Priprava
■ Kozice izluščimo, očistimo in stresemo v skledo. Strok česna narežemo na karseda tanke lističe. Stresemo jih na rakce. Dodamo naribano lupinico polovice limone in žlico oljčnega olja. Nežno premešamo in mariniramo 20 minut.
■ Zavremo vodo za kuhanje špagetov.
■ Preostali česen narežemo na karseda tanke lističe.
■ Krop posolimo in vanj stresemo špagete. Skuhamo jih
na zob, al dente.
Če ne uspemo dobiti kraljevih kozic, čas pečenja ustrezno skrajšamo. Ali pa kupimo srednje velike škampe.
■ V veliki ponvi segrejemo 2 žlice olja. Nanj stresemo kozice, ki jih pečemo 2–3 minute. Nato jih obrnemo in pečemo še enkrat toliko. Da se enakomerno zapečejo po obeh straneh.
■ Kozice poberemo iz ponve. Predenemo jih na toplo.
■ V ponev nalijemo preostalo olje. Dodamo narezan česen, sardelne filete in čilijeve kosmiče. Pražimo 2–3 minute in dodamo kozice.
■ Kuhane špagete predenemo na rakce s kleščami za testenine. Da zajamemo tudi nekaj škrobnega kropa. Prilijemo preostali limonov sok in močno mešamo. Da se sestavine povežejo. Če jed ni zadosti sočna, prilijemo še malo škrobnega kropa. Začinimo s soljo in s sveže mletim poprom in premešamo.
Serviranje
Jed okrasimo z baziliko.
Pekoči špageti s kozicami, limono in česnom so samostojna glavna jed (za 4). Ali delikatesna topla predjed (6).
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Špageti so naprodaj v različnih debelinah. Zelo tanki imajo št. 3, kuhamo pa jih 5-8 minut. Klasični, najbolj priljubljeni špageti imajo št. 5, kuhamo jih 9 minut. Zelo debeli, ki pa so danes zelo redki, imajo št. 8. Špagete pred kuhanjem nalomijo, pred uživanjem pa narežejo samo nepoznavalci.
Najbolj izviren esej na temo špagetov je predstavil pisatelj Uwe Timm. Zgodovino in pomembnost njihove dolžine je simbolično predstavil z enim samim stavkom. Na 3 straneh.
■
Italijani poznajo več kot 300 vrst testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini).
■
Kozice (tudi garnele, gamberi; fr. crevettes) so izjemno okusni in priljubljeni morski raki. Še posebej slastne so kraljeve kozice, ki zrastejo do 23 cm. Pazimo, da kozic ne razkuhamo. Ponev odstavimo, takoj ko je meso enotne rožnate barve. Brez rjavih ali sivih odtenkov. Popolno pečene kozice dobijo obliko ohlapne črke C.
Osnovno pravilo pri kuhanju testenin: 100 g testenin, 1 l vode in 10 g soli (za sirove omake 7 g).
■
Na zob, al dente kuhane testenine bolje vpijajo omako. Ker niso prepojene z vodo. Omako slabše vpijajo tudi kuhane pri previsoko temperaturi. Ki poškoduje teksturo.
■
Česen (Allium sativum) ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam. Najpomembnejši sta alicin in eterično olje. Kupujemo velike, čvrste česnove glavice s suho, celo lupino. Drobni stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Opozorila
■ Testenine odcedimo 1-2 minuti prej, kot je zapisano na embalaži. Zato, ker proizvajalci zapišejo minuto daljši čas kuhanja od
na zob, al dente. Pa tudi zato, ker se dokuhajo v omaki, s katero jih spojimo. Več ko ima omaka tekočine, bolj se držimo tistih 2 minut. Pa še ena prednost. Na zob kuhane testenine bolje vpijajo omako, ker niso prepojene z vodo.
Odcejene testenine, ki jih stresemo na hladen krožnik, se zlepijo.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pekoči špageti s kozicami, limono in česnom (izvirno:
spicy shrimp spaghetti)
Donal Skehan, z bloga
DONAL SKEHAN
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Donala Skehana
.jpg)
Donal Skehan