Priprava
■ Želatino namočimo v hladno vodo za 10 minut. Vanilijev strok podolžno razpolovimo in izpraskamo semena s konico noža.
■ Smetano in mleko pristavimo v kozici. Dodamo sladkor in vanilijeva semena. Segrevamo, da tekočina zavre in takoj odstavimo. Želatino nežno ožamemo in jo med mešanjem stopimo v vroči mlečni mešanici.
■
KARAMELNA OMAKA. Sladkor pristavimo v višji kozici s svetlim dnom. Stopimo ga pri srednji temperaturi brez mešanja, da se zlato rjavkasto obarva. Ponev lahko samo nagibamo. Karamelu previdno (!) primešamo pomarančni sok.
■ Karamel razdelimo v 6 kozarcev ali v 6 ognjevarnih skodelic (
ramekin). Odlična možnost so silikonski modelčki iz katerih panakoto zvrnemo, da je karamel na vrhu. Po karamelu nalijemo kremo, kozarce/skodelice pa pokrijemo s prozorno folijo. Čez noč jih položimo v hladilnik.
Serviranje
Sladico zvrnemo iz kozarcev/skodelic. Če ne gre s konico ostrega noža obkrožimo kremo v posodi. Na kozarec/skodelico položimo desertni krožnik, potem pa vse skupaj obrnemo. Po potrebi nežno potrkamo po dnu posodice.
Perfektna panakota s karamelno omako za vse priložnosti.
Izboljšanje
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, pasta, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
■ Smetanova strjenka je sama po sebi dokaj pusta sladica, razen v primerih, ko jo skuhamo s kakovostno vanilijo. V kombinaciji s poljubnim prelivom pa se njen okus bistveno izboljša.
Nasveti
Kakovost sladice je v največji meri odvisna od kakovosti smetane. Praviloma izbiramo med smetanami za stepanje, izognemo pa se slajenim smetanam.
Pojasnila
■ Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov, ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in tako ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo več kot 16 kg smetane, ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
■ Vanilijev strok je plod vanilije, rastline iz družine orhidej, ki se vzpenja kakor vinska trta. Do 20 cm dolge stroke brez vonja poberejo, ko so še zeleni in nezreli. Izpostavijo jih vročini, ki encimom omogoči, da sestavine v stroku pretvori v vanilin in druge dišeče snovi.
Različice
Ideje
gl. karamel (številne
ideje); sladka smetana (številne
ideje); vanilija (številne
ideje)
Opozorila
■ Smetano uživamo zmerno, saj vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
■ Pri pripravi karamela smo zelo pazljivi, saj imamo opravka z zelo vročo zmesjo, ki se lahko boleče zalepi na kožo. Še posebej pazljivi smo tedaj, ko vročemu karamelu primešamo tekočino ali/in druge sestavine. Zato karamel pripravljamo v visoki kozici, da med prilivanjem tekočine ne skipi iz posode. Otroke pa stran od štedilnika.
Zanimivosti
Panakote (
panna cotta) v italijanskih kuharicah ne najdemo pred letom 1960. V deželi Piemont, od koder prihaja, so jo leta 2001 uvrstili med tradicionalne jedi. Avtorica je domnevno Madžarka s področju Langhe.
Panna cotta je postala modna v ZDA leta 1990.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
perfektna panakota s karamelno omako (izvirno: panna cotta with caramel sauce)
Giulia Scarpaleggia, z bloga
Juls' kitchen
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Giulie Scarpaleggia