■ V loncu pristavimo vodo za kuhanje testnin. ■ Cvetačo dobo operemo in odcedimo. ■ Vok pristavimo in segrejemo. ■ Česen olupimo in pretlačimo. ■ V vok nalijemo 6 žlic olja, na katerem pri visoki temperaturi cvetačo in česen pražimo nekaj minut. Vok vmes nekajkrat potresemo. ■ Temperaturo pod vokom znižamo, zelenjavi pa dodamo pol čilija in zajemalko vroče vode. Vok pokrijemo vsebino pa počasi dušimo do 5 minut. ■ Krop za testenine posolimo in vanj stresemo makarone. Skuhamo jih na zob. ■ Kuhane testenine odcedimo, pri čemer nekaj zavrelice prihranimo. ■ Na cvetačo stresemo odcejene makarone, prilijemo pa še zajemalko vode, v kateri smo skuhali testenine. Premešamo in počasi kuhljamo nekaj minut, da voda izpari. Tedaj prilijemo naslednjo zajemalko vode, da dobimo nekoliko bolj vlažno jed. ■ Testenin s cvetačo začinimo s soljo in sveže mletim poprom. Nazadnje na jed drobno nastrgamo parmezan in dobro premešamo.
Serviranje
Pekoči makaroni s cvetačo so preprosta, a pikantna malica ali topla predjed.
Nadomestek
■ Makarone lahko nadomestimo z drugimi drobnimi testeninami. ■ Cvetačo lahko nadomestimo z brokolijem, ki pa se skuha nekoliko hitreje. ■ Parmezan ustrezno nadomestimo s pekorinom ali s sirom fiore sardo s Sardinije, dober nadomestek pa je tudi domači zbrinc. Pri nekoliko starejših naštetih sirih, zlasti pri pekorinu, jed postane za odtenek pikantnejša.
Izboljšanje
Cvetačo skuhamo v beli zavrelici ali pa vodi za kuhanje prilijemo žlico limoninega soka. V obeh primerih cvetači ohranimo privlačno belo barvo.
Nasveti
■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 gramov testenin, ki običajno zadostujejo za 4 do 6 porcij, pristavimo 6 do 7 litrov vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki. ■ Kadar cvetačo pred termično obdelavo razcvetkamo, jo skušamo razdeliti na enakomerno velike cvetke, ki se enakomerno skuhajo. ■ Cvetačo solimo, ko je kuhana. Če solimo vodo, v kateri se kuha, se med kuhanjem temno obarva. ■ Edini način, po katerem ugotovimo, ali so testenine pravilno kuhane, je ta, da jih (večkrat) pokusimo.
Pojasnila
■ Italijani delijo makarone na debelejše, kot so na primer zitoni, candele ali ziti (vse ital.) in na nekoliko tanjše bucatine (ital.). ■ Včasih so vodi za kuhanje testenin dodali nekaj žlic olja, da se testenine med kuhanjem niso sprijele. Vendar ima ta zvijača tudi neželeni učinek: olje zamaši pore v testeninah, zaradi česar se jih omaka težje oprime. Sprijemanje testenin preprečimo tako, da jih prvih 15 sekund v kropu dinamično mešamo. ■ Če vodo za kuhanje testenin posolimo komaj tedaj, ko zavre, pospešimo moč vrenja.
Improvizirajmo. Cvetača se lepo ujema tudi z belim poprom, kajenskim poprom, limoninim sokom, z muškatnim oreščkom, s krebuljico, z drobnjakom, s koprom, peteršiljem in zeleninim zelenjem.
Opozorila
■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide. ■ Čili uvrščamo med ostre začimbe, ki niso primerne za otroke in ljudi z občutljivimi ali bolnimi prebavili.
Zdravilni učinki
(domnevni) Cvetačo, česen, čili in (ekstra deviško) olivno olje uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. Gl. tudi opozorila.