■ V loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje testenin. ■ Česen olupimo in pretlačimo. ■ Koriander osmukamo in sesekljamo. ■ Ingver olupimo in drobno sesekljamo. ■ V skledi zmešamo olivno olje, pomarančno lupino, ingver, žličko soli, sveže mlet poper, čili, pretlačen česen in sesekljan koriander. ■ Krop posolimo, nato pa vanj stresemo špagete, ki jih skuhamo na zob. ■ Kuhane špagete odcedimo in stresemo v skledo; za sočnost lahko dodamo nekaj žlic vode, v kateri smo skuhali špagete; gl. triki. Dobro premešamo.
Serviranje
Pekoči špageti z olivnim oljem, pomarančno lupino in ingverjem so jed, ki jo ponudimo kot toplo predjed ali prilogo.
Nadomestek
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh. ■ V bolj italijanski različici ingver nadomestimo s 100 grami sesekljanih črnih oliv.
Izboljšanje
■ Najkakovostnejše italijanske testenine prihajajo iz Sicilije, Apulije in Kalabrije, treh pokrajin z veliko sonca. ■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed.
Nasveti
■ Dober poper je trd, čvrst, okrogel in težak. Čim večja je teža litra popra, tem boljši je. ■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo. ■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki. ■ Včasih so vodi za kuhanje testenin dodali nekaj žlic olja, da se testenine med kuhanjem niso sprijele. Vendar ima ta zvijača tudi neželeni učinek: olje zamaši pore v testeninah, zaradi česar se jih omaka težje oprime. Sprijemanje testenin preprečimo tako, da jih prvih 15 sekund v kropu dinamično mešamo.
Triki
Kadar testenine s kleščami za testenine na omako predenemo neposredno iz kropa, jedi dodamo nekaj škrobnate vode, ki jedi doda nekaj dobrodošle sočnosti.
Pojasnila
■ Špageti so dolge, trde niti (ital. spago; nit, žica, vrvica). Najbolj univerzalni so št. 5. ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. ■ Koriander je v bistvu delikatesni peteršilj, od katerega se razlikuje po velikosti in okusu. V kuhinji uporabljamo koriandrove lističe, semena in korenine, ki se po okusu med seboj razlikujejo.
■ Špageti sodijo med najpopularnejše vrste testenin. Izvirajo iz Neaplja, Italijani pa jih najpogosteje pripravljajo v rimski in v ligurijski kuhinji. ■ Kombinacija pomarančne lupine in ingverja da jedi blag azijski pridih; gl. nadomestek.
Opozorila
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je škodljiva tudi po pranju. ■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide.
Zanimivosti
■ Špagete so prvotno izdelovali doma, za trg pa so jih začeli proizvajati v renesansi, hkrati z makaroni. ■ Ingver pripada planetu Mars in elementu ognja; v dom prinaša ljubezen, denar, moč in uspeh. Dobro ga je gojiti v vrtu.
Viri
številni različni viri
” Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin pristavimo 6 do 7 litrov vode. “
” Kombinacija pomarančne lupine in ingverja da jedi blag azijski pridih. “
Sorodni recepti
Špageti z morskimi sadeži
številni jedci to jed po pravici uvrščajo med najboljše jedi iz sredozemske kuhinje ...