Predpriprava
Pločevinko s kokosovim mlekom za 24 ur položimo v hladilnik, obrnjeno na glavo. Preden jo položimo vanj, pločevinke ne pretresemo.
Priprava
■ Peso očistimo in jo narežemo na dober centimeter velike kockice. Če ni povsem sveža, jo najprej olupimo. Korenčke očistimo in ga narežemo na dobra 2 cm debela kolesca. Čebulo narežemo na drobne kockice.
■ V loncu segrejemo olje. Na njem nakockano čebulo počasi pražimo kakih 5 minut, da se zlato obarva. Vmes jo nekajkrat premešamo.
■ Čili podolžno razpolovimo, razsemenimo in grobo sesekljamo. Česen olupimo in pretlačimo. Ingver olupimo in zrežemo na čimbolj drobne kockice.
■ V lonec stresemo ščep soli, ingver, čili in česen. Vse skupaj pražimo še 2–3 minute med občasnim mešanjem. Nato v lonec stresemo peso in korenček. Prilijemo toliko vode, da prekrije zelenjavo za pribl. 4 cm. Vse skupaj zavremo in kuhamo 20–25 minut, da se zelenjava zmehča.
■ Kokosova smetana z limeto. Pločevinko obrnemo na pravo stran, odpremo jo in z vrha poberemo kokosovo smetano; gl.
opombe. Limetino lupinico drobno naribamo na kokosovo smetano. Sok ožamemo in ga nalijemo na smetano. Dodamo po ščep soli in kajenskega popra in gladko razmešamo.
■ Lonec odstavimo, juho pa nekoliko ohladimo.
■ Še vročo juho gladko zmiksamo s paličnim mešalnikom ali v multipraktiku. Kremno juho po potrebi razredčimo, nazadnje pa jo začinimo s soljo in s tamarijem. Juho pristavimo, zavremo in odstavimo.
Serviranje
Pekoča kremna juha iz rdeče pese in korenja s kokosovo smetano z limeto je nevsakdanja žametna dobrota. K juhi ponudimo kokosovo smetano z limeto, da si jo vsak doda po okusu.
Nadomestek
gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Vodo nadomestimo z
zelenjavno osnovo, v mesni različici lahko tudi s čisto
govejo juho ali s
piščančjo osnovo.
■ Če želimo še finejšo kremno juho, zmiksano pretlačimo skozi fino cedilo ali kuhinjsko sito.
■ Tajci najraje uporabljajo sveže stisnjeno kokosovo mleko ali pa kupljenega znamke
Chaokoh, ki je naprodaj tudi pri nas. Kokosovo mleko z več maščobe je okusnejše, saj več maščobe pomeni, da je v mleku več smetane, prav ta pa mu daje gostoto in okus.
■ gl.
ideje
Nasveti
■ Ko kupujemo rdečo peso, izbirajmo čvrste, čim manjše plodove pravilnih oblik. Takšne hitreje termično obdelamo, vsebujejo pa tudi več koristnih sestavin. Plodovi nepravilnih oblik so znak nepravilnosti med rastjo, pogosto so trdi in grenki.
■ Mladih pesinih listov ne zavržemo. Pripravljamo jih podobno kakor špinačo ali blitvo.
■ Ko imamo namesto velikih korenčkov ustrezno težo drobnih, nakockane stresemo v lonec potem, ko smo peso že kuhali 10 minut.
■ Pri kupovanju česna izbiramo velike, čvrste glavice s suho, celo lupino.
Triki
■ Ingver najlažje olupimo z žličko, s katero lupinico preprosto postrgamo.
■ Ostrino čilija opazno omilimo, če mu odstranimo semena in notranja rebra.
Pojasnila
■ Pri korenčku se dragoceni A vitamin sprosti komaj tedaj, ko se korenček med termično obdelavo veže z maščobo.
■ Kokosova maščoba je enotno ime za tekoče kokosovo olje in za kokosovo maslo, to je olje, ki se pri temperaturi nad 23 °C strdi. Kokosovo olje proizvajajo iz mesa zrelih kokosovih orehov. Kupujmo ekstra deviško kokosovo olje, ki ima bolj značilen okus po kokosu, vsebuje pa tudi več hranilnih snovi.
Limeta je manjše, 4 do 5 metrov visoko drevo. Plodovi so majhni, ovalni do okrogli, s tankim olupkom. Limete so sadeži, podobni limonam, le da so manjše, aromatičnejše in bolj sočne. So za odtenek kislejše in imajo zeleno lupinico.
■ Česen ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam, med katerimi sta najpomembnejši alicin in eterično olje.
■ Pekoče paprike, za katere najpogosteje uporabljamo sinonim čili, imajo zelo različne stopnje ostrine. Med najbolj pekoče uvrščamo
habanero, scotch bonnet in
tezpur. Feferoni, ki jih poznamo pri nas, sodijo med najbolj blage.
■ Kajenski poper so istoimenski čiliji, pa tudi ostra, nekoliko sladkasta začimbna mešanica teh čilijev in gvinejskega popra (Aframomum melegueta).
Različice
gl. kremna juha iz rdeče pese;
kremne juhe (številne
različice)
Ideje
■ gl. kokosovo mleko (številne
ideje); korenček (številne
ideje); rdeča pesa (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Rdečo peso najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko, cimetom, čiliji, drobnjakom*, gorčico*, hrenom*, janežem, kaprami, karijevim praškom, kisom* (zlasti balzamičnim*, belim balzamičnim, belim vinskim, jabolčnim, rdečim vinskim*, šerijevim), klinčki, koprom*, koriandrom, koromačevimi semeni, krebuljico, kumino*, limetami, limonami* (sok, lupinica), meto*, olivami (črnimi), oljem* (zlasti z olivnim*, orehovim*), pehtranom*, peteršiljem*, pomarančami* (sok, lupinica), poprom (črnim, belim), rimsko kumino, šalotko, timijanom in/ali z vodno krešo.
Opombe
■ Kokosovo mleko, ki nam ostane, porabimo za
ZMEŠANČEK (smuti) ali za različne sladice.
■ Kokosova smetana z limeto je odličen preliv za slane in sladke jedi. Pri sladicah jo uporabljamo tudi za nadev. Zato imejmo vsaj eno pločevinko kokosovega mleka vedno v hladilniku.
Opozorila
■ Ko delamo z rdečo peso, si nadenimo rokavice. Pesine intenzivne rdeče barve sicer še nekaj dni ne spravimo z dlani.
■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide.
Zanimivosti
Če limete dozorijo na drevesu, zarumenijo do nekoliko oranžne barve. Običajno oberejo še zelene sadeže, ki so bolj dišeči in sočni.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
gratiniran smetanov krompir (izvirno: potatoes au gratin) z bloga
amy chaplin (angl.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup
kuharic Amy Chaplin