■ V loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje testenin. ■ Orehova jedrca grobo sesekljamo in nežno prepražimo v suhi ponvi. ■ Posušene paradižnike odcedimo in narežemo na tanke rezance. ■ Česen olupimo in stremo. ■ Olive razpolovimo in razkoščičimo.
Priprava
■ Krop za kuhanje testenin posolimo in vanj stresemo peresnike. Skuhamo jih na zob. ■ V skledi s paličnim mešalnikom gladko razmešamo skuto, kislo smetano, strt česen in pol decilitra zelenjavne osnove. Nato prilijemo še še toliko zelenjavne osnove, da dobimo gosto omako, ki jo začinimo s soljo in sveže mletim črnim poprom. Omako pristavimo in močno segrejemo v globji ponvi, zavreti ne sme. ■ Bazilikine lističe narežemo na tanke rezance. ■ Kuhane peresnike odcedimo in stresemo v segreto omako. Primešamo narezana paradižnik in baziliko, prepražene orehe in razpolovljene olive. Dobro premešamo in po potrebi začinimo s soljo ali / in sveže mletim poprom.
Serviranje
Peresniki s skuto, posušenim paradižnikom, olivami in orehi ali testenine z mladim sirom so okusna, hranilna in nasitna topla predjed ali lažja samostojna jed.
Nadomestek
■ Orehe lahko nadomestimo s (prepraženimi) lešniki ali mandlji, še okusnejši nadomestek pa so pistacije. ■ Posušene paradižnike nadomestimo s (pretlačenimi) pečenimi paradižniki. ■ Slabši nadomestek za zelenjavno osnovo je voda (v kombinaciji z jušno kocko), boljši nadomestki pa so zelenjavko, čisto perutninsko juho ali čista govejo juho. ■ Svežo baziliko izven sezone nadomestimo z baziliko v olivnem olju ali s pestom.
Izboljšanje
■ Jed pripravimo s (prekajeno) ovčjo ali kozjo skuto. ■ Najokusnejši so paradižniki, posušeni na soncu (in vloženi v ekstra deviško olivno olje). ■ gl. nadomestek
Nasveti
■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo. ■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki. ■ Svežo skuto prepoznamo po sladkastem okusu, svetli barvi in vlažnosti (ne vodenosti!). Skuta slabše kakovosti vsebuje veliko kisline. ■ Bazilikine lističe običajno sekljamo skupaj z grobo soljo, da ohranimo njihovo privlačno zeleno barvo.
Triki
Olive najlažje razkoščičimo s kleščami za razkoščičevanje češenj.
Pojasnila
Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja.
■ Peresniki so v Italiji penne. ■ Skuta se (pravilneje) imenuje tudi mladi sir.
Zdravilni učinki
(domnevni) Česen, olive, orehe, paradižnik in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
Italijani poznajo več kot 300 vrst testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije: pasta corta (ital.; kratki rezanci), pasta lunga (ital.; tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter pasta ripiena (ital.; nadevane testenine, na primer ravioli in tortelini).
Viri
številni različni viri
” Peresniki so v Italiji penne. “
” Skuta se (pravilneje) imenuje tudi mladi sir. “
Sorodni recepti
Peresniki s štirimi siri
Usklajeno srečanje zrele fontine, maslenega maskarponeja, pikantne gorgonzole in orehastega parmezana. Peresniki s ...