Priprava
■ V velikem loncu pristavimo veliko količino vode. Paradižnike očistimo, potopimo v krop in kuhamo 10 minut. Če pripravljamo večjo količino, paradižnike kuhamo postopoma, po etapah.
■ Paradižnike odcedimo in olupimo. Ko so kuhani vsi, jih stresemo v isti lonec in pristavimo. Paradižnike začinimo s soljo, sveže mletim poprom in z osmukano baziliko. Od trenutka, ko paradižniki zavrejo, jih kuhamo še 25 minut. Brez dodajanja tekočine in brez mešanja. Paradižnike proti koncu kuhanja poskusimo in po potrebi dodatno začinimo.
■ Kozarčke za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo in za 10 minut položimo v pečico, segreto na 80-100 °C. Ali pa jih operemo v pomivalnem stroju, med nadaljnjim postopkom pa se s prsti ne dotikamo notranjosti kozarcev in pokrovčkov.
■ Kuhane pelate nadenemo v vroče kozarce, ki jih sproti obrišemo in zapiramo. Nazadnje jih ovijemo v veliko brisačo in odejo in ohladimo.
Uporaba
Pelati za ozimnico brez konzervansov so uporabni kot sveži paradižniki. Za juhe, omake in številne druge jedi.
Shranjevanje
Pelati za ozimnico brez konzervansov se lepo obdržijo v temnem, hladnejšem prostoru. Na svetlobi shranki hitro izgubljajo barvo in hranilne snovi.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več
antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.
■ gl.
pojasnila
Nasveti
■ Med številnimi vrstami bazilike lahko izbiramo rastline različnih barv, različnega vonja in z različno močnim okusom.
■
Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave. Ozimnico praviloma hranimo do 9, največ 12 mesecev. Izjema so marmelade in džemi, ki jih lahko hranimo celo do 3 leta.
Pojasnila
■ Pelati so priljubljeni jajčasti
paradižniki, pogosto pa so tudi sinonim za konzervirane olupljene paradižnike. Najokusnejše so italijanske sorte
San Marzzano, Piccadilly, Roma, Perini in
Martino.
■ Morska sol se hitro topi, ima pa tudi bolj prijeten in bolj močan okus.
■ Črni, beli in zeleni poper so plodovi iste rastline. Zeleni poper je nezrelo zrnje, beli poper pa pridobivajo iz črnega, tako da strojno olupijo zunanji temni sloj.
■ Bazilike se med seboj razlikujejo po višini (nižje so aromatičnejše), barvi, velikosti lističev ter po vonju in okusu. Bazilika vsebuje
linalol, ki v pretežni meri definira njen vonj. Je svežega, rahlo sladkastega okusa in hladne, pikantne arome, ki nekoliko spominja na
klinčke in
meto.
Različice
gl. paradižnik v kisu; vkuhan češnjevec;zeleni paradižnik v kisu;
zeleni paradižniki v olju ipd.
Ideje
■ gl.
ozimnica (številne
ideje); paradižnik (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Paradižnik najbolje* začinjamo z (abecedno): ajovanom, baziliko* (zlasti z rdečo, limonsko), čebulo*, česnom*, čiliji*, drobnjakom*, ingverjem, kaprami, karijevim praškom, kisom* (balzamičnim, belim vinskim, malinovim, pehtranovim, rdečim vinskim, riževim, šerijevim), koprom, koriandrom, kumino, limetinim sokom, limonami* (sok, lupinica), lovorovimi listi, majaronom, meto, papriko, mleto rdečo (sladka, pekoča, prekajena), olivami, olivnim oljem*, peteršiljem*, poprom* (belim, črnim), rožmarinom, soljo (zlasti z morsko, s solnim cvetom), šalotko, timijanom* ali/in zeleninimi semeni.
■ Ste že pomislili, da je kozarček (košara) ozimnice lahko izjemno avtorsko darilo. Bodisi za rojstni dan ali za Silvestrovo.
Opombe
■ Takole vložen zrel poletni paradižnik je zagotovo mnogo boljša izbira kot vodene zimske različice iz plastenjakov ali/in hladilnic.
■ V izvirnem receptu svetujejo, da paradižnik pred kuhanjem na vrhu križno zarežemo. Ta postopek ni dober, ker se meso v okolici zarez razkuha in postane kašasto.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Paradižnik in večino zelišč uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ Paradižnik tradicionalno uvrščamo med zelenjavo, čeprav je z botaničnega vidika sadje.
■ Z ozimnico napolnjeni kozarci med hlajenjem proizvajajo značilno pokanje. Pok slišimo tedaj, ko med hlajenjem shrankov v kozarcu nastane vakuum.
■
Hieronimus Bock je v svoji knjigi o nemški kuhinji (1555) zapisal, da bi raje jedel samo kruh in sol, kot pa najboljše jedi neslane.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pelati v lastni omaki za ozimnico (izvirno: domaći pelati bez konzervansa)
Sanje Mijać, z bloga
DOMAĆICA (hrv.)
■ številni različni viri