■ Zelenjavno osnovo pristavimo, zavremo in pustimo na toplem. ■ Čebulo olupimo; tri četrtine je drobno sesekljamo. ■ Papriko očistimo; tri četrtine je drobno sesekljamo. ■ Česen olupimo in drobno sesekljamo. ■ Čili očistimo in drobno sesekljamo.
Priprava
■ V loncu segrejemo olivno olje, na katerega stresemo sesekljane čebulo, papriko, česen in čili ter kumino. Vse skupaj med občasnim mešanjem pražimo, da čebula postekleni. ■ Sestavine v loncu pokapljamo s kisom. Dodamo pretlačen paradižnik, kuhan fižol in 2 ščepca soli. Premešamo in pustimo 5 minut, da se okusi premešajo. ■ V lonec nalijemo vročo zelenjavno osnovo, zavremo in počasi kuhamo 10 minut. ■ Juho odstavimo. Četrtino jo z zajemalko prelijemo v drugo posodo, glavnino pa grobo razmešamo s paličnim mešalnikom. Primešamo ji prihranjeno četrtino juhe, pristavimo in zavremo. ■ Kruhki s sirom in mleto rdečo papriko. Kruhke opečemo v opekaču, ponvi ali v pečici. Namažemo jih s kremnim sirom in potresemo z mleto rdečo papriko (gl. opombe). Nazadnje na kruhke drobno nastrgamo ementalec. ■ Prihranjeno čebulo in papriko grobo sesekljamo.
Serviranje
Juho razdelimo v segrete krožnike ali jušne skodelice. Potresemo jo s sesekljanima čebulo in papriko ter postrežemo s pripravljenimi kruhki. Pekoča pretlačena fižolova juha s kumino je lahko tudi nasiten samostojni obrok.
Nadomestek
■ Čebulo nadomestimo s šalotko. ■ Slabši nadomestek za zelenjavno osnovo je voda, sicer pa jo lahko nadomestimo tudi z zelenjavko, s piščančjo osnovo ali s čisto govejo juho. ■ Ementalca lahko nadomestimo z gavdo, grojerjem ali z Bohinjskim sirom.
Izboljšanje
gl. nadomestek
Nasveti
■ Fižol med namakanjem vpije precej vode. Zato bodimo pozorni, da ga zalijemo z zadostno količino. Sicer se nam lahko zgodi, da fižol ostane na suhem. ■ Pri nakupu izbiramo papriko s svetlečo in napeto kožo, nikakor uvelih, počenih ali natrganih plodov. ■ Za pripravo zelenjavne osnove lahko kot osnovo uporabimo vodo od kuhanja krompirja ali vodo od blanširanja oziroma kuhanja kakšne druge (mešane) zelenjave.
Triki
■ Proti solzenju med rezanjem čebule so znani številni nasveti. Med njimi je tudi preizkušen: z vato si zamašimo nosnici. ■ Ostrino čilija opazno omilimo, če mu odstranimo semena in notranja rebra. ■ Pregosto pretlačeno juho lahko razredčimo z zelenjavno osnovo, s čisto mesno juho, z vodo ali mlekom. Preredko lahko zgostimo oziroma vežemo s krompirjem ali z rižem, s tapioko ali škrobom, pa tudi z bešamelom, s podmetom in celo z opečenimi kruhovimi kockami.
Pojasnila
■ Pekoče paprike, za katere najpogosteje uporabljamo sinonim čili, imajo zelo različne stopnje ostrine. Najbolj pekoče so habanero, scotch bonnet in tezpur. Feferoni, ki jih poznamo pri nas, sodijo med najbolj blage. ■ Ementalec je znani švicarski sir iz kravjega mleka. Hlebci, ki zorijo 6 do 12 mesecev, merijo v premer 80 do 85 centimetrov, v višino 22 centimetrov, tehtajo pa 80 do100 kilogramov. ■ Pretlačene juhe pretlačimo s paličnim mešalnikom ali skozi žičnato cedilo. Kremne juhe najpogosteje gladko zmešamo v električnem mešalniku. Vendar tudi kremne juhe lahko pretlačimo, le da skozi gostejše cedilo, saj se od pretlačenih razlikujejo zlasti po fini in gladki strukturi.
■ Čas kuhanja fižola je odvisen od njegove kakovosti in starosti. ■ Pri mleti rdeči papriki po okusu izberemo milejšo ali ostrejšo različico. ■ gl. okvirček
Opozorila
■ Fižol pri večini jedcev povzroča vetrove. Zlasti tedaj, ko ni povsem kuhan. Gl. tudi zdravilni učinki. ■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide. ■ Pri mleti rdeči papriki je zelo pomembno, da je čimbolj sveža. Starejšo od enega leta zavržemo. ■ gl. okvirček
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Čebulo, česen, čili (gl. opozorila), kis, (ekstra deviško) olivno olje, papriko, paradižnik in stročnice uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Fižol vsebuje veliko vlaknin, uravnava krvni sladkor (nadvse primeren je za diabetike) ter učinkovito znižuje škodljivi holesterol. Gl. tudi opozorila.
Zanimivosti
■ Verjamete, da nam lahko celo iz fižola po telefonu napovedo prihodnost!? Gl. spletne povezave. ■ Znanih je več kot 200 vrst paprik, ki se razlikujejo po barvi, obliki, velikosti in okusu. (2002) ■ Tezpur, najostrejša pekoča paprika, peče tudi takrat, ko je razredčen več kot 500.000-krat.
Viri
■ dopolnjen recept pekoča pretlačena fižolova juha s kumino iz revije Elle, Slovenija ■ fotografija Brusafferi, Adriano ■ številni različni viri spletne povezave ■ revija Elle, Slovenija ■ prerokovanje prihodnosti iz fižola
” ”Čas priprave” ne vsebuje časa namakanja oziroma kuhanja fižola. “
” Suh fižol solimo, ko je že kuhan, saj sol še upočasnjuje že sicer dolgotrajno kuhanje. “
” Čili uvrščamo med ostre začimbe, ki niso primerne za otroke in ljudi z občutljivimi ali bolnimi prebavili. “
Sorodni recepti
Zelenjavna kremna juha z zelišči
Fina, gladka juha z mešano (sezonsko) zelenjavo in z izbranimi zelišči navduši vsakega sladokusca. Zelenjavna ...