Priprava
■ PEČENE MARELICE. Pečico ogrejemo na 200 stopinj.
Za to sladico potrebujemo zrele, a čvrste marelice.
■ Marelice razpolovimo, izkoščičimo in položimo v pekač. S razpolovljeno stranjo navzgor. Pokapljamo jih z medom, pekač pa položimo v ogreto pečico. Za 8–10 minut, da se marelice zmehčajo in zlato obarvajo.
■ Kokos blago opečemo v suhi ponvi.
■ (Neslane) pistacije grobo sesekljamo.
Marelice najbolje* odišavljamo z (abecedno): cimetom, ingverjem, kardamomom, limonami (sok, lupinica), lovorovimi lističi, pomarančami (sok, lupinica) ali/in z vanilijo*.
■ MASKARPONEJEVA KREMA. Vanilijev strok podolžno razpolovimo in izpraskamo semena.
■ Hladno smetano in med stepemo tik pred koncem pečenja marelic. Da se začnejo na metlici tvoriti mehki vršički.
■ Dodamo maskarpone in vanilijeva semena. Stepamo le še toliko, da se sestavine povežejo.
Serviranje
Vroče marelice razdelimo v skodelice. Obložimo jih z maskarponejevo kremo ter potresemo s pistacijami in s kokosom.
Pečene marelice z maskarponejevo kremo in pistacijami ali
marelice z medom, maskarponejem in pistacijami so nevsakdanja sprememba v našem jedilniku.
Nadomestek
Maskarpone lahko približno nadomestimo z mešanico 4 delov pretlačene gladke skute in 1 dela kisle smetane. Po nekaterih virih naj bi bilo to razmerje celo 2 dela skute in 1 del kisle smetane. Zasilen nadomestek je tudi
domači maskarpone.
Izboljšanje
Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Pečene marelice
Nasveti
■ Marelice kupujemo zrele, saj nezreli plodovi po nabiranju ne zorijo. Nimajo pa niti hranilnih snovi zrelih marelic. Izbiramo dišeče sadeže z izrazito oranžno barvo in mehko kožico. Gl. tudi
opozorila.
■ Ko v kuhinji izbiramo med, upoštevamo različnost okusov, arom in barv. Odvisnih od vrste čebelje paše. Z različnimi vrstami medu v odtenkih spreminjamo tudi okus in barvo sladice. Temnejše vrste medu imajo intenzivnejši, za odtenek bolj grenak okus.
Pojasnila
■
Marelice so koščičasti plodovi istoimenskega drevesa ali grma (
Prunus armeniaca), ki prihaja iz Azije. Gojijo jih na vseh celinah, a le v krajih z zmernim podnebjem. Poznamo več sort, ki se razlikujejo po velikosti sadežev, okusu, teksturi in po barvi. Ta je lahko od rumene do rdeče oranžne. Marelice slabo prenašajo transport, zato jih konzervirajo ali predelujejo v žganje (
barack pálinka), likerje in kašaste sokove. Olupljene sušijo. Sveži, zreli plodovi omamno dišijo in imajo čudovit okus.
■
Maskarpone (mascarpone) je svež, mehak, kremen in masten italijanski sir, podoben naši skuti. Od drugih kremnih sirov po okusu, teksturi in vsebnosti maščob. Je mehkejši in opazno bolj kremen. Vsebuje vsaj 2x več maščob kot sirček Philadelphia. Prav maščobe mu dajo bogatejšo in gostejšo teksturo. V ustih se preprosto topi. Drugi kremni siri imajo nekoliko pikanten okus, maskarponejev pa je blag.
Pečene marelice
■
Stepena smetana nam hitreje uspe, če jo pred stepanjem vzamemo neposredno iz hladilnika. Poleti, v največji vročini je celo priporočljivo, da jo pred stepanjem potisnemo v zamrzovalnik. Za kakih 15 minut.
V zaprtih pistacijah se skrivajo nezrela jedrca.
■
Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov. Ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo več kot 16 kg smetane. Ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
■
Pistacije so sinonim za oreške prave pistacije (
Pistacia vera). Drevo zraste do 12 m visoko, ima 10-20 cm dolge liste in lahko doseže starost do 300 let. Korenine lahko poženejo do 15 m globoko. Pistacije so 3- do 4-krat dražje od drugih oreščkov, zato ker drevo potrebuje kar 15-20 let, preden začne obilneje roditi. Najboljše so izrazito zelene pistacije, ki dajo pecivu lepo barvo. A te so tudi najdražje.
Različice
Pečene marelice so popolne z zrelimi, dišečimi in čvrstimi sadeži
Ideje
gl.
marelice (številne
ideje)
Opombe
V koščicah marelic so mehka semena, ki vsebuje vitamin B17, znan kot laetril in amigdalin. Na področju ZDAso ga prepovedali l. 1971, saj naj bi bil strupen. Sodobne raziskave pa dokazujejo, da je prav vitamin B17 zelo koristen v boju proti raku. Strokovnjaki menijo, da je bila prepoved izključno v korist farmacevtske industrije.
Opozorila
■ Med najboljše pokazatelje ponarejenega medu sodita napis
ne kristalizira in cena pod 10 evrov za kilogram.
■ Nezrele marelice so težko prebavljive. Gl. tudi
nasveti.
Zanimivosti
Marelica je doma na Kitajskem, kjer drevo doseže starost celo do 200 let. Pri nas 30-40 let. V polni rodnosti lahko z enega drevesa oberemo do 120 kg sadežev.
Viri
■ dopolnjen recept
pečene marelice z maskarponejevo kremo in pistacijami ali
marelice z medom, maskarponejem in pistacijami (izvirno:
honey roasted apricots, vanilla bean mascarpone, pistachios and coconut)
Katie Wahlman, z bloga
CAMILLE STYLES
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Camille Styles
Katie Wahlman