■ V loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje testenin. ■ Česen olupimo in zrežemo na čim tanjše lističe. ■ Peteršilj osmukamo in drobno sesekljamo. ■ Čili razsemenimo in drobno sesekljamo. ■ Krop posolimo, nato pa vanj stresemo testenine, ki jih skuhamo na zob. ■ Sredi kuhanja testenin v kozici segrejemo olivno olje. Dodamo narezan česen in sesekljan čili ter med mešanjem počasi pražimo nekaj minut, da se česen zlato rjavkasto obarva. Blago posolimo in odstavimo. ■ Kuhane špagete odcedimo, stresemo nazaj v lonec ter prelijemo s česnovim maslom in potresemo s sesekljanim peteršiljem. Dobro premešamo.
Serviranje
Pekoči špageti s česnom in olivnim oljem ali špageti s pekočim česnovim oljem so preprosta topla predjed ali pekoča priloga.
■ Pri kupovanju česna izbiramo velike, čvrste glavice s suho, celo lupino. ■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo. ■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.
Triki
Včasih so vodi za kuhanje testenin dodali nekaj žlic olja, da se testenine med kuhanjem niso sprijele. Vendar ima ta zvijača tudi neželeni učinek: olje zamaši pore v testeninah, zaradi česar se jih omaka težje oprime. Sprijemanje testenin preprečimo tako, da jih prvih 15 sekund v kropu dinamično mešamo.
Pojasnila
■ Špageti sodijo med najpopularnejše vrste testenin. Izvirajo iz Neaplja, Italijani pa jih najpogosteje pripravljajo v rimski in v ligurijski kuhinji. Gl. tudi opombe. ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. ■ Pekoče paprike, za katere najpogosteje uporabljamo sinonim čili, imajo zelo različne stopnje ostrine. Najbolj pekoče so habanero, scotch bonnet in tezpur. Feferoni, ki jih poznamo pri nas, sodijo med najbolj blage.
■ Špageti so dolge, trde niti (ital. spago; nit, žica, vrvica). Najbolj univerzalni so št. 5. Gl. tudi pojasnila. ■ Edini način, po katerem ugotovimo, ali so testenine pravilno kuhane, je ta, da jih pokusimo. ■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja.
Opozorila
■ Dolžina nikjer drugje ni tako pomembna (še vedno smo pri kulinariki), kot prav pri špagetih. Pred kuhanjem jih nalomijo, pred uživanjem pa narežejo samo nepoznavalci, po mnenju nekaterih celo barbari. ■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide. ■ Čili uvrščamo med ostre začimbe, ki niso primerne za otroke in ljudi z občutljivimi ali bolnimi prebavili.
Zdravilni učinki
(domnevni) Česen, čili, (ekstra deviško) olivno olje in peteršilj uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
Najbolj izviren esej na temo špagetov je predstavil pisatelj Uwe Timm, ki je zgodovino in pomembnost njihove dolžine na treh straneh simbolično predstavil z enim samim stavkom.
Viri
številni različni viri
” Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. “
Pekoči špageti z oljčnim oljem in česnom
Ena najbolj preprostih različic priljubljenih testenin, pri katerih je še posebej pomembno res odlično oljčno olje. ...