Priprava
■ (gl.
foto strip) Riž stresemo v cedilo, potem pa ga oprhamo s hladno vodo. Pomagamo si s prsti in ločujemo riževa zrna, dokler pod cedilom ne priteče povsem bistra voda. Riž temeljito odcedimo, da izgine tudi zadnja kapljica vode.
■ Riž stresemo v lonec z debelim dnom. Prilijemo vodo, lonec pa pokrijemo. Če je v pokrovki luknjica za izparevanje, jo zamašimo z majhnim koščkom vlažne papirnate brisače.
■ Lonec z rižem pristavimo na plinski štedilnik pri najnižji mogoči temperaturi. Pomeni ravno toliko, da plin ne ugasne ali od 1–2, na 10-stopenjski lestvici; gl.
nasveti. Riž segrevamo 15 (azijski kratkozrnati) do 20 minut (suši riž). Po tem času riž nabrekne, a ne zavre. Nad rižem pa je še tanka plast vode.
■ Temperaturo zvišamo za 1 samo stopinjo, na riž pa pozabimo za 10 minut. Voda še vedno ne zavre, a po 5 minutah je nad gladino riža ne bo več. Po 10 minutah izpari vsa voda, to pa je tudi tisto, kar želimo.
■ Štedilnik ugasnemo, riž pa pustimo v pokritem loncu še 5 minut. Brez nestrpnosti; če pokrovko odstranimo ali/in riž premešamo, je šel ves predhodni trud po gobe.
■ Pokrovko odstranimo. A pazljivo, da nam voda, ki se je najbrala na notranji strani, ne steče na riž. Z leseno kuhalnico ali z leseno (jedilno) palčko, riž nežno (!) prevračamo z dna proti vrhu. Da ga enakomerno premešamo, pri tem pa ne poškodujemo zrn. Gl.
opombe.
■ Riž lahko že ponudimo oziroma uporabimo. Dodatno pa ga izboljšamo, če posodo z rižem pokrijemo še za 5 minut. Če nas je strah, da riž ne bo zadosti vroč, pokrito posodo po 2 minutah in pol za 20 sekund pristavimo pri srednji temperaturi.
Serviranje
Perfektno kuhan riž ponudimo kot klasično riževo prilogo, uporabljamo pa ga tudi za pripravo sušija.
Nasveti
■ Najboljša posoda za
perfektno kuhan riž je težak manjši lonec z dnom brez prijemanja in s prozorno pokrovko. Dno brez prijemanja omogoči, da se riževa zrna ne lomijo.
■ Absolutnih temperaturnih navodil ni. Če
perfektno kuhan riž kuhamo na indukcijski kuhalni plošči, ga pristavimo pri 3–4. Namesto pri 1–2 na plinskem štedilniku. Kasneje temperaturo zvišamo na 5–6, namesto 3–4 na plinskem. Če riž kuhamo na drugem viru toplote, z nekaj vaje pridemo do optimalnih temperatur.
Triki
Riž ohrani svojo kakovost in obliko, če ga pripravljamo v manjših količinah. Kuhamo ga pri nizki temperaturi, da zrna nabrekajo počasi.
Pojasnila
■ Riž (Oryza sativa) je enoletna rastlina, ki zraste 1 – 1,8 m visoko, nekatere sorte celo višje. Za vzgojo je potrebno dosti vode in dela. Zato je gojenje razširjeno v deželah s ceneno delovno silo, zlasti v (sub)tropski delih južne in jugovzhodne Azije.
■ Kuhanje je ena od sedmih osnovnih kuharskih tehnik, pri kateri živilo (s)kuhamo v vodi ali drugi tekočini, na primer v mleku, v čisti juhi, v zelenjavni osnovi in podobno. Kuhanje uvrščamo med bolj zdrave oblike termične obdelave živil.
Različice
■ gl.
kuhan riž (številne
različice); riževe priloge (številne
različice) ipd.
■ Japonci japonski kratkozrnati riž kuhajo v tradicionalnih keramičnih posodah,
do-nabe (na fotografiji). Riž tradicionalno operejo, kakor je zapisano pri tem receptu. Potem pa ga pustijo 30 minut, da blago nabrekne. Komaj tedaj pristavijo riž in vodo v razmerju 1: 1. Vsebino zavrejo, da pokrovka nekoliko zaropota. Nato plamen znižajo na najnižjo mogočo točko. Čez 12 minut plin ugasnejo, pokrit riž pa pustijo 15–20 minut.
Ideje
gl. japonska kuhinja (številne
ideje); riž (številne
ideje)
Opombe
■ Riž na dnu posode se blago obarva. Če riž potrebujemo za suši, obarvana zrnca odstranimo. Sicer pa niso moteča.
■ Vse bolj iskane so starodavne sorte riža, ki dosegajo astronomske cene. Najbolj
znan je
črni riž (jap. kuro mai). Njegova barva je posledica vsebnosti nekaterih snovi, ki varujejo kožo in ožilje.
Rdeči riž (aka mai) vsebuje več mineralov kakor črni, poleg tega pa še vitamin B2 in železo. Barvo mu daje tanin.
Zeleni riž (midori mai) je v resnici vijoličast, za pripravo pa je hvaležnejši od prvih dveh.
Zanimivosti
Znanih je pribl. 100.000 vrst riža, od katerih jih pribl. 8.000 gojijo za prehrano ljudi. Letni pridelek riža je večji od pridelka koruze ali pšenice.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
perfektno kuhan riž (izvirno: how to actually cook perfect rice without a rice-cooker), z bloga
amy chaplin ■ številni različni viri
Spletne povezave
■ spletni nakup kuharic
Amy Chaplin ■
razlika med dolgozrnatim, srednjezrnatim in kratkozrnatim rižem