Predpriprava
■ Čili razpolovimo in razsemenimo, potem pa ga skupaj z belim delom limonske trave drobno sesekljamo.
■ Kose tofuja poševno razpolovimo.
■ Česen olupimo in stremo.
■ Ingver olupimo in drobno nastrgamo; potrebujemo ga za 1 žličko.
■ V skledo položimo tofu, ki mu dodamo vse sestavine, razen olja. Mešamo toliko časa, da se ves tofu navzame marinade. Nazadnje skledo pokrijemo s prozorno folijo, vsebino pa čez noč mariniramo v hladilniku.
Priprava
■ Vok rahlo namastimo in močno segrejemo, potem pa vanj po etapah polagamo koščke tofuja; vsako etapo pečemo 1 do 2 minuti, da tofu nekoliko porjavi.
Serviranje
Pekoč mariniran pečen sojin sir ali pečen mariniran tofu ponudimo neposredno iz voka; kot toplo predjed ali lažjo samostojno jed.
Nadomestek
Eno steblo limonske trave nadomestimo z mešanico 1,5 žličke nastrgane ali drobno sesekljane limonine lupine in z 1/8 žličke enako obdelanega ingverja.
Nasveti
Pri kupovanju česna izbiramo velike, čvrste glavice s suho, celo lupino.
Triki
■ Če imamo v hladilniku mehak sojin sir, potrebujemo pa tršega, kos sira ovijemo v več slojev gaze ali papirnate kuhinje brisače. Na sir položimo krožnik, tega pa obtežimo s pločevinkami; odceja naj se 30 minut.
■ Ostrino čilija opazno omilimo, če mu odstranimo semena in notranja rebra.
Pojasnila
■ Sojin sir ali tofu je živilo, pripravljeno iz kuhanih sojinih zrn. Njegov nevtralni okus omogoča številne kulinarične vragolije, saj se z lahkoto navzema vonjav in okusov drugih živil, s katerimi ga pripravljamo.
■ Poznamo več vrst sojinega sira; v kuhinji najpogosteje uporabljamo kitajski tofu, pogosto pa tudi japonskega. Kitajski je gostejši in trši, po videzu je že skoraj sir, medtem ko je japonski mehak in kremast, ker vsebuje več vode. Gl. tudi opombe.
■ Živila mariniramo zato, da jih (z)mehčamo, da jim izboljšamo okus in / ali podaljšamo trajnost.
■ Pekoče paprike, za katere najpogosteje uporabljamo sinonim čili, imajo zelo različne stopnje ostrine. Najbolj pekoče so habanero, scotch bonnet in tezpur. Feferoni, ki jih poznamo pri nas, sodijo med najbolj blage.
■ Ribja omaka (taj. nam pla) je osnovna omaka, ki ima v kuhinjah jugovzhodne Azije enako pomembno vlogo, kakor sojina omaka v kitajski oziroma japonski kuhinji. Naprodaj je v vseh večjih trgovskih središčih.
Različice
■ Ostrino jedi lahko ublažimo ali povečamo z odvzemanjem oziroma dodajanjem zapisane količine čilija.
Opombe
Sojin sir je na voljo v mehki, čvrsti in trdi obliki, naprodaj pa je tudi prekajen. Gl. tudi pojasnila.
opozorila
■ Vse vrste sojinega sira so lahko pokvarljive, zato sojin sir hranimo v hladilniku. Pri nakupu bodimo pozorni na datum proizvodnje ali uporabnosti.
■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide.
■ Čili uvrščamo med ostre začimbe, ki niso primerne za otroke in ljudi z občutljivimi ali bolnimi prebavili.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Česen, čili, ingver in limete uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ Tezpur, najostrejša pekoča paprika, peče tudi takrat, ko je razredčen več kot 500.000-krat.
■ Ingver pripada planetu Mars in elementu ognja; v dom prinaša ljubezen, denar, moč in uspeh. Dobro ga je gojiti v vrtu.
■ Znameniti španski kuhar El Burro pripravlja iz česna sladko česnovo peno in česnov sladoled.
Viri
■ dopolnjen recept pekoč mariniran pečen tofu ali pečen mariniran sojin sir iz knjige Večerja s prijatelji,
Jane Price, Didakta, Radovljica 2008
■ številni različni viri
Spletne povezave
nakup
kuharic Založbe Didakta