■ V loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje repinih listov. ■ V drugem loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje testenin. ■ Repine liste očistimo, operemo in odcedimo. ■ Krop posolimo, potem pa vanj za 10 minut stresemo repine liste. ■ Krop za kuhanje testenin posolimo, potem pa vanj stresemo peresnike; skuhamo jih na zob. ■ V električnem mešalniku gladko razmešamo 3 žlice olivnega olja in sardelne filete. ■ Repine liste odcedimo in sesekljamo. ■ Kuhane testenine odcedimo in stresemo v segreto servirno skledo. Dodamo sesekljane repine liste, sol in sveže mlet poper. Pokapljamo jih z ekstra deviškim olivnim oljem in dobro premešamo. Nazadnje prilijemo sardelno pasto in še enkrat dobro premešamo.
Serviranje
Peresniki z repinimi listi ali testenine z repnimi listi so preprosta, a okusna in nasitna topla predjed ali lažji samostojen obrok.
Nadomestek
Repine liste lahko nadomestimo z ohrovtom; gl. ideje.
■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo. ■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki. ■ Sardelni fileti iz soli so aromatičnejši od tistih iz olja, vendar pa jih moramo pred uporabo za nekaj ur ali čez noč namočiti v belo vino ali vodo.
Triki
■ Včasih so vodi za kuhanje testenin dodali nekaj žlic olja, da se testenine med kuhanjem niso sprijele. Vendar ima ta zvijača tudi neželeni učinek: olje zamaši pore v testeninah, zaradi česar se jih omaka težje oprime. Sprijemanje testenin preprečimo tako, da jih prvih 15 sekund v kropu dinamično mešamo. ■ Kadar testenine s kleščami za testenine na omako predenemo neposredno iz kropa, jedi dodamo nekaj škrobnate vode, ki jedi doda nekaj dobrodošle sočnosti.
Pojasnila
■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. ■ Italijani poznajo več kot 300 vrst testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije: pasta corta (ital.; kratki rezanci), pasta lunga (ital.; tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter pasta ripiena (ital.; nadevane testenine, na primer ravioli in tortelini). ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Peresniki z rukolinim pestom z mandlji
topla (pred)jed, ki sodi v skupino najbolj preprostih testenin, saj na zob ali al dente kuhane testenine preprosto ...