Priprava
■ Rdeče paprike operemo, posušimo in očistimo. Odstranimo jim peclje, potem pa cele, s semeni vred narežemo na 3–4 kose. Čilijem odstranimo peclje, potem pa jih podolžno razpolovimo; za nekoliko blažjo omako odstranimo semena.
■ V posodo stresemo paprike, čilije, sladkor, sol in zelišča, razen rožmarina. Prilijemo kis in toliko hladne vode, da prekrije vse sestavine; nikar več. Vsebino zavremo, pokrijemo in počasi kuhljamo kakih 30 minut, da se paprike zmehčajo. Sredi kuhanja dodamo rožmarin, minuto, dve pred koncem kuhanja pa še sveže mleti poper.
■ Kuhano zelenjavo nekoliko ohladimo. Iz ohlajene odstranimo rožmarin, potem pa jo skupaj s tekočino pretlačimo skozi pasirko.
■ Majhne stekleničke (gl.
shranjevanje) s pokrovčki temeljito operemo in jih za vsaj 10 minut položimo v pečico, ogreto na 80-100 °C. Ali pa jih operemo v pomivalnem stroju, med nadaljnjim postopkom pa se s prsti ne dotikamo notranjosti stekleničk in pokrovčkov.
■ Omako znova pristavimo, zavremo in odstavimo. Vročo omako pazljivo (!) nalijemo v vroče kozarčke. Nepredušno jih zapremo, ovijemo v kopalno brisačo ali/in odejo in ohladimo.
Serviranje
Pekoča čilijeva omaka z rdečimi paprikami je primerna za začinjanje večine pikantnih oz. pekočih jedi. Lahko je tudi namizna začimbna omaka.
Shranjevanje
Pekoča čilijeva omaka z rdečimi paprikami se v shrambi obdrži vsaj 12 mesecev. Odprto stekleničko hranimo v hladilniku, porabimo pa jo čimprej.
Nadomestek
■ Polovico rdečih paprik lahko nadomestimo s paradižniki, čeprav za to ni potrebe. V tem primeru zmanjšamo količino kisa za polovico.
■ Čilije
habanero lahko odlično nadomestimo s
škotskimi kapicami (Scoth bonnet).
Izboljšanje
■ Najbolj okusno omako pripravimo s
pečenimi rdečimi paprikami.
■ Najbolj aromatičen je enoletni vrtni timijan.
■ gl.
različice
Nasveti
Pri nakupu izbiramo papriko s svetlečo in napeto kožo, nikakor uvelih, počenih ali natrganih plodov. Pozorni smo tudi na sveže odrezane peclje.
■ Če zaužijemo preveč pekočo jed, usta takoj splaknemo z mlekom ali z jogurtom.
Pojasnila
■ Habanero uvrščamo med bolj pekoče čilije, 100.000–300.000 skovilov; gl.
pojasnila. Zreli habanero je dolg 2–6 cm. Najpogosteje so oranžni in rdeči, poznamo pa tudi bele, rjave, zelene, rumene in vijolične. Zaradi arome je priljubljena paprika za začinjanje pekočih jedi in za pripravo pekočih začimbnih omak.
■ Izrazito pekoče čilijeve omake so pogosto pripravljene samo iz čilijev. Pri začinjanju zadostuje samo nekaj kapljic. Pri tako majhni količini čilijeve omake okusimo samo pekoče, nobenega okusa.
■ Ostrino čilija izražamo s skovili, enotami, poimenovanimi po Wilburju L. Scovillu, znanstveniku, ki je leta 1912 lestvico ostrine določil s preprostim okušanjem skupine prostovoljcev. Oznaka je pogosto SHU (Scoville Heat Units), Skovilove enote ostrine. Čiliji dosegajo ostrino od nekaj 100, do nekaj milijonov skovilov.
Različice
■ gl.
domača čilijeva omaka (številne
različice); začimbne omake (številne
različice) ipd.
■ Ekstremno pekoče omake pripravljamo z ekstremno pekočimi čiliji ali z večjo količino le-teh.
■ Sadni in slajši okus čilijevih omak dosežemo z dodajanjem sadja. Na 3 kg zelenjave dodamo največ 500 g zrelih breskev, grozdja ali sliv. Z dodajanjem sadja obenem poudarimo sadni okus habanerov.
Ideje
gl. čili (številne
ideje); paprika (številne
ideje); paradižnik (številne
ideje)
Opombe
■ Domače čilijeve omake so neprimerljivo boljše od industrijskih, kjer prevladuje sladko, ne pekoče. Različne sestavine (zelenjava), po barvi, vonju in okusu, delajo razliko. Izjema so butične serije čilijevih omak majhnih slovenskih proizvajalcev. Osebno mi je najbližja blagovna znamka
Pekočko, s pestro paleto pekočih omak.
■ Izrazito pekoče čilijeve omake so pogosto pripravljene samo iz čilijev. Pri začinjanju zadostuje samo nekaj kapljic. Pri tako majhni količini čilijeve omake okusimo samo pekoče, nobenega okusa.
Opozorila
■ Pekoče omake je najbolje kuhati na odprtem, magari na terasi. Daleč stran od otrok. Sicer se utegneš spopasti z jokom, s kašljem ali/in v skrajnem primeru z davljenjem. Glede na količino skovilov.
■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči, na ustnice ali druge občutljivejše dele telesa. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo, najbolje v kombinaciji s sodo bikarbono. Z večjo količino čilijev delamo v rokavicah, gumijastih ali najlonskih.
■ Rožmarina ne kuhamo predolgo, sicer jed zagreni.
Zanimivosti
Z uživanjem čilijev pospešimo znojenje, znoj, ki se tvori na koži, pa nas hladi v vročih dneh. Učinkoviteje kot gazirane in sladkane pijače iz hladilnika. Tudi to je razlog, da veliko več čilija uživajo v vročih Aziji, Indiji in Južni Ameriki.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
pekoča čilijeva omaka z rdečimi paprikami (izvirno: crveni sos; umak od ljute paprike i paradajza)
Cice i Zeke, z bloga
KUVARANCIJE (srb.)
■ številni različni viri