Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Pekoča paradižnikova omaka

    Pekoča različica klasične paradižnikove omake, z dodatkom čilija in ingverja
    št. oseb: za 6–8 oseb čas priprave: 60–90 min. zahtevnost: Oceni prva/prvi. Hvala! 01. avgust 2005 št. ogledov: 7285
    Uredil: Urednik
    Receptov: 15404
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • 500 g paradižnika
    • 1 šopek mlade čebule
    • 1 žlica limoninega soka
    • 3 žlice olivnega olja
    • 1 žlička sladkorja
    • sol
    • črni poper v zrnu
    • 2 stroka česna
    • 20 g ingverja
    • 1 rdeč čili
    • 1 zelen čili

    Predpriprava

    ■ V posodi pristavimo vodo za blanširanje paradižnika.
    ■ Paradižnik za 30 sekund vložimo v vrelo vodo, odcedimo, olupimo in razkosamo na četrtine. Nato ga očistimo in razsemenimo ter narežemo na majhne kockice ali grobo sesekljamo.
    ■ Mlado čebulo očistimo in drobno sesekljamo.
    ■ Čilija narežemo na tanka kolesca, ingver pa olupimo in naribamo.

    Priprava

    ■ V globlji ponvi pristavimo olivno olje, sesekljano čebulo, narezan čili (gl. opombe) in nariban ingver. Med pogostim mešanjem počasi pražimo 5 minut, pri čemer se čebula ne sme obarvati.
    ■ Na prepraženo čebulo stresemo narezan paradižnik, ki ga med občasnim mešanjem počasi kuhamo 20 do 60 minut. Glede na razpoložljivi čas; gl. izboljšanje.
    ■ Česen olupimo in drobno sesekljamo.
    ■ Paradižnik začinimo s soljo in sveže mletim črnim poprom, nazadnje pa dodamo še limonin sok in sladkor; gl. pojasnila. Prevremo in odstavimo; po okusu pretlačimo ali zmešamo s paličnim mešalnikom.

    Serviranje

    Topla pekoča paradižnikova omaka ali pekoča omaka iz paradižnikov je najpogosteje dodatek k testeninam in picam, pa tudi k različnim mesnim (vključno perutninskim in ribjem) ter zelenjavnim jedem kot so sarma, nadevane paprike, polpete in podobno. Hladno ponudimo k dipom, mesu (z žara) in številnim drugim jedem.

    Shranjevanje

    Kuhano paradižnikovo omako lahko v hladilniku hranimo do 7 dni, v zamrzovalniku pa do 2 meseca; gl. tudi nasveti. Vročo omako lahko v kozarce za vlaganje shranimo kot ozimnico; gl. vkuhana paradižnikova omaka.

    Nadomestek

    ■ Izven sezone ali v časovni stiski svež paradižnik nadomestimo s pelati iz pločevinke; gl. različice.
    ■ Zanimiv, nekoliko eksotičen priokus dobimo, če za spremembo uporabimo kokosovo ali kakšno drugo eksotično olje.
    ■ Mlado čebulo nadomestimo s čebulo, še bolje s šalotko.

    Izboljšanje

    ■ Kakovost omake, ki se odraža s polnim okusom in temno barvo, je odvisna zlasti od časa kuhanja. Daljše kuhanje, boljša omaka.
    ■ Omaki dodamo nekaj žlic rdečega vina.
    ■ gl. triki

    Nasveti

    Za pripravo paradižnikove omake je najprimernejši povsem zrel, mesnat jajčast paradižnik, ki lepo prenaša dolgotrajno kuhanje. Zaradi barve, sočnosti in arome ga pogosto kombiniramo z zrelim okroglim paradižnikom. Povsem zrel paradižnik nima le boljšega okusa, vsebuje tudi več antioksidantov; gl. zdravilni učinki

    Triki

    Drugačen in intenzivnejši okus paradižnikove omake dosežemo z dodatkom paradižnikove mezge ali/in drobno sesekljanega posušenega paradižnika. S paradižnikovo mezgo hkrati korigiramo presvetlo barvo omake.

    Pojasnila

    Ne glede na zrelost paradižnika, ta vedno vsebuje vsaj malo kisline. Zato mu praviloma dodamo ščepec ali več sladkorja; po okusu. Če želimo zgolj ublažiti kislost, ščepec, za sladkast okus pa več. 

    Različice

    ■  Hitra pekoča paradižnikova omaka. Pelate iz pločevinke (4,7 decilitra) drobno zrežemo ali grobo sesekljamo. Dodamo 100 gramov drobno sesekljane (mlade) čebule, 2 olupljena in strta stroka česna, 4 žlice olivnega olja in tabasko po okusu. Dobro premešamo in ponudimo.
    ■  Paradižnikovo omako pripravljamo v številnih različicah. Zato tudi pekočo zlahka pripravimo povsem po svojem okusu.

    Ideje

    ■ gl. domač paradižnikov kečap; napolitanska omaka; piknik omaka (angl. barbecue sauce); paradižnikova omaka (številne različice); portugalska omaka; preprosta paradižnikova omaka; presna paradižnikova omaka; vkuhana paradižnikova omaka; vkuhana sredozemska omaka ipd.
    ■ Improvizirajmo. V številnih različicah paradižnikove omake najdemo tudi (belušno) zeleno, gobe, korenček, olive, rdeče vino, slanino, zeleno papriko in druga živila. Začinjamo oziroma odišavljamo pa jo lahko tudi z baziliko, cimetom, drobnjakom, gorčičnimi semeni, kajenskim poprom, koriandrovimi semeni, lovorovimi listi, muškatnim oreščkom, origanom, pehtranom, peteršiljem, rožmarinom, timijanom in žajbljem.
    ■ Tudi tole omako lahko shranimo kot ozimnico. Postopek shranjevanja je povsem enak, kakor pri vkuhani pekoči paradižnikovi omaki

    Opombe

    Kako pekoča je omaka, reguliramo sami. Z dodajanjem ali odvzemanjem čilija, pa tudi tako, da iz čilija (ne) odstranimo semena. Pekoče paprike, za katere najpogosteje uporabljamo sinonim čili, imajo zelo različne stopnje ostrine. Najbolj pekoče so habanero, scotch bonnet in tezpur. Feferoni, ki jih poznamo pri nas, sodijo med najbolj blage.

    Opozorila

    ■ Pri pripravi katerekoli različice paradižnikove omake bodimo pozorni predvsem na eno: Prevladuje naj okus zrelega paradižnika. Tudi vsi ostali dodatki so v zmernih količinah namenjeni prav temu cilju.
    ■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide.

    Zdravilni učinki

    (domnevni)
    ■ Čebulo, česen, čili, ingver, limone, olivno olje in paradižnik uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
    ■ Paradižnik vsebuje pomembna antioksidanta betakaroten in likopen, veliko kalija, železa in fosforja, pa le 17 kalorij na 100 gramov.

    Zanimivosti

    Paradižnik so v Evropi sprva imenovali tomato, perujsko jabolko in volčja breskev. Slovensko ime izvira iz starega nemškega imena paradies-apfel (rajsko jabolko).

    Viri

    ■ dopolnjen recept pekoča paradižnikova omaka ali začinjena paradižnikova omaka ali pekoča omaka iz paradižnikov Rad Dobrojem, Večer, 18.6.2003
    ■ različni viri
     

    Sorodni recepti

    Paradižnikova omaka s črnimi olivami in origanom
    Preprosta, a odlična različica priljubljene paradižnikove omake, primerne tudi za ozimnico. Samo zreli paradižniki, ...
    (5.00; 8 ocen)
    Bolonjska omaka
    Osnovna različica po vsem svetu priljubljene italijanske mesne omake. Potrebujemo mleto meso, zelenjavo, ...
    (5.00; 12 ocen)
    Odlična omaka iz pečenega paradižnika
    Odlična omaka iz pečenega paradižnika, zelo preprosta, a nadvse okusna različica priljubljene omake, tudi za ...
    (5.00; 23 ocen)
    Paradižnikova omaka
    Paradižnikova omaka je svetovno znana klasična italijanska hladna ali topla omaka iz zrelih paradižnikov. Primerna ...
    (5.00; 32 ocen)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.525 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani