Priprava
■ Paprike operemo in cele spečemo na žaru ali v pečici. Pečen olupimo in očistimo.
■ Mandljeva jedrca na hitro
blanširamo. Prelijemo jih z vrelo vodo, pustimo 30-60 sekund, odcejena ohladimo pod tekočo hladno vodo, ohlajena pa olupimo. Preprosto samo malo stisnemo kožico, da poči, mandelj pa zleze iz nje. Nazadnje mandlje dobro posušimo: na zraku, v suhi ponvi ali v pečici.
■ Dolge, srednje pekoče rdeče čilije očistimo. Semena pustimo. Če imamo ostrejše, semena lahko odstranimo.
Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih.
■ Pečene paprike, posušene paradižnike, čilije in olupljen strok česna grobo sesekljamo. Sesekljane sestavine in mandlje stresemo v blender. Mešanico drobno sesekljamo.
■ Dodamo sveže nariban parmezan, čilijeve kosmiče, baziliko in timijan. Prilijemo polovico olja in med. Miksamo, da se sestavine povežejo. Nazadnje postopoma prilivamo preostalo olje, da dobimo bolj gost pesto. Morda ga bo potrebno priliti še žlico ali dve. Pesto nazadnje posolimo. Če ga primešamo skuti, dobimo nadev za piščančja bedrca. Na polenovkin file položimo žlico pesta, ki ga potresemo z naribanim sirom in z drobtinami ter hrustljavo spečemo.
Uporaba
Pekoči rdeči čilijev pesto uporabljamo pri pripravi testenin, pomak (najbolj preprosta je pesto, zmešan s kislo smetano), mesa z žara, pic in drugih jedi. Zmešanega z majonezo uporabljamo za sendviče.
Shranjevanje
Pekoči rdeči čilijev pesto nadenemo v steriliziran kozarec za vlaganje. Dobro zaprtega hranimo v hladilniku do 14 dni. Ko pesto uporabimo, na vrh pesta v kozarcu nalijemo tanko plast ekstra deviškega olivnega olja. Ki pestu ohrani svežino.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Pesto je v osnovi hladna, gostejša bazilikina omaka s pinjolami, česnom, parmezanom in olivnim oljem. S številnimi bolj ali manj posrečenimi različicami.
■ Ostrino čilija izražamo s skovili, enotami, poimenovanimi po Wilburju L. Scovillu. Znanstveniku, ki je l. 1912 lestvico ostrine določil s preprostim okušanjem skupine prostovoljcev. Oznaka je pogosto SHU (
Scoville Heat Units), Skovilove enote ostrine. Danes uporabljajo natančno metodo merjenja koncentracije kapsaicina s tekočinsko kromatografijo visoke ločljivosti (HPLC). Rezultati meritev se pogosto razlikujejo od laboratorija do laboratorija. Čiliji dosegajo ostrino od nekaj 100, do nekaj milijonov skovilov.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Rdeče paprike vsebujejo likopen, ki jim daje intenzivno rdečo barvo. Ta Je pa tudi eden najmočnejših antioksidantov.
■ Beseda pesto izvira iz italijanske besede
pestare, strt, zdrobljen. Pesto, kakršnega poznamo danes, je prvič zapisan v kuharici Giovannija Battiste Ratta,
La Cuciniera Genovese (1863).
Opozorila
Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pekoči rdeči čilijev pesto (izvirno:
red chilli pesto)
Claire, z bloga
SPRINKLES & SPROUTS
■ številni različni viri