■ V posodi pristavimo in zavremo vodo za kuhanje testenin. ■ Mocarelo odcedimo in zrežemo na rezine. ■ Šunko narežemo na podolgovate rezance. ■ Paradižnik očistimo in razpolovimo; sredico prihranimo, meso pa zrežemo na krhlje. ■ Baziliko in peteršilj osmukamo in skupaj sesekljamo; gl. nasveti.
Priprava
■ Testenine stresemo v krop in skuhamo na zob. ■ Sredico paradižnikov pretlačimo skozi gosto cedilo. Odcedek zmešamo s kisom, soljo in sveže mletim poprom, nato pa vmešamo še olje in sesekljani zelišči. ■ Solatnemu prelivu primešamo narezane sir, šunko in paradižnik ter premešamo. ■ Kuhane testenine odcedimo in pod tekočo hladno vodo oprhamo, da se ohladijo. Nato jih še enkrat odcedimo in primešamo k ostalim sestavinam. Dobro premešamo in mariniramo 15 minut.
Serviranje
Peresniki, paradižnik in mocarela v solati so krepka hladna jed za poletne dni. Jed lahko potresemo z bazilikinimi lističi.
Nadomestek
■ Paradižnik izven sezone nadomestimo s češnjevci ali s pelati iz pločevinke. ■ Svežo baziliko izven sezone nadomestimo z baziliko v olivnem olju ali s pestom.
Izboljšanje
Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.
Nasveti
■ Včasih so vodi za kuhanje testenin dodali nekaj žlic olja, da se testenine med kuhanjem niso sprijele. Vendar ima ta zvijača tudi neželeni učinek: olje zamaši pore v testeninah, zaradi česar se jih omaka težje oprime. Sprijemanje testenin preprečimo tako, da jih prvih 15 sekund v kropu dinamično mešamo. ■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo. ■ Bazilikine lističe običajno sekljamo skupaj z grobo soljo, da ohranimo njihovo privlačno zeleno barvo. Drugi način za ohranitev barve je, da baziliko sesekljamo skupaj z nekaj peteršilja. ■ gl. opozorila
Triki
Če nimamo (dragega) staranega balzamičnega kisa, vzamemo običajnega, ki ga pristavimo, osladimo s ščepcem sladkorja in ukuhamo do gostote sirupa. Seveda pa je to le nadomestek v sili.
Pojasnila
■ Peresniki so v Italiji penne. ■ Edini način, po katerem ugotovimo, ali so testenine pravilno kuhane, je ta, da jih (večkrat) pokusimo. ■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja. ■ Balzamični kis (ital. aceto balsamico) proizvajajo iz zavretega grozdnega soka; aceto balsamico tradizionale di Modena iz grozdja trebbiano, aceto balsamico tradizionale di Reggio Emilia pa iz grozdja trebbiano, occhio di gatto, spergola, berzemino in lambrusco. Prvega embalirajo v štirikotne stekleničke (ital. giugiaro), drugega pa v čebulaste stekleničke.
■ Kakovostne testenine tudi v loncu ohranijo svojo obliko. ■ Med številnimi vrstami bazilike lahko izbiramo rastline različnih barv, različnega vonja in z različno močnim okusom.
Opozorila
Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.
Zdravilni učinki
(domnevni) (Ekstra deviško) olivno olje, paradižnik in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
Po svetu proizvajajo več kot 600 različnih oblik testenin. (2005)
Viri
številni različni viri
” Peresniki so v Italiji "penne". “
” Kakovostne testenine tudi v loncu ohranijo svojo obliko. “