■ Lignje očistimo (gl. nasveti), operemo in posušimo, večje narežemo na manjše koščke. ■ Mlado čebulo očistimo in grobo sesekljamo. ■ Papriko očistimo in zrežemo na rezance. ■ Čili očistimo in grobo sesekljamo. ■ Peteršilj osmukamo in grobo sesekljamo.
Priprava
■ V posodi segrejemo olivno olje, na katerega stresemo narezano papriko ter sesekljane čebulo, čili in polovico peteršilja. Vse skupaj med mešanjem pražimo toliko časa, da čebula porumeni. ■ Na prepraženo zelenjavo stresemo lignje, vse skupaj pa zalijemo z vinom, posolimo in pokrito počasi dušimo do mehkega. ■ Baziliko osmukamo in grobo natrgamo. ■ Jed odstavimo ter potresemo s preostalim peteršiljem in z natrgano baziliko. Premešamo.
Serviranje
Pekoči dušeni lignji ali dušeni kalamari s čilijem so preprosta jed, ki jo lahko ponudimo za malico, s polento ali drugo prilogo po okusu pa tudi kot glavno jed.
Nadomestek
■ Mlado čebulo izven sezone nadomestimo z ustrezno težo šalotke. ■ Svežo baziliko izven sezone nadomestimo z baziliko v olivnem olju ali s pestom.
Izboljšanje
gl. pojasnila
Nasveti
■ Pri nakupu svežih lignjev izbiramo tiste s prijetnim vonjem in z vlažnim mesom. ■ Ko kupujemo mlado čebulo, izbiramo plodove s čvrstimi belimi glavicami in svežim zelenjem. ■ Pri čiščenju lignjev previdno izvlečemo vrečko s tekočino, ki ji pravimo črnilo. Če jo uporabimo kot barvilo, jo shranimo, sicer pa zavržemo.
Pojasnila
■ Lignji so najokusnejši glavonožci; jadranske uvrščamo v isto kategorijo kot prvovrstne bele ribe. Še posebej okusni so pozimi. ■ Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih. ■ Pekoče paprike, za katere najpogosteje uporabljamo sinonim čili, imajo zelo različne stopnje ostrine. Najbolj pekoče so habanero, scotch bonnet in tezpur. Feferoni, ki jih poznamo pri nas, sodijo med najbolj blage.
Različice
gl. dušeni lignji (različice)
Ideje
Lignje lahko pripravljamo po skoraj vseh receptih za sipo. In obratno.
Opombe
Za majhne lignje velja, da so najboljši takoj po ulovi. Večji so okusnejši, če sveže ulovljene pred pripravo očistimo in vsaj za 24 ur zamrznemo.
Opozorila
■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove. ■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide. ■ Čili uvrščamo med ostre začimbe, ki niso primerne za otroke in ljudi z občutljivimi ali bolnimi prebavili.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Čebulo (gl. opozorila), čili (gl. opozorila), (ekstra deviško) olivno olje, papriko in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ gl. okvirček
Viri
številni različni viri
” Pri nakupu svežih lignjev izbiramo tiste s prijetnim vonjem in z vlažnim mesom. “