Priprava
■ Peso operemo, oprano pa skuhamo nad soparo ali v
pečici.
■ Kuhan beli fižol iz pločevinke oprhamo s hladno vodo. Oprhanega odcedimo in stresemo v multipraktik ali v blender.
Mladih pesnih listov ne zavržemo. Pripravljamo jih podobno kakor špinačo ali blitvo. Ruj v prahu lahko nadomestimo z dodatno količino naribane limonove lupinice.
■ Skuhano rdečo peso nekoliko ohladimo. Nazadnje jo olupimo in narežemo na koščke. Stresemo jo na fižol.
■ Zavremo 1,2 dl vode. Limonovo lupinico drobno naribamo na fižol. Limono ožamemo, sok pa nalijemo v multipraktik/blender. Dodamo sezamovo pasto, ruj v prahu in ščepec soli. Prilijemo vročo vodo in zmiksamo v gladek namaz.
Če ponudimo več različnih namazov in ustrezno spremljavo, lahko priredimo eno luštno družabno srečanje.
■ Namaz dodatno začinimo ali/in okisamo po okusu.
Serviranje
Pesin namaz z belim fižolom ponudimo z izbranim
kruhom, s
krušnim pecivom, s kakim
ploščatim kruhom, z
opečenimi kruhki ali/in s
hrustljavčki (krekerji). Pikantni namazi so tudi sestavina številnih (obloženih) kruhkov, kanapejev, sendvičev ipd.
Na naslovni fotografiji sta še namaz iz pečenih paprik in orehov, muhammara in jogurtov namaz s feto, špinačo in orehi, po grško (tu desno), istih avtorjev
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Namaze delimo na pikantne, pekoče in sladke. Med pikantnimi so najpogostejše paštete in terine. Med namaze uvrščamo tudi številne mehke sire. Med sladkimi namazi so najbolj zastopane marmelade oz. džemi. Pa tudi številne kreme, ki jih mažemo na torte in druge sladice.
Nobena zelenjava ne vsebuje toliko beljakovin kot beli fižol. Zato je še posebno zanimiv za tiste vegetarijance/vegane, ki želijo zmanjšati ali omejiti porabo mesa.
■ Ko kupujemo rdečo peso, izbirajmo čvrste, čim manjše plodove pravilnih oblik. Takšne hitreje termično obdelamo, vsebujejo pa tudi več hranilnih snovi. Plodovi nepravilnih oblik so znak nepravilnosti med rastjo, pogosto so trdi in grenki.
Namaz lahko pripravimo tudi s presno peso. A ni tako okusen. Če uporabimo presno, ne dodamo vode. Ali pa le majhno količino.
■
Improvizirajmo. Rdečo peso najbolje začinjamo z (abecedno): drobnjakom, gorčico, hrenom, kisom (zlasti balzamičnim, rdečim vinskim), koprom, kumino, limonami (sok, lupinica), meto, oljem (olivnim, orehovim), pehtranom, peteršiljem ali/in s pomarančami (sok, lupinica).
Opozorila
■ Rdeča pesa sodi v skupino živil s srednje visokim glikemičnim indeksom, kar pomeni, da po njenem zaužitju raven sladkorja v krvi dokaj hitro naraste. Zato uživanje rdeče pese ni priporočljivo za sladkorne bolnike.
■ Fižol pri večini ljudi povzroča prebavne pline oziroma vetrove. Še posebej, če ni dobro kuhan.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in preveden in dopolnjen recept
pesin namaz z belim fižolom ali
namaz iz rdeče pese, belega fižola in sezamove paste (izvirno:
beet, bean & sumac spread)
Luise Vindahl & David Frenkiel, z bloga
green kitchen stories.
■ številni različni viri
spletne povezave
spletni nakup kuharic
Luise Vindahl & Davida Frenkiela
Luise Vindahl & David Frenkiel z otrokoma