Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Peresniki s špinačo, jurčki in gorgonzolo

    Peresniki s špinačo, jurčki in gorgonzolo so razkošne testenine z najboljšimi gobami, s priljubljeno zelenjavo in s pikantnim sirom.
    5.00 20 št. oseb: 4 čas priprave: do 15 min. zahtevnost: (5.00; 20 ocen) 29. oktober 2007 št. ogledov: 5444
    Uredil: Urednik
    Izvirno: Velika družinska kuharska knjiga
    Receptov: 15548
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • 500 g peresnikov
    • 250 g očiščenih jurčkov
    • 90 g mlade špinače
    • sok 1/2 limone
    • 3 dl smetane za kuhanje
    • 90 g gorgonzole
    • 45 g masla
    • 1 jajce
    • sol
    • črni poper v zrnu
    • muškatni orešček
    • 2 velika stroka česna

    Priprava

    ■ PERESNIKI S ŠPINAČO, JURČKI IN GORGONZOLO. V večjem loncu pristavimo vodo za kuhanje testenin.
    ■ Česen olupimo in stremo. Špinačo očistimo, odcedimo in grobo narežemo. Jurčke narežemo na lističe.
    ■ Krop za kuhanje testenin posolimo in vanj stresemo peresnike. Skuhamo jih na zob, al dente.
    ■ V veliki ponvi stopimo maslo. Dodamo strt česen, ki ga počasi pražimo 1 minuto. Med mešanjem. Dodamo narezane jurčke, ki jih počasi pražimo 2 minuti. Med pogostim mešanjem.
    ■ Gobe zalijemo s smetano. Vse skupaj kuhamo 2-3 minute, da se omaka zgosti.
    ■ Jajce razžvrkljamo. Gorgonzolo drobno nadrobimo.
    ■ Kuhane testenine odcedimo in stresemo v omako. Dodamo narezano špinačo, nadrobljen sir, razžvrkljano jajce, limonov sok, sol, sveže mlet poper in nastrgan muškatni orešček. Dobro premešamo, da se sestavine prepojijo.

    Serviranje

    Vročo jed nemudoma razdelimo na segrete krožnike. Peresniki s špinačo, jurčki in gorgonzolo ali testenine s špinačo, gobami in sirom so lahko topla predjed ali samostojna jed.

    Nadomestek

    Za odtenek pikantnejšo jed pripravimo, če gorgonzolo nadomestimo / kombiniramo z rokforom.

    Izboljšanje

    ■ Jurčke lahko kombiniramo z drugimi gobami. Pri gobjih jedeh dosegamo najboljše rezultate prav z mešanimi gobami.
    ■ gl. nasveti


    Peresniki s špinačo, jurčki in gorgonzolo; foto ELLE Republic

    Nasveti

    ■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob, al dente. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen tudi od kakovosti testenin, letnega časa in sestave vode.
    ■ Pri nabiranju jurčkov dajemo prednost srednje velikim gobam s pretežno smetanovo barvo. Drobni, temni jurčki so gobarska trofeja, nimajo pa toliko značilnega okusa.

    Triki

    Včasih so vodi za kuhanje testenin dodali nekaj žlic olja. Da se med kuhanjem niso sprijele. Vendar ima ta zvijača tudi neželeni učinek. Olje zamaši pore v testeninah, zaradi česar se jih omaka težje oprime. Sprijemanje testenin preprečimo tako, da jih prvih 15 sekund v kropu dinamično mešamo.

    Pojasnila

    ■ Goban (Boletus) je rod užitnih in strupenih gob. Med užitne gobane, ki so bolj znani kot jurčki, sodijo v I. razred: jesenski goban (Boletus edulis), rumeni goban (Boletus appendiculatus), črni goban (Boletus aereus), poletni goban (Boletus aestivalis), borov goban (Boletus pinicola) in zaščiteni kraljevi goban (Boletus regius). Jurčka utrgamo tako, da ga pri dnu beta zasukamo levo in desno. Potem ga odtrgamo, ne da bi poškodovali podgobje. Zaradi naslednjih sezon. Je pa res, da podgobje lahko poškodujemo s stopali.
    ■ Špinača (Spinacia oleracea) je listnata zelenjava. Enako se imenujejo tudi številne druge rastline s podobnimi, užitnimi listi. V kuhinji jo blanširamo, soparimo ali kuhamo. Lepo se zduši v vodi, ki se je drži po pranju. S ščepcem sladkorja je še okusnejša. Uporabljamo jo v juhah, v omakah, mlado pa presno v solatah. Dodajamo jo različnim nadevom, narastkom, pirejem, pitam in testeninam. Blanširana in zabeljena z maslom je klasična prikuha k teletini, perutnini in k jajcem. V jedeh z oznako po florentinsko  ima glavno vlogo. 100 g špinače vsebuje le 22 kalorij.
    Gorgonzola je slasten polnomastni, poltrdi italijanski sir, izdelan iz kravjega mleka. Redkeje iz mešanice kravjega in kozjega mleka. Uvrščamo jo med sire s plemenito plesnijo. Gorgonzolo delimo na blažjo in bolj kremasto dolce ter na piccante. Peresniki s špinačo, jurčki in gorgonzolo so okusnejši z blažjo, ki ne prevzame okusa jurčkov.
    ■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja.

    Različice

    Ideje

    gl. KAKO ?! (odgovori na številna vsakodnevna vprašanja); KAKO SKUHAMO TESTENINE; testenine (nasveti, pojasnila, opozorila…)
     

    Opombe

    ■ Italijani poznajo več kot 300 vrst testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije: pasta corta (kratki rezanci), pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter pasta ripiena (nadevane testenine, na primer ravioli in tortelini).
    ■ Kuharji si o pranju gob nismo enotni. Ena skupina pranje pod tekočo hladno vodo zagovarja, češ da na ta način odstranimo priokuse gozdne podrasti. Druga skupina pranje odsvetuje, saj naj bi se gobe napile vode. Vsekakor pa gobe vedno temeljito obrišemo. Po potrebi pa tudi skrtačimo s posebnim čopičem ali z nežno kuhinjsko krtačko. Premehko ali/in prestaro podklobučje odstranimo.
    ■ Muškatnega oreščka praviloma ne kombiniramo s svežimi zelišči.

    Opozorila

    ■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 g testenin, ki običajno zadostujejo za 4-6 porcij, pristavimo 6-7 l  vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo in zadržijo vonj po moki.
    ■ Vsi Slovenci smo gobarji!? In vsako leto se nekaj teh gobarjev z gobami tudi zastrupi. Nabirajmo le tiste gobe, ki jih 100 % poznamo!
    ■ Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščujoče. Nikakor pa ne pozabimo na ustrezno zaščito pred klopi.
    ■ Gorgonzola je dokaj slan sir, zato jed posolimo zmerno.

    Zanimivosti

    ■ V prvi ameriški tovarni testenin, ki jo je l. 1848 odprl neki Francoz, so špagete sušili na soncu. Kar na strehi tovarne.
    ■ Gorgonzolo že od 12. st. proizvajajo v vasi Gorgonzola blizu Milana. Siru daje poseben, značilen okus siva plesen, ki jo vcepijo vanj.

    Viri

    ■ urejen in dopolnjen recept peresniki s špinačo, jurčki in gorgonzolo ali testenine s špinačo, gobami in sirom iz knjige Velika družinska kuharska knjiga, Berry, Mary, Mladinska knjiga Založba, Ljubljana 2001
    ■ številni različni viri
     

    Sorodni recepti

    Testenine, špinača in pesto v enem loncu
    Testenine, špinača in pesto v enem loncu, posebna jed polnega okusa v slabe pol ure. Brez smetane in sira. Zvezde ...
    (5.00; 6 ocen)
    Peresniki z grahom, špinačo in grahovim pestom
    Lahka vegetarijanska malica ali večerja, polna svežih okusov graha, limonovega soka, bazilike in česna. Peresniki z ...
    (5.00; 4 ocene)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.673 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani