitra mlačne vode, 2 žlici olivnega olja in sol. Sestavine krepko pregnetemo, da dobimo prožno testo. Testo v skledi pokrijemo in pustimo vzhajati 60 minut.
■ Paradižnike v kropu blanširamo 20 sekund, potem pa jh odcedimo, olupimo, razsemenimo in zrežemo na kockice.
Priprava
■ Pečico segrejemo na 225 °C.
■ 2 pekača za pice s premerom 28 centimetrov tanko namažemo z oljem.
■ Mocarelo narežemo na rezine.
■ Vzhajano testo razvaljamo v velikosti in obliki pekačev ter ga položimo v namaščena pekača. Po testu razdelimo nakockan paradižnik, po njem pa razdelimo narezan sir. Pici potresemo s soljo in sveže mletim poprom, obložimo z olivami in pokapljamo s preostalim olivnim oljem.
■ Pekača s picama za približno 30 minut potisnemo na srednje vodilo v segreti pečici.
Serviranje
Pečeni pici vzamemo iz pekača. Vsako razpolovimo in potresemo z bazilikinimi lističi. Pica s paradižnikom in mocarelo je izdatna malica ali lažji obrok za mlado in staro.
Nadomestek
■ 20 gramov kvasa lahko nadomestimo z zavitkom suhega kvasa.
■ Izven sezone so češnjevci edini kakovostni sveži paradižniki. Pred pripravo jih le razpolovimo.
Izboljšanje
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.
■ Pici lahko po okusu in navdihu dodamo kakšno živilo po lastnem okusu, na primer kapre ali pinjole.
Nasveti
■ Kadar pripravljamo kvašeno testo z ročnim električnim mešalnikom s spiralo, upoštevajmo nekaj osnovnih navodil. Sprva sestavine mešamo počasi, nato hitrost postopoma povečujemo. Pazimo, da ne mesimo predolgo, pravilno ugneteno testo pa se ločuje od posode, rok in spiral. Vzhajano testo pregnetemo na hitro; spirali naj gresta le nekajkrat skozenj, da iztisneta ogljikov dioksid in vneseta kisik. Gl. tudi pojasnila.
■ Prava mocarela je bela, mehka in vlažna.
■ Med številnimi vrstami bazilike lahko izbiramo rastline različnih barv, različnega vonja in z različno močnim okusom.
Triki
Doma lahko simuliramo efekt krušne peči, in sicer tako, da v pečico, segreto na najvišjo temperaturo vsaj za 30 minut potisnemo šamotno ploščo. Razvaljano testo položimo na segreto ploščo. Podoben uspeh dosežemo tudi s posebnim pekačem za pice, ki ga izdeluje Gorenje, in ga pred peko prav tako potisnemo v močno segreti pečici.
Pojasnila
■ Pred pripravo vse sestavine za kvašeno testo segrejemo na sobno temperaturo; najbolje, da jih iz hladilnika vzamemo večer pred pripravo. Za vzhajanje je najprimernejša temperatura v prostoru 27° C. In ne pozabimo: brez prepiha! Gl. tudi nasveti.
■ Paradižnik razsemenimo zato, da zmanjšamo količino tekočine, s tem pa pospešimo njegovo termično obdelavo. Semena pa odstranjujemo tudi zaradi uravnoteženja kisline, ki jo je prav v semenih največ.
■ Mocarela (ital. mozzarella) je svetovno znan mehak, bel sir. Izvirnega pripravljajo z mlekom bivolic, sicer pa zanj vse pogosteje uporabljajo polnomastno ali delno posneto kravje mleko.
■ gl. okvirček
Različice
gl. kvašeno testo za pico
Ideje
gl.
pica
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila.
■ Maščobe in soli pri kvašenem testu nikoli ne dodamo neposredno h kvasu, saj ovirata rast kvasovk.
■ gl. okvirček
Zdravilni učinki
(domnevni)
Olive, (ekstra deviško) olivno olje, paradižnik in večino zelišč uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. Paradižnik med drugim izboljšuje razpoloženje in omogoča miren spanec. Gl. tudi opozorila.
Zanimivosti
■ Po svetu je (pri)znanih nekaj izbranih blagovnih znamk kvasa: Saf-Moment v Rusiji, Yuva v Turčiji, Lievital v Italiji, l’Hirondelle ter Francine v Franciji in tako dalje.
■ Kvašeno testo so po starem pripravljali tako, da testa niso stepali oziroma gnetli, ampak so ga najmanj stokrat vrgli ob pomokano delovno površino.
■ Oljka je že več kot 8.000 let simbol življenja, moči in zdravja. V starem Rimu je bilo prepovedano kuriti oljčni les, olivno olje pa so imenovali tekoče zlato.
Viri
■ dopolnjen recept pica s paradižnikom in mocarelo iz knjige
Nova velika knjiga o peki, Cankarjeva založba, Ljubljana 1997
■ fotografija Fotostudio Teubner
■ številni različni viri
Spletne povezave
■
Cankarjeva založba, Ljubljana
■
Fotostudio Teubner