Predpriprava
■ Pripravimo žar, zakurimo in primerno segrejemo oglje; gl
nasveti.
■ Paprike razkosamo na četrtine, ki jih očistimo in s kožo navzdol položimo na vroč žar. Za 8 minut, da koža počrni; gl.
opombe.
Priprava
■ V loncu pristavimo in zavremo vodo za kuhanje testenin.
■ Pečene paprike stresemo v skledo, pokrijemo in ohladimo. Češnjevce očistimo in razpolovimo.
■ Krop za kuhanje testenin posolimo. Dodamo testenine, ki jih skuhamo
na zob, al dente.
■ Hladne paprike olupimo in zrežemo na rezance.
■ Kuhane testenine odcedimo in stresemo v segreto skledo.
■ V skodelici zmešamo olje, čilijevo omako, vinski kis, sol in sveže mlet črni poper. Z mešanico prelijemo odcejene testenine. Dodamo narezane pečene paprike, razpolovljene češnjevce in sesekljan koriander. Na vse skupaj drobno nastrgamo parmezan in dobro premešamo.
Serviranje
Pekoče testenine s pečeno papriko in češnjevci so odlična mešanica kuhanih in presnih sestavin. Jed lahko ponudimo kot toplo predjed, ohlajena na sobno temperaturo pa je lahko odlična solata ali priloga k mesu in piščancu z žara.
Nadomestek
Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc. Veganski nadomestek je
domači veganski parmezan.
Izboljšanje
Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih.
Nasveti
■ Če se nam zdi zaradi nekaj koščkov zelenjave potratno zakuriti žar, zelenjavo spečemo na kuhinjskem žaru ali brez maščobe v ustrezni ponvi.
■ Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo.
■ Testenine vedno kuhamo v veliki količini vode. Za 500 g testenin (za 4-6) pristavimo 6-7 l vode. Če kuhamo testenine v manjši količini vode, se sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.
Pojasnila
■ Italijani poznajo več kot 300 vrst testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini).
■ Češnjevec (tudi zemeljska češnja) je drobna, izjemno aromatična in sočna vrsta paradižnika.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Koriander je v bistvu delikatesni peteršilj. Od katerega se razlikuje po velikosti in okusu. V kuhinji uporabljamo koriandrove lističe, semena in korenine. Ki se po okusu med seboj razlikujejo.
Različice
Ideje
Improvizirajmo. Paprike najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): baziliko*, čebulo*, česnom*, čiliji, ingverjem, kaprami, kisom*, koriandrom, kumino, limonami (s sokom, lupinico), lovorovimi listi, majaronom, mleto rdečo papriko, oljem* (zlasti z olivnim*), origanom, peteršiljem*, timijanom ali/in z žafranom.
Opombe
Pečene paprike lahko pripravimo tudi za nekaj dni vnaprej. Očiščene položimo v skledo, ki jo pokrijemo s prozorno folijo, in shranimo v hladilniku.
Zanimivosti
■ Po svetu proizvajajo več kot 600 različnih oblik testenin.
■ Znanih je več kot 200 vrst paprik, ki se razlikujejo po barvi, obliki, velikosti in okusu.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pekoče testenine s pečeno papriko in češnjevci iz knjige
The Essential Pasta Cookbook,
Murdoch Books, North Sidney 1996
■ številni različni viri